Open Source-formand afviser Microsoft-kritik

Formanden for Open Source Leverandørerne i OSL afviser Microsofts kritik af foreningens ODF-test.

Artikel top billede

Microsoft skyder ved siden af og er kun ude på at skabe usikkerhed om ODF, lyder det fra formand for Open Source Leverandørerne, Morten Kjærsgaard,

Morten Kjærsgaard offentliggjorde torsdag en test, som viser, at der er fuld interoperabilitet mellem fem kontorpakker, der bygger på ODF. En konklusion som står i kontrast til en ny analyse fra Konkurrencestyrelsen, der blev offentliggjort for to uger siden.

Efterfølgende har Microsoft kritiseret testen for at være meningsløs, da Microsoft mener, at alle de testede kontorpakker bygger på samme fundament - nemlig Open Office.

Den kritik afviser Morten Kjærsgaard.

"Vi har lavet en test af de kontorpakker, som Konkurrencestyrelsen behandler i sin analyse," siger Morten Kjærsgaard, der mener, at Microsofts kritik skyder ved siden af selv om kontorpakkerne i testen har træk til fælles.

"De er i familie med hinanden, men der har været knopskydning i forskellig retning, og til trods for det har de sørget for 100 procent interoperabilitet," siger Morten Kjærsgaard og forklarer, at kontorpakkerne er valgt ud fra, hvilke kontorpakker, der bruges i Danmark.

"Vi har taget dem, der kører på Windows og Mac, og de afspejler 99,9 procent af kontorpakkerne. Vi har ikke taget K Office eller en eller anden kontorpakke, som man bruger i Kina med," lyder det fra Morten Kjærsgaard.

Han fastholder samtidig kritikken af Konkurrencestyrelsen.

"Jeg synes, at Konkurrencestyrelsen og IT- og Telestyrelsen har et problem med Devoteam.
I vores høringssvar har vi gjort opmærksom på, at der er tale om påstande fra Devoteam," siger han og tilføjer, at den nye test tilbageviser de påstande.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job