Zepto anbefaler aktionærer at afvise Karsten Ree

Zeptos bestyrelse mener, at Zepto-aktien er mere værd end det beløb, som Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree har budt.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Først overtog Karsten Ree aktiemajoriteten i Zepto Computers - og derfor skal han også tilbyde at købe de øvrige aktionærer ud af selskabet.

Salget, som gik igennem i begyndelsen af juli, betyder blandt andet, at Karsten Ree har tilført Zepto kapital.

Det har han nu gjort i form af et bud, hvor Ree Kredit byder 2,94 kroner per aktie, mens kursen for Zepto for øjeblikket ligger på omkring 3,43 kroner.

I forbindelse med et købstilbud af den type har selskabets bestyrelse også pligt til at udsende en redegørelse om tilbuddet. Og Zeptos bestyrelse, hvor Karsten Ree også sidder, har valgt at ikke at anbefale at sælge.

"Bestyrelsen finder således ikke grundlag for en generel anbefaling til aktionærerne om at
acceptere købstilbuddet," skriver bestyrelsen i sin redegørelse og fortsætter:

"På baggrund af den lave tilbudskurs, som er under den gennemsnitlige markedsværdi, vil bestyrelsen som udgangspunkt ikke anbefale at acceptere købstilbuddet. Dette skal ligeledes ses i forhold til, at bestyrelsen vurderer at have fået tilført de nødvendige likvide midler til at gennemføre sin plan for videreførelsen af selskabet."

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job