S tilfreds med anbefaling i formatstrid

Socialdemokraterne vil se tiden an, mens Enhedslisten melder ud, at de vil arbejde for at bryde Microsofts monopol på offentlige dokumenter.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Konkurrencestyrelsen har fremlagt sin rapport, hvor konklusionen var en anbefaling af både ODF og OOXML. Siden har Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti udtalt sig kritisk om rapportens indhold.

Hos Socialdemokratiet er man grundlæggende tilfreds med Konkurrencestyrelsens anbefalinger.

It-ordfører Ole Hækkerup mener dog ikke, at der allerede nu kan sættes punktum i debatten.

"Det er jo et område i stadig udvikling, og at pege på et bestemt format vil svare til at skyde på et mål, der bevæger sig. Og som politikere på Christiansborg skal vi ikke sidde og træffe tekniske beslutninger, som vi ikke har forstand på," siger Ole Hækkerup.

Han tilføjer, at Socialdemokratiet vil gøre, hvad de kan for at sikre en så fri konkurrence som muligt. Han følger fortsat med i den offentlige debat om de to standarder og er meget interesseret i at høre argumenter for og imod.

Enhedslisten vil opløse monopol

Enhedslistens Per Clausen vil til gengæld gerne melde sig ind i koret af it-ordførere med en holdning til de to dokumentformater.

"Vi vil opløse Microsofts monopol og vil derfor arbejde for, at det offentlige skal bruge den åbne standard ODF," udtaler Per Clausen.

Han mener, at det er paradoksalt, at Konkurrencestyrelsen på den ene side peger på, at Microsofts reelle monopol på kontorpakker er et problem, men at Konkurrencestyrelsen alligevel ikke anbefaler de skridt, der kunne opløse dette monopol.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks