Finanskrisen bremser udbredelsen af mobil CRM

CRM på smartphonen kan være et fremragende redskab, når man er på farten, men når økonomien strammer til, er det en af de investeringer, mange virksomheder vælger at udskyde.

Artikel top billede

Med fremkomsten af avancerede mobiltelefoner, elegante netbooks og trådløse net-forbindelser er vejen for alvor banet for, at CRM-løsningerne (customer relationship management) også kan finde vej til de mobile platforme.

Men ifølge en ny Forrester-undersøgelse blandt 1.000 it- og forretnings-ledere fra hele verden er mobil CRM netop et område, der nedprioriteres i disse økonomisk trange tider.

I undersøgelsen svarer 22 procent, at de allerede har udrullet et CRM-system, mens 52 svarer, at de planlægger at gøre det over de næste 12-18 måneder, skriver it-mediet V3.

Analytiker William Bend fra Forrester fortæller dog, at de fleste virksomheder, han har talt med i forbindelse med undersøgelsen, siger, at de afventer den økonomiske situation, før de låser sig fast på en mobil CRM-strategi.

Undersøgelsen viser da også, at hele 51 procent af dem, der allerede arbejder med at mobilisere CRM-løsningen, er bekymrede over omkostningerne.

"Det, virksomhederne i virkeligheden kæmper med, er brugernes valg. Nogle har ikke noget imod at bruge en BlackBerry, mens andre vil have deres CRM-system på deres Android," forklarer William Bend til V3.

Han anbefaler, at man i disse tider vælger kun at satse på én platform - også selvom brugerne vil kræve understøttelse af flere.

Mens mobiliseringen af CRM-løsningerne altså nedprioriteres, indtil verdensøkonomien begynder at få det bedre igen, så er CRM-markedet som sådan ikke i krise.

I hvert fald forventer analysehuset IDC, at omsætningen på CRM-software, der i 2008 globalt lød på 88 milliarder kroner, vil stige med 2,9 procent i 2010 og fire procent i 2010 på trods af nye kundesegmenter og web-muligheder.

Det er ikke specielt imponerende vækstrater, men trods alt vækst.

"CRM vil ligge over gennemsnittet på software-markedet, og det vil fortsætte med at være et højvækstområde i de kommende år. Allerede i 2010 kommer der normale tilstande på markedet igen," har Per Andersen fra IDC tidligere udtalt til Computerworld.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S