Microsoft og Nokia indgår smartphone-alliance

Nokia vil sammen med Microsoft gøre det nemt at køre Office-pakken på selskabets smartphones til forretningslivet. Den strategiske alliance er sat i søen efter vigende markedsandele.

Artikel top billede

Verdens største mobilproducent går sammen med klodens mægtigste kontorpakke-producent for at vippe konkurrenterne på smartphone-markedet af pinden.

Firmanavnene er Nokia, som har indgået en aftale med Microsoft om at sidstnævnte leverer sin Office Mobile-suite til Nokias E-serie smartphones.

Formålet er at banke producenter som canadiske Research in Motion (RIM) med selskabets Blackberry endnu længere ned i fødekæden, når forretningsfolk skal ud og spendere penge på en ny, smart telefon.

Aftalen mellem de to teknologi-giganter betyder, at Nokia kan suge på Microsofts popularitet på det nordamerikanske marked, hvor Nokia nærmest er en by i Rusland.

For Microsoft vedkommende betyder aftalen, at selskabet kan bygge endnu stærkere broer mellem sin desktop- og mobilsoftware.

Det skriver Financial Times.

Pres fra konkurrenter

Selv om Nokia ifølge analysehuset Gartner sidder på godt 50 procent af verdensmarkedet for smartphones, taber den finske mobilgigant markedsandele og bliver åndet i nakken af HTC og især RIM, der begge har haft vækst på over 100 procent mellem 2007 og 2008.

"Aftalen handler om at skabe en solid udfordring for RIM mere end nogen andre," lød det bramfrit fra Nokias vicepræsident Kai Öistämö ved indgåelsen af aftalen mellem Nokia og Microsoft.

Selv om Microsoft har sin egen mobilplatform i form af Windows Mobile, der er en direkte konkurrent til Nokias Symbian-platform, har de to selskaber tidligere arbejdet sammen. Det skete blandt andet sidste år, hvor det blev nemmere for Nokia-kunderne at komme på e-mailen, hvis den kørte på Microsofts Exchange-servere.

Gartner-analytiker Carolina Milanesi forklarer over for Financial Times, at når Microsoft lader sin Mobile Office-pakke køre på Nokias platform, kunne noget tyde på, at der var problemer for Microsofts mobil-platform.

Microsofts Windows Mobile har da også i det seneste år tabt markedsandele og er gået fra en andel på 12 procent til ni procent på et år.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job