Sitecore vokser på tre strategiske mål

Softwarehuset Sitecore tænker globalt på tre områder. Målet for i år er en vækst, der klart overhaler it-branchens forventede 15 procent.

Artikel top billede

Sitecore, der leverer løsninger til administration af web-sider (CMS), øgede omsætningen med 85 procent i regnskabsåret 2007/08 set i forhold til 2006/07. Ifølge direktør Michael Seifert ligger der tre strategiske valg til grund for den medvind, selskabet oplever.

For det første er Sitecore en ren softwarevirksomhed og tilbyder dermed ikke konsulentydelser. For det andet har der været et teknologisk valg af .NET som platform, og for det tredje har Sitecore altid "tænkt globalt".

"Mange CMS-leverandører tilbyder selv hele konsulentdelen med implementering af løsninger og henter størstedelen af omsætningen her. Vores kanalstrategi er at overlade implementeringen til vores 300 partnere på verdensplan," udtaler Michael Seifert i en pressemeddelelse.

Især salg af licenser

Softwarelicenser står for langt størstedelen af virksomhedens omsætning, og Sitecore kommer ifølge en pressemeddelelse med dette regnskab op blandt de største leverandører af web content management-systemer (CMS).

På verdensplan har Sitecore-selskaberne haft en omsætning på 90 millioner kroner, og virksomheden har i dag 120 medarbejdere.

Vejen mod at blive mere end bare bemærket på verdensmarkedet for CMS-løsninger er gået via Nordamerika. Sitecores afdelinger i USA og Canada står for 50 procent af selskabets omsætning på verdensplan i 2007/08-regnskabet. USA er det første land uden for Danmark, hvor Sitecore har åbnet kontor, og efter USA kom Storbritannien, Australien, Holland og Sverige til.

Mere end 15 procent

Sitecore forventer fortsat vækst det kommende år på trods af den udbredte finansielle krise.

"Sitecore har et solidt økonomisk fundament og en international bredde. Vi forventer derfor at vokse langt mere end de 15 procent, som Gartner har forudset som branchens samlede vækst det næste år," udtaler Michael Seifert.

På kundelisten tæller Sitecore internationalt en række Fortune 500-selskaber, herunder Microsoft og Siemens, mens de hjemlige kunder omfatter Jobzonen, Københavns Kommune og Aller.

Inden for det offentlige bygger en stribe hjemmesider også på Sitecores CMS-system. Hjemmesider, som tidligere har vundet i konkurrencer som Bedst til Nettet og Bedst på Nettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S