Venture-millioner til dansk søgefirma

Forward, der begår sig inden for Enterprise Search, sætter fart på udviklingen med et antal venture-millioner. Bestyrelsesformanden køber selv en god bid af firmaet.

Artikel top billede

"Det her er den næstsidste kapitaltilførsel. Måske er Vækstfonden med næste gang," siger Christian Nejstgaard, bestyrelsesformand i Forward, der netop har fået et antal millioner i risikovillig kapital.

Søgeselskabet Forward får tilført et encifret antal millioner kroner i risikovillig kapital fra to teknologi- og forretningsudviklingsselskaber.

Formålet er, ikke overraskende, at sætte mere skub i udviklingen af Enterprise Search produktplatformen Forward Search og salget af den.

"Jeg tror, du skal forvente en tidobling af både vores omsætning og vores aktiviteter inden for de næste 18 måneder. Satsningen bliver dels på salgsapparatet, dels på teknologiforbedring af produktet," fortæller bestyrelsesformand i selskabet Christian Nejstgaard, der har arbejdet både herhjemme og udenlands for HP, IBM, SAS Institute og StorageTek.

Nejstgaard tror selv så meget på Forward, at han gennem sit og hustruens investeringsselskab Svaneholm Investment Corp. har købt 12,5 procent af det lille firma.

Og den anden investor

Forward Search indeholder et analyseværktøj, der giver mulighed at følge søgerens adfærd, således at indholdet kan tilpasses dennes adfærd. Ligeledes kan brugeren tilbydes alternative søgninger, der giver mere eksakte søgeresultater, baseret på lingvistiske funktioner.

Teknologisk er Forward Search baseret på WebServices (SOAP) og Microsofts .Net-teknologi.

Virksomheden ledes til daglig af administrerende direktør Henrik Bach og teknologichef Thomas Jensen, der stiftede Forward i 2004.

Den anden investor - en såkaldt business angel - hedder Forty2, og også den er aktivt involveret i selskabet.

"Forty2 er en gruppe af ingeniører, som deltager med ressourcer i form af softwareudvikling og samtidig er med både i bestyrelsen og i vores CAP (Change Advisory Board, red.) så det er meget fordelagtigt at have Forty2 med om bord," siger Christian Nejstgaard.

Firmaets mand

Forty2's mand i bestyrelsen er firmaets administrerende direktør Thomas Tronier.

Forward samarbejder med en lang række nationale og internationale salgspartnere og har desuden teknologipartnerskab med CMS- og Internet Portal-leverandører som EPiServer og Sitecore.

Blandt kunderne i Norden og Benelux er: Ankestyrelsen, Brüel & Kjær, CERA - KBC Bank Group (Belgien), EFTA - The European Free Trade Association (Belgien), Fleet Street Publications Ltd. (England), Forskningscenter Risø, Grønlands Selvstyre, LO, Slots- og Ejendomsstyrelsen, Vækstfonden og Widex A/S.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S