Microsoft og Nokia indgår smartphone-alliance

Nokia vil sammen med Microsoft gøre det nemt at køre Office-pakken på selskabets smartphones til forretningslivet. Den strategiske alliance er sat i søen efter vigende markedsandele.

Artikel top billede

Verdens største mobilproducent går sammen med klodens mægtigste kontorpakke-producent for at vippe konkurrenterne på smartphone-markedet af pinden.

Firmanavnene er Nokia, som har indgået en aftale med Microsoft om at sidstnævnte leverer sin Office Mobile-suite til Nokias E-serie smartphones.

Formålet er at banke producenter som canadiske Research in Motion (RIM) med selskabets Blackberry endnu længere ned i fødekæden, når forretningsfolk skal ud og spendere penge på en ny, smart telefon.

Aftalen mellem de to teknologi-giganter betyder, at Nokia kan suge på Microsofts popularitet på det nordamerikanske marked, hvor Nokia nærmest er en by i Rusland.

For Microsoft vedkommende betyder aftalen, at selskabet kan bygge endnu stærkere broer mellem sin desktop- og mobilsoftware.

Det skriver Financial Times.

Pres fra konkurrenter

Selv om Nokia ifølge analysehuset Gartner sidder på godt 50 procent af verdensmarkedet for smartphones, taber den finske mobilgigant markedsandele og bliver åndet i nakken af HTC og især RIM, der begge har haft vækst på over 100 procent mellem 2007 og 2008.

"Aftalen handler om at skabe en solid udfordring for RIM mere end nogen andre," lød det bramfrit fra Nokias vicepræsident Kai Öistämö ved indgåelsen af aftalen mellem Nokia og Microsoft.

Selv om Microsoft har sin egen mobilplatform i form af Windows Mobile, der er en direkte konkurrent til Nokias Symbian-platform, har de to selskaber tidligere arbejdet sammen. Det skete blandt andet sidste år, hvor det blev nemmere for Nokia-kunderne at komme på e-mailen, hvis den kørte på Microsofts Exchange-servere.

Gartner-analytiker Carolina Milanesi forklarer over for Financial Times, at når Microsoft lader sin Mobile Office-pakke køre på Nokias platform, kunne noget tyde på, at der var problemer for Microsofts mobil-platform.

Microsofts Windows Mobile har da også i det seneste år tabt markedsandele og er gået fra en andel på 12 procent til ni procent på et år.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S