End2End-ansatte risikerer at blive overflødige

It-selskabet End2End, der er ejet af Mach, har fået besked på, at selskabets forretningsområde ændres og måske vil nye behov betyde fyringer eller 'tilbud' om at flytte.

Artikel top billede

Firmaet lukker ikke, men End2End i Aalborg går nye tider i møde.

Nye tider, der ifølge ejeren kan betyde, at nogle medarbejdere bliver overflødige, og at andre får besked på at flytte eller sige farvel.

Hidtil har End2End levet af at levere den infrastruktur, der forbinder indholdsleverandører og mobilselskabers mobilportaler, og derudover står End2End også for driften af mobilportaler for et flertal af sine kunder.

"Der er ikke tale om en lukning, men en ensretning af strategien for selskabet. Vi har fundet et andet forretningsområde, der ligger tættere på Mach, og det er afregning og clearing af applikationsydelser " siger Rasmus Holst, direktør for Mach, som overtog En2End i begyndelsen af 2006.

Allerede dengang var End2End en underskudforretning, og det er den stadig. I 2008 omsatte selskabet for godt 32 millioner kroner, underskuddet landede på 183 millioner kroner, mens egenkapitalen havnede på minus 316 millioner kroner.

End2End fortsætter i Aalborg

Direktør Rasmus Holst understreger, at "strategi-ensretningen" ikke umiddelbart får nogen betydning for medarbejderne, som der var 52 af i 2007 og 39 i 2008.

"Selvfølgelig overvejer vi hele tiden strategien, men som det ser ud nu, så fortsætter forretningsområdet End2End sin virksomhed i Aalborg," slår Rasmus Holst fast.

Han tilføjer, at End2End er rigtig god til at opsamle regningsdata og "allerede har lukket nogle af første kontrakter."

Danske Mach ApS er del af en større koncern, som "dækker 18 tidszoner fra Nuuk til Beringstrædet". Ifølge direktøren sidder Mach på to tredjedele af det internationale marked for interoperatørafregning vedrørende roamingmarkedet.

Et eksempel på en operatørafregning er, hvis man har været på ferie i Italien. Så kan End2Ends afregningsapplikation fastslå, hvor mange penge de italienske teleoperatører har til gode hos for eksempel TDC efter ferien, hvor mobiltelefonen er blevet brugt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S