Gennemsnitsløn til danske Google-folk: En million

De 25 ansatte i Google Danmark fik i gennemsnit godt en million kroner i løn i 2008. Samtidig betalte selskabet mindre end 900.000 kroner i skat. Selv har Google ingen kommentarer.

Artikel top billede

Godt en million kroner i årsløn. Det er, hvad der i gennemsnit er til hver af de 25 medarbejdere, som Google Danmark ifølge årsregnskabet havde ansat i 2008. Og millionen er uden pensionsindbetalingerne, der kommer oven i.

"Det kan være, at Google er nødt til at give medarbejderne en rigtig god løn for at fastholde dem og dermed bevare selskabets position på markedet." siger Christian Vriborg Petersen, professor i eksternt regnskab på Copenhagen Business School, CBS.

Det har ikke været muligt at få indblik i, om det er graden af uddannelse hos de menige medarbejdere i Googles danske selskab, der gør dem berettiget til at hæve en særdeles god løn, eller om det er ledelsen, som skummer fløden.

29 millioner til personalet

Af Googles omsætning i Danmark på godt 43 millioner kroner står der "personaleomkostninger" på de 29 af dem. Disse omkostninger omfatter løn (27 millioner kroner), pension (1,1 million) og andre personaleomkostninger på endnu en lille million kroner.

Ud af en omsætning på 43 millioner kroner betaler Google Denmark godt 877.213 kroner i skat, hvilket ikke får professor Christian Pedersen til at hæve øjenbrynene.

"Man skal huske, at det regnskabsmæssige og det skattemæssige resultat er baseret på to forskellige regelsæt. Der er eksempelvis tale om forskellige afskrivningsprincipper."

"Skattebetalingen afhænger af selskabets skattepligtige indkomst. Et selskab kan sagtens have en meget betydelig omsætning og alligevel ikke betale skat, fordi en høj omsætning ikke nødvendigvis betyder, at selskabet tjener penge" forklarer Christian Vriborg Petersen.

Overholder ikke dansk lov

Revisionen af søgegiganten Googles danske selskab giver ikke anledning til forbehold, men som en supplerende oplysning meddeler revisionsselskabet Ernst & Young, at "selskabet ikke har overholdt bogføringslovgivningens krav om, at regnskabsmateriale skal opbevares i Danmark, hvorved ledelsen kan ifalde ansvar."

Lovgivningen kræver, at materialet skal opbevares i Danmark.

Google har ikke ønsket at stille op til interview angående selskabets regnskab, men Computerworld fik dog onsdag lov til via Googles danske talsmand, Thomas Jensen, skriftligt at forelægge Googles danske chef, Peter Friis, en stribe spørgsmål vedrørende regnskabet.

Siden da har det ikke været muligt at få hul igennem til hverken Thomas Jensen eller Peter Friis.

Google har tidligere i år annonceret nedlæggelser af stillinger internationalt, ligesom søgegiganten også har lukket udviklingsafdelinger i den norske by Trondheim og den svenske Luleå. Herhjemme slipper Google ifølge talsmanden for afskedigelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS