Zepto anbefaler aktionærer at afvise Karsten Ree

Zeptos bestyrelse mener, at Zepto-aktien er mere værd end det beløb, som Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree har budt.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Først overtog Karsten Ree aktiemajoriteten i Zepto Computers - og derfor skal han også tilbyde at købe de øvrige aktionærer ud af selskabet.

Salget, som gik igennem i begyndelsen af juli, betyder blandt andet, at Karsten Ree har tilført Zepto kapital.

Det har han nu gjort i form af et bud, hvor Ree Kredit byder 2,94 kroner per aktie, mens kursen for Zepto for øjeblikket ligger på omkring 3,43 kroner.

I forbindelse med et købstilbud af den type har selskabets bestyrelse også pligt til at udsende en redegørelse om tilbuddet. Og Zeptos bestyrelse, hvor Karsten Ree også sidder, har valgt at ikke at anbefale at sælge.

"Bestyrelsen finder således ikke grundlag for en generel anbefaling til aktionærerne om at
acceptere købstilbuddet," skriver bestyrelsen i sin redegørelse og fortsætter:

"På baggrund af den lave tilbudskurs, som er under den gennemsnitlige markedsværdi, vil bestyrelsen som udgangspunkt ikke anbefale at acceptere købstilbuddet. Dette skal ligeledes ses i forhold til, at bestyrelsen vurderer at have fået tilført de nødvendige likvide midler til at gennemføre sin plan for videreførelsen af selskabet."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S