Zepto-stifter: Der blev ikke smækket med døren

Det var for at få mere tid til familien, at Lasse Frost stoppede som administrerende direktør i Zepto. Han afviser, at der var noget kontroversielt ved afgangen.

Artikel top billede

"Der var gensidig forståelse for min beslutning," siger Zepto-stifter Lasse Frost som sit exit fra Zepto. Foto: Mikael Rieck

Det kom som en overraskelse, da Zepto for nylig annoncerede, at investoren Karsten Ree overtog posten som administrerende direktør i selskabet efter stifteren Lasse Frost.

Karsten Ree havde tidligere på sommeren overtaget aktiemajoriteten i Zepto, og der har derfor været spekuleret i, om Karsten Ree efterfølgende pressede Lasse Frost ud.

Der var dog slet ikke tale om, at Karsten Ree krævede Lasse Frosts afgang, lyder det fra den nu tidligere Zepto-direktør.

"Karsten Ree og jeg er overhovedet ikke uvenner. Han bakker op om situationen, og det er vigtigt at påpege, at jeg ikke har smækket med døren, og ingen har lukket mig ude. Der var gensidig forståelse for min beslutning," siger Lasse Frost til Computerworld.

Vækst-stop kostede kræfter

Zepto var frem til andet halvår i 2008 igennem en udvikling med flotte vækstrater, men i 2008 stoppede væksten. Det medførte, at Zepto måtte igennem en større proces for at rette virksomheden til, og det kostede mange kræfter, beretter Lasse Frost.

"Der er ingen tvivl om, at det har været en hård periode for mig personligt, og derfor vælger jeg så at sige, at nu vil jeg gerne bruge mere tid på min familie og de private aktiviteter, jeg har. Jeg har ikke noget andet i støbeskeen," forklarer han.

Lasse Frost etablerede Zepto i 2002 sammen med sin bror Per, og fire år senere gik de på børsen med virksomheden. Det medførte blandt andet, at Karsten Ree overtog 10 procent af aktierne og stemmerne i firmaet. Flere stemmer i bestyrelsen kan have gjort det svært at manøvrere virksomheden, påpeger analytiker Anders Elbak fra IDC.

"De (Zepto, red.) har da absolut gjort mange ting rigtigt undervejs, men spørgsmålet er, om der kom for mange indover. Det var jo især Lasse Frosts projekt, men med en børsnotering og kapitaltilførsel fra Karsten Ree, så er det klart, at der er flere, der ønsker at have noget at skulle have sagt," siger Anders Elbak.

Frost: Ingen mystik
Lasse Frost påpeger, at han var fuldt bevidst om, at flere ville få indflydelse ved børsnoteringen, men det gav selskabet kapital til at føre projektet videre, ligesom der også var meget opmærksomhed at hente.

Og Karsten Rees indflydelse var ikke grunden til, at Lasse Frost nu er stoppet i Zepto, gentager firmaets stifter.

"Det er en beslutning, som jeg 100 procent har taget, og som Karsten Ree bakker op omkring. Og der er nu en god organisation, der kan tage over, hvor jeg har sluppet. Der er ingen mystik omkring den del," siger Lasse Frost.

Sammen med sin bror Per har Lasse Frost tidligere etableret virksomheden EET Nordic.

Læs mere om Zepto på fredag, når Computerworld retter fokus imod virksomheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Et fremtidssikret netværk: Skalering til morgendagens behov

    Digital infrastruktur er grundlaget for næsten alle aspekter af erhvervslivet og den daglige personlige tilværelse.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser til datamatikeruddannelsen

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S