Open Source-formand afviser Microsoft-kritik

Formanden for Open Source Leverandørerne i OSL afviser Microsofts kritik af foreningens ODF-test.

Artikel top billede

Microsoft skyder ved siden af og er kun ude på at skabe usikkerhed om ODF, lyder det fra formand for Open Source Leverandørerne, Morten Kjærsgaard,

Morten Kjærsgaard offentliggjorde torsdag en test, som viser, at der er fuld interoperabilitet mellem fem kontorpakker, der bygger på ODF. En konklusion som står i kontrast til en ny analyse fra Konkurrencestyrelsen, der blev offentliggjort for to uger siden.

Efterfølgende har Microsoft kritiseret testen for at være meningsløs, da Microsoft mener, at alle de testede kontorpakker bygger på samme fundament - nemlig Open Office.

Den kritik afviser Morten Kjærsgaard.

"Vi har lavet en test af de kontorpakker, som Konkurrencestyrelsen behandler i sin analyse," siger Morten Kjærsgaard, der mener, at Microsofts kritik skyder ved siden af selv om kontorpakkerne i testen har træk til fælles.

"De er i familie med hinanden, men der har været knopskydning i forskellig retning, og til trods for det har de sørget for 100 procent interoperabilitet," siger Morten Kjærsgaard og forklarer, at kontorpakkerne er valgt ud fra, hvilke kontorpakker, der bruges i Danmark.

"Vi har taget dem, der kører på Windows og Mac, og de afspejler 99,9 procent af kontorpakkerne. Vi har ikke taget K Office eller en eller anden kontorpakke, som man bruger i Kina med," lyder det fra Morten Kjærsgaard.

Han fastholder samtidig kritikken af Konkurrencestyrelsen.

"Jeg synes, at Konkurrencestyrelsen og IT- og Telestyrelsen har et problem med Devoteam.
I vores høringssvar har vi gjort opmærksom på, at der er tale om påstande fra Devoteam," siger han og tilføjer, at den nye test tilbageviser de påstande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS