TDC lukker 70.000 danske websider

Det er ikke længere muligt at oprette eller have en hjemmeside hos TDC. 1. oktober bliver alle serverne, der har kørt hjemmesiderne, lukket ned.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC lukker for knap 70.000 kunders websider.

Telegiganten flytter nemlig hele sin hjemmeside-tjeneste over til selskabet 123hjemmeside.

Som et plaster på såret overfor de TDC-bredbåndskunder, der har aktive websider tilbyder TDC 12 måneders gratis abonnement hos den nye samarbejdspartner, der ellers tager 499 kroner for den service.

Der er løbet meget vand i åen

TDC begrunder lukningen med følgende:

"Der er løbet meget vand i åen, siden TDC for over ti år siden som nogle af de første begyndte at tilbyde sine kunder mulighed for at oprette deres egen hjemmeside. Løsningen er desværre ikke længere fremtidssikret, da TDC ikke længere har mulighed for at udvikle på tjenesten. Endvidere er løsningen ikke længere driftssikker," skriver TDC på sin webside, der dog ikke er omfattet af lukningen.

"Vi kan ikke acceptere at tilbyde en tjeneste, som i værste tilfælde kan medføre, at vores kunder mister adgangen til deres hjemmeside. Vi har derfor besluttet helt at lukke tjenesten, da det ikke har været muligt i tilfredsstillende omfang at videreudvikle på den," siger René Brøchner, produktdirektør i TDC Privat

"For at hjælpe vores kunder videre, har vi lavet en aftale med 123hjemmeside.dk, som vi mener er både sikker, professionel og simpel at bruge. Samtidig har vi valgt at tilbyde kunderne gratis abonnement de første 12 måneder som kompensation for besværet med at flytte deres hjemmeside."

De TDC-bredbåndskunder, der i dag benytter TDC's hjemmeside-tjeneste, får direkte besked om, hvad de skal gøre, når serverne bliver lukket ned, fortæller firmaet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S