Finanskrisen bremser udbredelsen af mobil CRM

CRM på smartphonen kan være et fremragende redskab, når man er på farten, men når økonomien strammer til, er det en af de investeringer, mange virksomheder vælger at udskyde.

Artikel top billede

Med fremkomsten af avancerede mobiltelefoner, elegante netbooks og trådløse net-forbindelser er vejen for alvor banet for, at CRM-løsningerne (customer relationship management) også kan finde vej til de mobile platforme.

Men ifølge en ny Forrester-undersøgelse blandt 1.000 it- og forretnings-ledere fra hele verden er mobil CRM netop et område, der nedprioriteres i disse økonomisk trange tider.

I undersøgelsen svarer 22 procent, at de allerede har udrullet et CRM-system, mens 52 svarer, at de planlægger at gøre det over de næste 12-18 måneder, skriver it-mediet V3.

Analytiker William Bend fra Forrester fortæller dog, at de fleste virksomheder, han har talt med i forbindelse med undersøgelsen, siger, at de afventer den økonomiske situation, før de låser sig fast på en mobil CRM-strategi.

Undersøgelsen viser da også, at hele 51 procent af dem, der allerede arbejder med at mobilisere CRM-løsningen, er bekymrede over omkostningerne.

"Det, virksomhederne i virkeligheden kæmper med, er brugernes valg. Nogle har ikke noget imod at bruge en BlackBerry, mens andre vil have deres CRM-system på deres Android," forklarer William Bend til V3.

Han anbefaler, at man i disse tider vælger kun at satse på én platform - også selvom brugerne vil kræve understøttelse af flere.

Mens mobiliseringen af CRM-løsningerne altså nedprioriteres, indtil verdensøkonomien begynder at få det bedre igen, så er CRM-markedet som sådan ikke i krise.

I hvert fald forventer analysehuset IDC, at omsætningen på CRM-software, der i 2008 globalt lød på 88 milliarder kroner, vil stige med 2,9 procent i 2010 og fire procent i 2010 på trods af nye kundesegmenter og web-muligheder.

Det er ikke specielt imponerende vækstrater, men trods alt vækst.

"CRM vil ligge over gennemsnittet på software-markedet, og det vil fortsætte med at være et højvækstområde i de kommende år. Allerede i 2010 kommer der normale tilstande på markedet igen," har Per Andersen fra IDC tidligere udtalt til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S