Microsoft og Nokia indgår smartphone-alliance

Nokia vil sammen med Microsoft gøre det nemt at køre Office-pakken på selskabets smartphones til forretningslivet. Den strategiske alliance er sat i søen efter vigende markedsandele.

Artikel top billede

Verdens største mobilproducent går sammen med klodens mægtigste kontorpakke-producent for at vippe konkurrenterne på smartphone-markedet af pinden.

Firmanavnene er Nokia, som har indgået en aftale med Microsoft om at sidstnævnte leverer sin Office Mobile-suite til Nokias E-serie smartphones.

Formålet er at banke producenter som canadiske Research in Motion (RIM) med selskabets Blackberry endnu længere ned i fødekæden, når forretningsfolk skal ud og spendere penge på en ny, smart telefon.

Aftalen mellem de to teknologi-giganter betyder, at Nokia kan suge på Microsofts popularitet på det nordamerikanske marked, hvor Nokia nærmest er en by i Rusland.

For Microsoft vedkommende betyder aftalen, at selskabet kan bygge endnu stærkere broer mellem sin desktop- og mobilsoftware.

Det skriver Financial Times.

Pres fra konkurrenter

Selv om Nokia ifølge analysehuset Gartner sidder på godt 50 procent af verdensmarkedet for smartphones, taber den finske mobilgigant markedsandele og bliver åndet i nakken af HTC og især RIM, der begge har haft vækst på over 100 procent mellem 2007 og 2008.

"Aftalen handler om at skabe en solid udfordring for RIM mere end nogen andre," lød det bramfrit fra Nokias vicepræsident Kai Öistämö ved indgåelsen af aftalen mellem Nokia og Microsoft.

Selv om Microsoft har sin egen mobilplatform i form af Windows Mobile, der er en direkte konkurrent til Nokias Symbian-platform, har de to selskaber tidligere arbejdet sammen. Det skete blandt andet sidste år, hvor det blev nemmere for Nokia-kunderne at komme på e-mailen, hvis den kørte på Microsofts Exchange-servere.

Gartner-analytiker Carolina Milanesi forklarer over for Financial Times, at når Microsoft lader sin Mobile Office-pakke køre på Nokias platform, kunne noget tyde på, at der var problemer for Microsofts mobil-platform.

Microsofts Windows Mobile har da også i det seneste år tabt markedsandele og er gået fra en andel på 12 procent til ni procent på et år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job