S tilfreds med anbefaling i formatstrid

Socialdemokraterne vil se tiden an, mens Enhedslisten melder ud, at de vil arbejde for at bryde Microsofts monopol på offentlige dokumenter.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Konkurrencestyrelsen har fremlagt sin rapport, hvor konklusionen var en anbefaling af både ODF og OOXML. Siden har Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti udtalt sig kritisk om rapportens indhold.

Hos Socialdemokratiet er man grundlæggende tilfreds med Konkurrencestyrelsens anbefalinger.

It-ordfører Ole Hækkerup mener dog ikke, at der allerede nu kan sættes punktum i debatten.

"Det er jo et område i stadig udvikling, og at pege på et bestemt format vil svare til at skyde på et mål, der bevæger sig. Og som politikere på Christiansborg skal vi ikke sidde og træffe tekniske beslutninger, som vi ikke har forstand på," siger Ole Hækkerup.

Han tilføjer, at Socialdemokratiet vil gøre, hvad de kan for at sikre en så fri konkurrence som muligt. Han følger fortsat med i den offentlige debat om de to standarder og er meget interesseret i at høre argumenter for og imod.

Enhedslisten vil opløse monopol

Enhedslistens Per Clausen vil til gengæld gerne melde sig ind i koret af it-ordførere med en holdning til de to dokumentformater.

"Vi vil opløse Microsofts monopol og vil derfor arbejde for, at det offentlige skal bruge den åbne standard ODF," udtaler Per Clausen.

Han mener, at det er paradoksalt, at Konkurrencestyrelsen på den ene side peger på, at Microsofts reelle monopol på kontorpakker er et problem, men at Konkurrencestyrelsen alligevel ikke anbefaler de skridt, der kunne opløse dette monopol.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S