Tre mænd anklaget for USA's største datatyveri

Tre mænd kan hver risikere 35 år bag tremmer for digitalt tyveri af mere end 130 millioner kredit- og betalingskort.

Artikel top billede

En amerikaner og to russiske statsborgere er blevet anklaget for det største datatyveri i den amerikanske historie.

De tre herrer har angivelig stjålet informationer om ikke mindre end 130 millioner kredit- og betalingskort.

Amerikaneren, der bærer navnet Albert Gonzalez, er allerede i politiets varetægt. Han er nemlig en gammel bekendt af de amerikanske myndigheder.

Gonzalez er allerede varetægtsfængslet for en lignende forseelse, hvor otte store detailkæder er blevet lænset for oplysningerne om 40 millioner kreditkort. De to russere er formentlig stadig på fri fod. Det skriver V3.co.uk.

For at få fingrene i de mange kontoinformationer har trioen anvendt SQL injection fra proxy-servere i lande som USA, Letland og Holland til at angribe en række e-handelssider.

På trods af ihærdige forsøg på at slette sporene igen blev snyderiet opdaget af de amerikanske myndigheder i januar, hvilket nu har ført til en anklage mod de tre.

De stjålne oplysninger stammer blandt andet fra 7-Eleven, supermarkedskæden Hannaford Brothers og Heartland Payment Systems.

Hvis de tre anklagede findes skyldige, kan de hver risikere op til 35 års fængsel samt en solid bøde.

PBS' danske pressetalsmand Chresten V. Heide-Anderson vurderer overfor politiken.dk, at sagen ingen betydning får for danske kortholdere.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S