TDC skrotter 70.000 kunders web-design

Mange tusinder TDC-kunder kan ikke flytte deres eksisterende web-side til ny TDC-samarbejdspartner, når TDC slukker for deres hjemmesider.

Artikel top billede

Foto: Hartmann Schmidt (Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC har valgt at lukke web-tjenesten for private brugere.

Serverne bliver slukket 1. oktober.

TDC tilbyder dog, at brugerne kan overflytte deres web-sider til firmaets nye samarbejdspartner, der hedder 123hjemmeside.

Der er bare lige den detalje, at 123hjemmeside kræver, at brugerne anvender firmaets skabeloner til at bygge web-sider.

Det betyder i praksis, at alle TDC's kunder ikke kan anvende deres eksisterende web-design, men er tvunget til at skabe siderne igen helt fra bunden.

TDC: Det er en manuel proces
Alle, der ønsker at overgå fra TDC til 123hjemmeside, skal således begynde helt forfra med web-siden, som skal bygges med 123hjemmesides værktøjer.

"Vores kunder kan ikke overføre web-siderne direkte til 123hjemmeside," erkender Jesper Lykke Wacherhausen, direktør, TDC Online.

"Hvis man har HTML med indhold liggende, skal man selv sørge for at hente det ned og flytte det over til en af de andre hosting-tjenester, der findes. Det er en manuel proces."

Hvorfor har TDC valgt en samarbejdspartner, der ikke gør det muligt, at overflytte web-siderne direkte?

"Det var det valg, der var mest oplagt for os, fordi mange af vores kunder gerne vil have en skabelonbaseret web-tjeneste. Det er en af Danmarks mest populære hjemmesidetjenester, og den er væsentlig bedre end det, vi har haft i de sidste 10 år," siger Jesper Lykke Wacherhausen.

TDC: For besværligt med redirect-tjeneste

TDC har heller ikke ønsket at give kunderne mulighed for at 'redirecte' eller videresende besøgende fra deres gamle TDC-hjemmeside til den nye hjemmeside, der bygges hos 123hjemmeside eller hos en anden udbyder.

"Man kan gøre det i denne måned, men ikke længere. Det er simpelthen for besværligt at bygge en redirect-tjeneste. Det er en stor praktisk øvelse, og det har vi fravalgt ud fra en forretningsmæssig betragtning" siger Jesper Lykke Wacherhausen.

Der er dog maser af andre hosting-firmaer, som i øjeblikket øjner chancen for at overtage de mange kunder, som TDC slipper løs på markedet.

Et af dem er One.com, der blandt andet stiller en rådgivnings-hotline til rådighed for at fiske de nye kunder.

"Vi kan ikke hjælpe folk med at redirecte, men vi kan hjælpe folk med at få et nyt domæne, og få deres hjemmeside flyttet. Vi ved, hvor vigtige folks hjemmesider er, og hvor vigtigt det er, at data ikke pludselig forsvinder. Det er derfor vi tilbyder TDC-kunderne at flytte deres hjemmesider over til os, så alt bliver ved det gamle," siger Thomas Medard Frederiksen, talsperson for hosting-firmaet One.com.

TDC har oprettet en web-side, der skal hjælpe gamle kunder til at flytte indholdet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Løsningsarkitekt i KMD

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job