Intel appellerer EU's milliard-bøde

EU har forsømt at tage alle oplysninger med i sagsbehandlingen, mener Intel, der nu anker EU-Kommisssionens bøde på otte milliarder for monopol-misbrug.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel appellerer den bøde på otte milliarder kroner, som EU-Kommissionen idømte selskabet i maj.

Intel mener, at dommen er forkert og hviler på et forkert grundlag, i det EU har forsømt at tage bevismateriale, der understøtter Intels forklaringer, med i grundlaget for dommen.

"Vi mener, at EU-Kommissionen har fejlfortolket dele af bevismaterialet og ignoreret andre dele," lyder det fra Intel-talsmand Robert Manetta.

En milliard euro

EU-Kommissionen har fundet Intel skyldig i misbrug af selskabets dominerende markedsandel, hvilket altså udløste en bøde på godt en milliard euro.

Det er den hidtil største bøde for monopol-misbrug til en enkelt selskab, som EU nogensinde har udstedt.

Samtidig har EU beordret Intel til at holde inde med sine omfattende rabat-ordninger til pc-producenter og forhandlere, der ifølge EU har sigtet mod at holde konkurrenterne ude af markedet.

Ligeledes har EU beordret Intel til at stoppe med at betale pc-producenter for at forsinke lanceringen af pc-modeller, der er udstyret med chips fra Intel-rivalen, AMD.

Konkurrence-myndigheder i både Sydkorea og Japan har ligeledes fundet Intel skyldig i misbrug af selskabets dominerende markedsposition.

Også den amerikanske handelskommission har indledt efterforskning af Intel for misbrug af selskabets dominerende position.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S