Artikel top billede

Ole Kock, administrerende direktør i Software AG Nordic, mener, at der er gode synergimuligheder i et opkøb af IDS Scheer.

Software AG giver købstilbud til BPM-leverandør IDS Scheer

To tyske softwareleverandører er ved at blive til en. Software AG, der blandt andet producerer database styringssystemer, har afgivet et købstilbud på IDS Scheer.

Mange virksomheder klager over mangel på likvide midler på grund af den økonomiske og finansielle krise. Men ikke tyske Software AG, der nu har afgivet et købstilbud på IDS Scheer.

I dag ejer Software AG allerede 48 procent af aktierne i IDS Scheer, og der er planer om at købe resten af aktierne for 15 euro stykket eller 111 kroner. Det betyder, at en eventuel overtagelse vil komme til at koste 487 millioner euro eller 3,6 milliarder kroner.

De 48 procent af aktierne har Software AG købt af de to stiftere af IDS Scheer, professor August-Wilhelm Scheer og professor Alexander Pocsay.

Software AG har pengekassen i orden

Software AG har tidligere i år vist et regnskab, der viser den bedste fremgang for dem nogensinde med en vækst i omsætningen på 16 procent.

Tidligere i år rundede Software AG også en årlig omsætning på over en milliard dollar eller godt fem en halv milliarder kroner.

Den administrerende direktør for Software AG Nordic, Ole Kock, er ganske sikker på, at handlen også vil falde i god jord hos resten af IDS Scheers aktionærer.

"Software AG har sikret en aftale med de to stiftere, og så har vi tilbudt alle de øvrige aktionærer en købspris på 15 euro per aktie. Så målet er, at her i løbet af september, at transaktionen er gennemført, hvis vi kan få alle aktierne," siger Ole Kock.

Synergifordele i overtagelse

En af grundene til at Software AG vil overtage IDS Scheer er på grund af de store synergifordele, der er i øjeblikket i de to virksomheders produkter.

"Når vi overtager IDS Scheers produktlinje, så har vi værktøjer, der kan understøtte en virksomhed lige fra analysen til eksekveringen," siger Ole Kock.

Ole Kock, har tidligere været ude og tale om opkøb på et marked, hvor priserne kan være særdeles attraktive.

"I krisetider skal man tage markedsandele via opkøb eller ved at vinde flere projekter end konkurrenterne, hvilket vi har gjort. Desuden sælger vi business intelligence-løsninger, som er vigtige arbejdsredskaber i en krisetid, samt softwaredrift, hvor vi er sikret indtægter i hele 2009," forklarede Ole Kock til Computerworld tilbage i januar 2009.

Flere omlægninger i Norden

I øjeblikket har IDS Scheer ingen lokalafdeling i Danmark, men derimod en afdeling i Sverige. Indtil videre så er salg og support af IDS Scheer-løsninger i Danmark blevet varetaget af Men den danske afdeling af Software AG skal højst sandsynligt i fremtiden overtage .

"Software AG Danmark er moderselskab for vores selskaber i Norge og Sverige. Det jeg kan forestille mig er, at man lægger det svenske IDS Scheer sammen med Software AG's afdeling i Sverige. I Danmark har IDS Scheer arbejdet via en partner. Så kan det godt være, at Software AG skal overtage support og salg af IDS Scheer i Danmark," siger Ole Kock.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere