Nianet køber Midtvest Bredbånds erhvervskunder

MidtVest Bredbånd har solgt sine storkunder fra til Nianet. Resterne af selskabet håber nu at undgå konkurs.

Artikel top billede

Foto: MidtVest Bredbånd

De sørgelige rester af Midtvest Bredbånd er nu ved at være fordelt. Den sidste store bid af det krakkede bredsbåndsselskab - 250 erhvervskunder og offentlige kunder - er nu solgt fra til Nianet.

Det oplyser MidtVest Bredbånd og Nianet.

Både Midtvest Bredbånd med hovedkvarter i Holstebro og Nianet, der har base i Glostrup, er ejet af danske elselskaber.

"Vi har i lang tid haft et godt samarbejde med Nianet om en del af vores kunder. Når Nianet har fået en kunde i vores område, så har vi anlagt fiberen ud til Nianets kunde og fået et fee for det," fortæller bestyrelsesformand Flemming Poulsen, MidtVest Bredbånd.

Håber at undgå konkurs

Han ønsker ikke at oplyse, hvad Nianet har givet for de 250 storkunder med i alt 500-600 kontaktpunkter. Men salget giver ham håb om, at det nu voldsomt decimerede MidtVest Bredbånd vil kunne reddes ud af den nuværende betalingsstandsning uden en konkurs.

"Midtvest Bredbånd er et forholdsvist solvent bo, og det er ikke umuligt, at vi vil foreslå kreditorerne en akkord eller noget i den retning," fortæller Flemming Poulsen, der dog endnu ikke har det fulde overblik over økonomien og mulighederne i resterne af selskabet.

Alternativet, som formanden ser det, er at flytte virksomhedens resterende aktiver - den såkaldte backbone-fiber, der binder fibernettet sammen - over i et andet selskab, MVB Finans. Dette datterselskab har hidtil taget sig af at udleje CPE-udstyr (customer premises equipment) og er med bestyrelsesformandens ord "et forholdsvis ubesmittet selskab".

De seks elselskaber, der ejer MidtVest Bredbånd, køber så det ny selskab, som får nogle ansatte, der skal stå for driften af fibernettet. I forvejen ejer elselskaberne selv den fiber, der ligger i deres egne områder.

Flemming Poulsen oplyser, at medarbejdere i MidtVest Bredbånd siden betalingsstandsningen i januar løbende er blevet opsagt eller selv har sagt op, hvorfor der ikke er sket fyringer i umiddelbart forbindelse med det aktuelle salg til Nianet.

Turbulent tid for både Nianet og MidtVest Bredbånd

Også Nianet har i den seneste tid haft sine problemer - inklusiv gennemtræk på direktørgangen. Nuværende direktør Rasmus Helmich tiltrådte i marts, da Nianet vinkede farvel til sin direktør gennem kun seks måneder Svend-Erik Jensen.

Ham havde Nianet i øvrigt hentet fra netop MidtVest Bredbånd i oktober - få måneder før MidtVest Bredbånds konkurs.

"Nianet viser nu med overbevisning, at det er en samlet elbranche, der står bag Nianet, og at vi er kommet for at blive og sikre danske virksomheder og det offentlige adgang til højhastighedskommunikation baseret på fiber," udtaler direktør Rasmus Helmich i en pressemeddelelse i anledning af købet af MidtVest Bredbånds storkunder.

Det ramlede i januar

Korthuset væltede hos MidtVest Bredbånd 9. januar, da elselskabet Ringkøbing Amts Højspændingsforsyning (RAH) ikke ønskede at skyde yderligere penge ind i selskabet.

Selskabet gik i betalingsstandsning, og siden har tilsynet arbejdet på at finde en løsning for de kreditorer, der har penge i klemme i firmaet.

Dengang meldte direktør Niels Kristensen fra RAH, at han var skuffet over, at interessen for fibernettet ikke havde været større.

Derefter røg MidtVest Bredbånd ind i en betalingsstandsning, som i april blev forlænget til 9. juli.

Midt i maj meldte MidtVest Bredbånd, at privatkunderne nu var solgt fra til det norske firma Lyse, der driver tjenester på fibernettet under navnet Altibox.

Krisen i selskabet har skabt en del debat om, hvorvidt de mange milliarder investeret i fiber overhovedet kan tjenes hjem igen.

Flere kunder under betalingsstandsningen

Betalingsstandsning og store tab til kreditorerne til trods, holder bestyrelsesformand Flemming Poulsen dog fast i sin tyrkertro på produktet:

"MidtVest Bredbånd gik ind i betalingsstandsningen med 10.500 kunder. Og nu, hvor vi er ved at være ude af betalingsstandsningen, er vi snart oppe på 11.000 kunder. De kunder, vi har tabt, er døde eller flyttet," erklærer han.

"Vores fiber ligger uden foran 42.000 adresser, så for de kunder, som er kommet til, har det været et spørgsmål om at grave et hul ude under den første flise og så føre et kabel ind til huset."

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S