3 raser over politianmeldelse: En overreaktion

Mobilselskabet 3 får politianmeldes for mangelfuld og vildledende markedsføring. 3 mener, at Forbrugerombudsmanden skyder gråspurve med kanoner.

Artikel top billede

I sommer annoncerede mobilselskabet 3 på Facebook, at virksomheden tilbød en HTC Magic-mobiltelefon til 799 kroner. Der var imidlertid det problem, at kunden samtidig skulle forpligte sig til et abonnement i seks måneder, så minimumsprisen i virkeligheden var 3.992 kroner.

Sådan udlægger Forbrugerombudsmanden en sag, som nu fører til politianmeldelse.

"Det er efter Forbrugerombudsmandens opfattelse i strid med både markedsføringslovens § 3 om vildledning og § 13 om pligten til at oplyse mindsteudgiften forbundet med at købe varen," skriver Forbrugerombudsmanden.

Derfor valgte Forbrugerombudsmanden i dag at melde mobilselskabet 3 til politiet for mangelfuld og vildledende markedsføring.

Ifølge 3 henvendte Forbrugerombudsmanden sig til mobilselskabet i juli, hvor instansen gjorde opmærksom på fejlen. Herefter rettede 3 selv fejlen, lyder det fra virksomheden.

"Det er en klar overreaktion fra Forbrugerombudsmandens side - som at skyde gråspurve med kanoner. Vi indrykker mange tusinde bannerannoncer hvert år. Vi har begået en fejl i en af dem, som vi beklager og retter efter henvendelse fra Forbrugerombudsmanden," siger pressechef Stine Green Paulsen fra 3.

Otte bredbåndsfirmaer anmeldt

Det er ikke mere end tre måneder siden, at Forbrugerombudsmanden sidst havde godt fat i telebranchen. Dengang drejede det sig om otte bredbåndsselskaber, der havde overskredet markedsføringsloven.

I den forbindelse var problemet også, at mindsteprisen ved køb af en bredbåndsopkobling ikke blev oplyst.

"Formålet med at oplyse om mindsteprisen er at sikre gennemsigtighed på markedet og derved gøre det muligt for forbrugerne at sammenligne udbydernes priser," sagde forbrugerombudsmand Henrik Øe om politianmeldelsen.

De otte bredbåndsselskaber blev også anmeldt efter paragraf 3 og 13 i markedsføringsloven.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S