Sander: Slut med papir-ansøgninger fra studerende

Videnskabsministeren vil tvinge de uddannelsessøgende til at søge digitalt, selv om 58 procent af befolkningen er imod den type tvang.

Artikel top billede

Helge Sander mener, at alle der søger optagelse på en videregående uddannelse bør kunne finde ud af at gøre det online. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil sætte fart i optaget på de videregående uddannelser med digitale løsninger.

Inden for et år eller to skal de uddannelsessøgende tvinges til at søge over nettet - ligesom det de seneste måneder har været tilfældet med SU.

Helge Sander holder fast i den skarpe udmelding, selv om en undersøgelse viser, at et flertal af danskerne er imod at gennemtvinge digitale løsninger for borgerne.

Undersøgelsen er gennemført i forbindelse med Dansk IT og Rambøll Managements årlige rapport, "IT i Praksis" og viser, at 58 procent af befolkningen er imod, at en offentlig service udelukkende er tilgængelig på nettet.

Det får dog ikke Helge Sander til at tøve.

"Hvis det var ansøgningen om en pensionsydelse, så ville jeg ikke gøre den digital, men her er der tale om unge mennesker, der skal gå på en videregående uddannelse," siger ministeren og tilføjer:

"Hvis de ikke kan søge på nettet, så er det ikke den rette vej, de har valgt."

12 procent har søgt digitalt i år

I år var det muligt at søge digitalt i dag, men kun 12 procent brugte den mulighed.

Hvis det kan lade sig gøre, vil ministeren allerede næste år gøre det obligatorisk at søge over nettet, og hvis det ikke kan lade sig gøre, bliver deadline 2011.

Helge Sander håber, at de digitale ansøgninger vil kunne lette arbejdet med ansøgningerne, som så kan behandles hurtigere til glæde for de studerende, som i dag kan få besked meget kort tid før, de skal begynde at læse.

"Det er ikke tilfredsstillende. Jeg har selv børn i den alder, og eksempelvis min datter fik besked 28. juli og skulle begynde den 10. august," siger Helge Sander.

Han håber at kunne rykke svarfristen for universiteterne to uger frem, så det bliver midt i juli i stedet for slutningen af juli.

"I år har jeg fået henvendelser fra erhvervslivet, som også er utilfreds med at medarbejdere, der skal begynde på en uddannelse, får så kort varsel," siger Helge Sander.

Han fortæller, at den tekniske del af en obligatorisk løsning nu skal på plads.

Samtidig regner han med, at universiteter og uddannelsesinstitutioner nu går i gang med at forberede sig på en ændret proces.

"Det her er også et signal om, at de skal være klar til at modtage ansøgningerne digitalt," siger Helge Sander.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job