S tilfreds med anbefaling i formatstrid

Socialdemokraterne vil se tiden an, mens Enhedslisten melder ud, at de vil arbejde for at bryde Microsofts monopol på offentlige dokumenter.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Konkurrencestyrelsen har fremlagt sin rapport, hvor konklusionen var en anbefaling af både ODF og OOXML. Siden har Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti udtalt sig kritisk om rapportens indhold.

Hos Socialdemokratiet er man grundlæggende tilfreds med Konkurrencestyrelsens anbefalinger.

It-ordfører Ole Hækkerup mener dog ikke, at der allerede nu kan sættes punktum i debatten.

"Det er jo et område i stadig udvikling, og at pege på et bestemt format vil svare til at skyde på et mål, der bevæger sig. Og som politikere på Christiansborg skal vi ikke sidde og træffe tekniske beslutninger, som vi ikke har forstand på," siger Ole Hækkerup.

Han tilføjer, at Socialdemokratiet vil gøre, hvad de kan for at sikre en så fri konkurrence som muligt. Han følger fortsat med i den offentlige debat om de to standarder og er meget interesseret i at høre argumenter for og imod.

Enhedslisten vil opløse monopol

Enhedslistens Per Clausen vil til gengæld gerne melde sig ind i koret af it-ordførere med en holdning til de to dokumentformater.

"Vi vil opløse Microsofts monopol og vil derfor arbejde for, at det offentlige skal bruge den åbne standard ODF," udtaler Per Clausen.

Han mener, at det er paradoksalt, at Konkurrencestyrelsen på den ene side peger på, at Microsofts reelle monopol på kontorpakker er et problem, men at Konkurrencestyrelsen alligevel ikke anbefaler de skridt, der kunne opløse dette monopol.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at gennemføre IT-anskaffelser for Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S