TDC lukker 70.000 danske websider

Det er ikke længere muligt at oprette eller have en hjemmeside hos TDC. 1. oktober bliver alle serverne, der har kørt hjemmesiderne, lukket ned.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC lukker for knap 70.000 kunders websider.

Telegiganten flytter nemlig hele sin hjemmeside-tjeneste over til selskabet 123hjemmeside.

Som et plaster på såret overfor de TDC-bredbåndskunder, der har aktive websider tilbyder TDC 12 måneders gratis abonnement hos den nye samarbejdspartner, der ellers tager 499 kroner for den service.

Der er løbet meget vand i åen

TDC begrunder lukningen med følgende:

"Der er løbet meget vand i åen, siden TDC for over ti år siden som nogle af de første begyndte at tilbyde sine kunder mulighed for at oprette deres egen hjemmeside. Løsningen er desværre ikke længere fremtidssikret, da TDC ikke længere har mulighed for at udvikle på tjenesten. Endvidere er løsningen ikke længere driftssikker," skriver TDC på sin webside, der dog ikke er omfattet af lukningen.

"Vi kan ikke acceptere at tilbyde en tjeneste, som i værste tilfælde kan medføre, at vores kunder mister adgangen til deres hjemmeside. Vi har derfor besluttet helt at lukke tjenesten, da det ikke har været muligt i tilfredsstillende omfang at videreudvikle på den," siger René Brøchner, produktdirektør i TDC Privat

"For at hjælpe vores kunder videre, har vi lavet en aftale med 123hjemmeside.dk, som vi mener er både sikker, professionel og simpel at bruge. Samtidig har vi valgt at tilbyde kunderne gratis abonnement de første 12 måneder som kompensation for besværet med at flytte deres hjemmeside."

De TDC-bredbåndskunder, der i dag benytter TDC's hjemmeside-tjeneste, får direkte besked om, hvad de skal gøre, når serverne bliver lukket ned, fortæller firmaet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S