End2End-ansatte risikerer at blive overflødige

It-selskabet End2End, der er ejet af Mach, har fået besked på, at selskabets forretningsområde ændres og måske vil nye behov betyde fyringer eller 'tilbud' om at flytte.

Artikel top billede

Firmaet lukker ikke, men End2End i Aalborg går nye tider i møde.

Nye tider, der ifølge ejeren kan betyde, at nogle medarbejdere bliver overflødige, og at andre får besked på at flytte eller sige farvel.

Hidtil har End2End levet af at levere den infrastruktur, der forbinder indholdsleverandører og mobilselskabers mobilportaler, og derudover står End2End også for driften af mobilportaler for et flertal af sine kunder.

"Der er ikke tale om en lukning, men en ensretning af strategien for selskabet. Vi har fundet et andet forretningsområde, der ligger tættere på Mach, og det er afregning og clearing af applikationsydelser " siger Rasmus Holst, direktør for Mach, som overtog En2End i begyndelsen af 2006.

Allerede dengang var End2End en underskudforretning, og det er den stadig. I 2008 omsatte selskabet for godt 32 millioner kroner, underskuddet landede på 183 millioner kroner, mens egenkapitalen havnede på minus 316 millioner kroner.

End2End fortsætter i Aalborg

Direktør Rasmus Holst understreger, at "strategi-ensretningen" ikke umiddelbart får nogen betydning for medarbejderne, som der var 52 af i 2007 og 39 i 2008.

"Selvfølgelig overvejer vi hele tiden strategien, men som det ser ud nu, så fortsætter forretningsområdet End2End sin virksomhed i Aalborg," slår Rasmus Holst fast.

Han tilføjer, at End2End er rigtig god til at opsamle regningsdata og "allerede har lukket nogle af første kontrakter."

Danske Mach ApS er del af en større koncern, som "dækker 18 tidszoner fra Nuuk til Beringstrædet". Ifølge direktøren sidder Mach på to tredjedele af det internationale marked for interoperatørafregning vedrørende roamingmarkedet.

Et eksempel på en operatørafregning er, hvis man har været på ferie i Italien. Så kan End2Ends afregningsapplikation fastslå, hvor mange penge de italienske teleoperatører har til gode hos for eksempel TDC efter ferien, hvor mobiltelefonen er blevet brugt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect