Adobe klar til at lukke kritisk sårbarhed

Efter hård kritik melder Adobe, at patches til kritiske sårbarheder i firmaets software er ved at være klar. Ifølge sikkerhedsfirma er 9 ud af 10 brugere i farezonen grundet sårbarhederne.

Artikel top billede

Adobe skulle have en patch klar til de sikkerhedshuller, som Flash Player 9 og 10 samt Reader og Acrobat 9.x indeholder.

Det er kritiske sårbarheder, der giver angribere mulighed for at tage kontrollen over en computer.

Patches klar torsdag og fredag

"Vi er igang med at udvikle et fix af problemet og forventer at have en opdatering klar for Flash Player v9 og v10 på Windows, Macintosh, og Linux 30. juli 2009 (datoen for Flash Player v9 og v10 for Solaris er stadig uafklaret). Vi forventer opdateringer for Adobe Reader and Acrobat v9.1.2 på Windows, Macintosh og UNIX den 31. july, 2009," lyder det på Adobes website.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Secunia havde 92 procent af de 900,000 brugere, som nyligt har anvendt Secuniaus Personal Software Inspector (PSI), installeret Flash Player 10 på deres pc'er, mens 31 procent har installeret Flash Player 9.

Sårbarhed kendt i lang tid

Softwarebug'en, der ligger til grund for sårbarheden, blev registreret i Adobe's bug tracking database i slutningen af 2008 - altså for næsten syv måneder siden.

Antivirus-leverandører har rapporteret om flere tusinde sites som udnytter sårbarheden i Adobes software.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Købstædernes Forsikring

    DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS