Tre mænd anklaget for USA's største datatyveri

Tre mænd kan hver risikere 35 år bag tremmer for digitalt tyveri af mere end 130 millioner kredit- og betalingskort.

Artikel top billede

En amerikaner og to russiske statsborgere er blevet anklaget for det største datatyveri i den amerikanske historie.

De tre herrer har angivelig stjålet informationer om ikke mindre end 130 millioner kredit- og betalingskort.

Amerikaneren, der bærer navnet Albert Gonzalez, er allerede i politiets varetægt. Han er nemlig en gammel bekendt af de amerikanske myndigheder.

Gonzalez er allerede varetægtsfængslet for en lignende forseelse, hvor otte store detailkæder er blevet lænset for oplysningerne om 40 millioner kreditkort. De to russere er formentlig stadig på fri fod. Det skriver V3.co.uk.

For at få fingrene i de mange kontoinformationer har trioen anvendt SQL injection fra proxy-servere i lande som USA, Letland og Holland til at angribe en række e-handelssider.

På trods af ihærdige forsøg på at slette sporene igen blev snyderiet opdaget af de amerikanske myndigheder i januar, hvilket nu har ført til en anklage mod de tre.

De stjålne oplysninger stammer blandt andet fra 7-Eleven, supermarkedskæden Hannaford Brothers og Heartland Payment Systems.

Hvis de tre anklagede findes skyldige, kan de hver risikere op til 35 års fængsel samt en solid bøde.

PBS' danske pressetalsmand Chresten V. Heide-Anderson vurderer overfor politiken.dk, at sagen ingen betydning får for danske kortholdere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS