Devoteam fastholder ODF-konklusion

Devoteam fastholder ODF-konklusioner, selvom virksomhedens analyser til åben standard-rapport kritiseres voldsomt af Open Source Leverandørerne.

Artikel top billede

Devoteam har tillid til de kilder, der ligger til grund for at sige, at der er íkke er fuld interoperabilitet mellem forskellige ODF-baserede kontorpakker. Foto: Torben Klint

Der er problemer med interoperabiliteten mellem forskellige ODF-baserede kontorpakker, lyder det fra Devoteam Consulting.

Firmaet er blevet mål for hård kritik fra Open Source Leverandørerne, der mener, at Konkurrencestyrelsens analyse af markedet for kontorpakker og de åbne standarder ODF og OOXML bygger på et fejlagtigt grundlag. Et grundlag udarbejdet af Devoteam.

Devoteam fastholder konklusionen.

"Vi synes, at de kilder, vi har brugt, er så stærke, at vi holder fast i dem - vi ser ikke nogen grund til at ændre i konklusionen," siger Allan Jensen, partner og presseansvarlig i Devoteam.

Han forklarer, at undersøgelsen af ODF's interoperabilitet er foretaget som aftalt med Konkurrencestyrelsen, og det er også en af grundene til, at Devoteam ikke selv har testet interoperabiliteten mellem de forskellige kontorpakker, men bygger konklusionen på eksterne kilder.

"Vi har aftalt med Konkurrencestyrelsen, hvordan det skulle løses," siger han.

Mangel på undersøgelser

I selve undersøgelsen skriver Devoteam, at der ikke findes nogen større systematiske undersøgelser af ODF-interoperabilitet.

"Det er altid rart med noget mere information. Det ville være rart, hvis der var en systematisk undersøgelse," siger Allan Jensen og tilføjer, at det er en afvejning, hvor mange kræfter man skal bruge på at undersøge de enkelte delelementer.

Devoteam vil nu studere Open Source Leverandørernes kritik.

"Med hensyn til kritikken, så vil vi se på den sammen med Konkurrencestyrelsen," siger Allan Jensen, som ikke har yderligere kommentarer til, hvad Devoteam vil gøre.

"De stærke ord må stå for deres regning," konstaterer han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S