Karsten Ree øger igen sin magt i Zepto

Rigmanden Karsten Ree har netop købt op i Zepto, og nu sidder han på 83 procent af aktiekapitalen og stemmerne i virksomheden.

Artikel top billede

Nu sidder Karsten Ree på 83 procent af aktierne i Zepto. Foto: Jakob Boserup (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Der var i går sidste frist for at acceptere eller afvise det bud, som Karsten Ree havde givet aktionærerne i Zepto.

I dag meddeler virksomheden, at Karsten Ree nu har øget sin aktie- og stemmeandel fra 53 til 83 procent i Zepto.

Det sker, fordi stifter og tidligere administrerende direktør Lasse Frost forlader firmaet.

Lasse Frost ejede igennem selskabet GTM Ltd. cirka 30 procent af selskabet, og det er de aktier, som Karsten Ree nu overtager.

Fik fuld kontrol i juli

Indtil onsdag i sidste uge var Lasse Frost administrerende direktør, men han ønskede ikke at fortsætte i firmaet. I den forbindelse aftalte Lasse Frost med Karsten Ree, at stifteren skulle afhænde alle sine aktier til Ree.

"Det har han ikke gjort endnu, men det har vi aftalt, at han skal," fortalte Karsten Ree i sidste uge til Computerworld.

Dermed har Karsten Ree endnu engang øget sin magt i selskabet. I forvejen sad han dog på majoriteten, som han fik i juli.

Måneden forinden havde Karsten Ree meddelt, at betingelsen for at skyde penge i Zepto var, at han fik total kontrol i selskabet, så han ikke skulle tage hensyn til folk, som kunne have en anderledes eller forkert opfattelse af tingene.

Zepto har i dag 994 aktionærer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job