TDC lukker 70.000 danske websider

Det er ikke længere muligt at oprette eller have en hjemmeside hos TDC. 1. oktober bliver alle serverne, der har kørt hjemmesiderne, lukket ned.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC lukker for knap 70.000 kunders websider.

Telegiganten flytter nemlig hele sin hjemmeside-tjeneste over til selskabet 123hjemmeside.

Som et plaster på såret overfor de TDC-bredbåndskunder, der har aktive websider tilbyder TDC 12 måneders gratis abonnement hos den nye samarbejdspartner, der ellers tager 499 kroner for den service.

Der er løbet meget vand i åen

TDC begrunder lukningen med følgende:

"Der er løbet meget vand i åen, siden TDC for over ti år siden som nogle af de første begyndte at tilbyde sine kunder mulighed for at oprette deres egen hjemmeside. Løsningen er desværre ikke længere fremtidssikret, da TDC ikke længere har mulighed for at udvikle på tjenesten. Endvidere er løsningen ikke længere driftssikker," skriver TDC på sin webside, der dog ikke er omfattet af lukningen.

"Vi kan ikke acceptere at tilbyde en tjeneste, som i værste tilfælde kan medføre, at vores kunder mister adgangen til deres hjemmeside. Vi har derfor besluttet helt at lukke tjenesten, da det ikke har været muligt i tilfredsstillende omfang at videreudvikle på den," siger René Brøchner, produktdirektør i TDC Privat

"For at hjælpe vores kunder videre, har vi lavet en aftale med 123hjemmeside.dk, som vi mener er både sikker, professionel og simpel at bruge. Samtidig har vi valgt at tilbyde kunderne gratis abonnement de første 12 måneder som kompensation for besværet med at flytte deres hjemmeside."

De TDC-bredbåndskunder, der i dag benytter TDC's hjemmeside-tjeneste, får direkte besked om, hvad de skal gøre, når serverne bliver lukket ned, fortæller firmaet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse