Zepto anbefaler aktionærer at afvise Karsten Ree

Zeptos bestyrelse mener, at Zepto-aktien er mere værd end det beløb, som Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree har budt.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Først overtog Karsten Ree aktiemajoriteten i Zepto Computers - og derfor skal han også tilbyde at købe de øvrige aktionærer ud af selskabet.

Salget, som gik igennem i begyndelsen af juli, betyder blandt andet, at Karsten Ree har tilført Zepto kapital.

Det har han nu gjort i form af et bud, hvor Ree Kredit byder 2,94 kroner per aktie, mens kursen for Zepto for øjeblikket ligger på omkring 3,43 kroner.

I forbindelse med et købstilbud af den type har selskabets bestyrelse også pligt til at udsende en redegørelse om tilbuddet. Og Zeptos bestyrelse, hvor Karsten Ree også sidder, har valgt at ikke at anbefale at sælge.

"Bestyrelsen finder således ikke grundlag for en generel anbefaling til aktionærerne om at
acceptere købstilbuddet," skriver bestyrelsen i sin redegørelse og fortsætter:

"På baggrund af den lave tilbudskurs, som er under den gennemsnitlige markedsværdi, vil bestyrelsen som udgangspunkt ikke anbefale at acceptere købstilbuddet. Dette skal ligeledes ses i forhold til, at bestyrelsen vurderer at have fået tilført de nødvendige likvide midler til at gennemføre sin plan for videreførelsen af selskabet."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S