Intel appellerer EU's milliard-bøde

EU har forsømt at tage alle oplysninger med i sagsbehandlingen, mener Intel, der nu anker EU-Kommisssionens bøde på otte milliarder for monopol-misbrug.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel appellerer den bøde på otte milliarder kroner, som EU-Kommissionen idømte selskabet i maj.

Intel mener, at dommen er forkert og hviler på et forkert grundlag, i det EU har forsømt at tage bevismateriale, der understøtter Intels forklaringer, med i grundlaget for dommen.

"Vi mener, at EU-Kommissionen har fejlfortolket dele af bevismaterialet og ignoreret andre dele," lyder det fra Intel-talsmand Robert Manetta.

En milliard euro

EU-Kommissionen har fundet Intel skyldig i misbrug af selskabets dominerende markedsandel, hvilket altså udløste en bøde på godt en milliard euro.

Det er den hidtil største bøde for monopol-misbrug til en enkelt selskab, som EU nogensinde har udstedt.

Samtidig har EU beordret Intel til at holde inde med sine omfattende rabat-ordninger til pc-producenter og forhandlere, der ifølge EU har sigtet mod at holde konkurrenterne ude af markedet.

Ligeledes har EU beordret Intel til at stoppe med at betale pc-producenter for at forsinke lanceringen af pc-modeller, der er udstyret med chips fra Intel-rivalen, AMD.

Konkurrence-myndigheder i både Sydkorea og Japan har ligeledes fundet Intel skyldig i misbrug af selskabets dominerende markedsposition.

Også den amerikanske handelskommission har indledt efterforskning af Intel for misbrug af selskabets dominerende position.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision