Forsinket software koster regioner 33 millioner

Det kommer til at koste regionerne godt 33 millioner kroner, at kontrolrums-softwaren til det kommende nationale beredskabsnet SINE er forsinket på ubestemt tid.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Sean F. Boggs / iStockphoto)

Vagtcentralerne hos politi, brandvæsen og ambulancetjenester over hele landet mangler stadig den software, der skal få det Tetra-baserede beredskabsnet SINE til at fungere.

Ifølge BeredskabsInfo er det fortsat uvist, hvornår statens milliarddyre SINE-kommunikationssystem kommer til at fungere på vagtcentralerne hos politi, brandvæsen og ambulancetjeneste.

SINE er beredskabets nye og Tetra-baserede kommunikationssystem, som skal erstatte de forskellige analoge systemer, som i dag anvendes af politi, brandvæsen og ambulancetjeneste.

Systemet er stadig under udbygning, men er tæt på at være landsdækkende. Systemet er rullet ud og klart på Sjælland og Lolland-Falster, men det kan altså bare ikke anvendes i praksis.

Terma, der sidste år vandt en kontrakt i størrelsesordenen 300 millioner kroner på kontrolrumssoftware, har ikke leveret varen som aftalt og hverken Terma eller Rigspolitiets SINE-sekretariat har offentliggjort en ny tidsplan.

Forsinkelse koster 33 millioner

Forsinkelsen udløser nu ifølge BeredskabsInfo en ekstraregning på godt 33 millioner kroner til regionerne, der ikke kan anvende SINE på ambulancetjenestens nye vagtcentraler.

Planen har hele tiden været, at ambulancerne og vagtcentralerne fra starten skulle anvende SINE, men forsinkelsen hos Terma indebærer, at regionerne er nødt til at etablere en midlertidig løsning, så vagtcentraler og ambulancer kan kommunikere i perioden frem til SINE-vagtcentralerne kan overtage.

I stedet har Danske Regioner og Falck indgået en aftale, som indebærer, at regionerne i en periode fra den 1. september 2009 til den 31. august 2010 kan anvende Falcks landsdækkende, analoge radiosystem og disponeringssoftware (EVA2000).

Måske betaler ministeren

Aftalen, som Danske Regioner og Falck har forhandlet sig frem til, kan forlænges i ni måneder og koster altså regionerne 33,6 millioner for de første 12 måneder. Det skriver BeredskabsInfo.

De 33,6 millioner skal fordeles mellem de fem regioner. I sidste ende kan regningen dog ende på finansministerens bord, for regionerne mener, at det er staten, der som ejer af SINE bør betale.

Brandvæsenerne har generelt valgt at udskyde implementeringen af SINE, men mange steder anvendes radioterminalerne uden at være koblet op på egentlige vagtcentralssystemer.

Politiet har valgt at udskyde implementeringen til 2010, men i Københavns Politi, hvor man er afhængig af SINE i forbindelse med det kommende klimatopmøde, har man valgt en anden leverandør end Terma, og SINE er i dag i funktion i Københavns Politi.

Frygter Motorola-monopol

Beredskabets nye kommunikationssystem har skabt heftig debat i årevis.

Efter mindst 10 års tilløb så det i 2006 ud til, at Motorola ville vinde milliardordren på det nye digitale netværk, hvilket straks udløste advarsler fra både eksperter og branchefolk om, at det reelt ville skabe et nyt, dyrt monopol.

Summa summarum: Motorola vandt ordren og er begyndt at rulle det omfattende netværk ud. Desværre mangler softwaren til kontrolrummene, så indtil videre må beredskabet forlade sig på Falcks gennemprøvede analoge software for at få kommunikationen til at flyde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job