Gennemsnitsløn til danske Google-folk: En million

De 25 ansatte i Google Danmark fik i gennemsnit godt en million kroner i løn i 2008. Samtidig betalte selskabet mindre end 900.000 kroner i skat. Selv har Google ingen kommentarer.

Artikel top billede

Godt en million kroner i årsløn. Det er, hvad der i gennemsnit er til hver af de 25 medarbejdere, som Google Danmark ifølge årsregnskabet havde ansat i 2008. Og millionen er uden pensionsindbetalingerne, der kommer oven i.

"Det kan være, at Google er nødt til at give medarbejderne en rigtig god løn for at fastholde dem og dermed bevare selskabets position på markedet." siger Christian Vriborg Petersen, professor i eksternt regnskab på Copenhagen Business School, CBS.

Det har ikke været muligt at få indblik i, om det er graden af uddannelse hos de menige medarbejdere i Googles danske selskab, der gør dem berettiget til at hæve en særdeles god løn, eller om det er ledelsen, som skummer fløden.

29 millioner til personalet

Af Googles omsætning i Danmark på godt 43 millioner kroner står der "personaleomkostninger" på de 29 af dem. Disse omkostninger omfatter løn (27 millioner kroner), pension (1,1 million) og andre personaleomkostninger på endnu en lille million kroner.

Ud af en omsætning på 43 millioner kroner betaler Google Denmark godt 877.213 kroner i skat, hvilket ikke får professor Christian Pedersen til at hæve øjenbrynene.

"Man skal huske, at det regnskabsmæssige og det skattemæssige resultat er baseret på to forskellige regelsæt. Der er eksempelvis tale om forskellige afskrivningsprincipper."

"Skattebetalingen afhænger af selskabets skattepligtige indkomst. Et selskab kan sagtens have en meget betydelig omsætning og alligevel ikke betale skat, fordi en høj omsætning ikke nødvendigvis betyder, at selskabet tjener penge" forklarer Christian Vriborg Petersen.

Overholder ikke dansk lov

Revisionen af søgegiganten Googles danske selskab giver ikke anledning til forbehold, men som en supplerende oplysning meddeler revisionsselskabet Ernst & Young, at "selskabet ikke har overholdt bogføringslovgivningens krav om, at regnskabsmateriale skal opbevares i Danmark, hvorved ledelsen kan ifalde ansvar."

Lovgivningen kræver, at materialet skal opbevares i Danmark.

Google har ikke ønsket at stille op til interview angående selskabets regnskab, men Computerworld fik dog onsdag lov til via Googles danske talsmand, Thomas Jensen, skriftligt at forelægge Googles danske chef, Peter Friis, en stribe spørgsmål vedrørende regnskabet.

Siden da har det ikke været muligt at få hul igennem til hverken Thomas Jensen eller Peter Friis.

Google har tidligere i år annonceret nedlæggelser af stillinger internationalt, ligesom søgegiganten også har lukket udviklingsafdelinger i den norske by Trondheim og den svenske Luleå. Herhjemme slipper Google ifølge talsmanden for afskedigelser.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S