Zepto anbefaler aktionærer at afvise Karsten Ree

Zeptos bestyrelse mener, at Zepto-aktien er mere værd end det beløb, som Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree har budt.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Først overtog Karsten Ree aktiemajoriteten i Zepto Computers - og derfor skal han også tilbyde at købe de øvrige aktionærer ud af selskabet.

Salget, som gik igennem i begyndelsen af juli, betyder blandt andet, at Karsten Ree har tilført Zepto kapital.

Det har han nu gjort i form af et bud, hvor Ree Kredit byder 2,94 kroner per aktie, mens kursen for Zepto for øjeblikket ligger på omkring 3,43 kroner.

I forbindelse med et købstilbud af den type har selskabets bestyrelse også pligt til at udsende en redegørelse om tilbuddet. Og Zeptos bestyrelse, hvor Karsten Ree også sidder, har valgt at ikke at anbefale at sælge.

"Bestyrelsen finder således ikke grundlag for en generel anbefaling til aktionærerne om at
acceptere købstilbuddet," skriver bestyrelsen i sin redegørelse og fortsætter:

"På baggrund af den lave tilbudskurs, som er under den gennemsnitlige markedsværdi, vil bestyrelsen som udgangspunkt ikke anbefale at acceptere købstilbuddet. Dette skal ligeledes ses i forhold til, at bestyrelsen vurderer at have fået tilført de nødvendige likvide midler til at gennemføre sin plan for videreførelsen af selskabet."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS