Webhus skyder konkurrentvurdering ned

Dansk Internet Selskab markedsfører sig selv som et 'full service webhus' og skyder dermed konkurrenten Valtechs vurdering af firmaet ned som fejlagtig.

Artikel top billede

"Vores klare ambition er at styrke DIS's position på markedet i 2009," siger Lasse Morell, administrerende direktør, Dansk Internet Selskab, DIS.

Mens finanskrisen river og rusker, fordoblede Dansk Internet Selskab overskuddet sidste år, og markedsfører nu sig selv som et 'full service webhus'.

Kreative satsninger og nye kunder er en del af forklaringen på, at Dansk Internet Selskab kom ud af 2008 med et "meget tilfredsstillende resultat". Året viser en omsætning på knap 40 millioner og en fordobling af overskudsgraden fra 6,9 til 13,6 procent.

"Vi har formået at udbygge vores position - ikke mindst på grund af vores store kreative satsninger og en kontinuerlig tilgang af danske og internationale kunder," udtaler Lasse Morell, administrerende direktør, DIS, i en pressemeddelelse.

Samler de kreative kræfter

De kreative satsninger, der tales om, er for eksempel, at DIS's kreative kræfter er blevet samlet i en selvstændig Kreativ Unit, der er blevet udvidet med en Rich Media- og en Analyseafdeling.

"Mange i branchen opfatter nok stadig DIS som primært en teknisk leverandør. Denne opfattelse ligger langt fra virkeligheden. DIS er i dag et 'full service' webhus med stærke kompetencer inden for både webteknologi, kommunikation og design," udtaler Lasse Morell.

Direktørens udtalelse kommer i kølvandet på sidste uges artikel om Valtech, hvor Valtech-direktør Carsten Brogaard Jensen siger om konkurrenterne:

"Alle de andre konkurrenter, som for eksempel Dansk Internetselskab eller Proactive, fokuserer enten på det kommunikationsmæssige i løsningerne eller den tekniske ekspertise eller en kombination af de to, mens kun Creuna og Valtech leverer en samlet digital løsning."

Sådan hænger virkeligheden altså ikke sammen længere, mener DIS, fordi selskabet i dag leverer "løsninger, der understøtter kundens kerneforretning, hvad angår strategi, kommunikation og design."

En gammel svensk ørefigen

Dansk Internet Selskab så dagens lys som en selvstændig virksomhed tilbage i 2006, da selskabet blev købt ud af Schultz-koncernen.

Med hensyn til indeværende regnskabsår siger DIS-direktøren:

"Naturligvis mærker vi finanskrisen, men som firma har vi generelt en god økonomi og ikke mindst en god likviditet, hvilket giver os et solidt fundament i en usikker tid," udtaler Lasse Morell, der forventer et 2009-resultat på "niveau med 2008".

Selskabet er med andre ord kommet sig fuldstændig over den ørefigen på en halv million kroner, som en fejlslagen satsning på det svenske marked kostede DIS i 2007.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS