Adobe klar til at lukke kritisk sårbarhed

Efter hård kritik melder Adobe, at patches til kritiske sårbarheder i firmaets software er ved at være klar. Ifølge sikkerhedsfirma er 9 ud af 10 brugere i farezonen grundet sårbarhederne.

Artikel top billede

Adobe skulle have en patch klar til de sikkerhedshuller, som Flash Player 9 og 10 samt Reader og Acrobat 9.x indeholder.

Det er kritiske sårbarheder, der giver angribere mulighed for at tage kontrollen over en computer.

Patches klar torsdag og fredag

"Vi er igang med at udvikle et fix af problemet og forventer at have en opdatering klar for Flash Player v9 og v10 på Windows, Macintosh, og Linux 30. juli 2009 (datoen for Flash Player v9 og v10 for Solaris er stadig uafklaret). Vi forventer opdateringer for Adobe Reader and Acrobat v9.1.2 på Windows, Macintosh og UNIX den 31. july, 2009," lyder det på Adobes website.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Secunia havde 92 procent af de 900,000 brugere, som nyligt har anvendt Secuniaus Personal Software Inspector (PSI), installeret Flash Player 10 på deres pc'er, mens 31 procent har installeret Flash Player 9.

Sårbarhed kendt i lang tid

Softwarebug'en, der ligger til grund for sårbarheden, blev registreret i Adobe's bug tracking database i slutningen af 2008 - altså for næsten syv måneder siden.

Antivirus-leverandører har rapporteret om flere tusinde sites som udnytter sårbarheden i Adobes software.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura