3 raser over politianmeldelse: En overreaktion

Mobilselskabet 3 får politianmeldes for mangelfuld og vildledende markedsføring. 3 mener, at Forbrugerombudsmanden skyder gråspurve med kanoner.

Artikel top billede

I sommer annoncerede mobilselskabet 3 på Facebook, at virksomheden tilbød en HTC Magic-mobiltelefon til 799 kroner. Der var imidlertid det problem, at kunden samtidig skulle forpligte sig til et abonnement i seks måneder, så minimumsprisen i virkeligheden var 3.992 kroner.

Sådan udlægger Forbrugerombudsmanden en sag, som nu fører til politianmeldelse.

"Det er efter Forbrugerombudsmandens opfattelse i strid med både markedsføringslovens § 3 om vildledning og § 13 om pligten til at oplyse mindsteudgiften forbundet med at købe varen," skriver Forbrugerombudsmanden.

Derfor valgte Forbrugerombudsmanden i dag at melde mobilselskabet 3 til politiet for mangelfuld og vildledende markedsføring.

Ifølge 3 henvendte Forbrugerombudsmanden sig til mobilselskabet i juli, hvor instansen gjorde opmærksom på fejlen. Herefter rettede 3 selv fejlen, lyder det fra virksomheden.

"Det er en klar overreaktion fra Forbrugerombudsmandens side - som at skyde gråspurve med kanoner. Vi indrykker mange tusinde bannerannoncer hvert år. Vi har begået en fejl i en af dem, som vi beklager og retter efter henvendelse fra Forbrugerombudsmanden," siger pressechef Stine Green Paulsen fra 3.

Otte bredbåndsfirmaer anmeldt

Det er ikke mere end tre måneder siden, at Forbrugerombudsmanden sidst havde godt fat i telebranchen. Dengang drejede det sig om otte bredbåndsselskaber, der havde overskredet markedsføringsloven.

I den forbindelse var problemet også, at mindsteprisen ved køb af en bredbåndsopkobling ikke blev oplyst.

"Formålet med at oplyse om mindsteprisen er at sikre gennemsigtighed på markedet og derved gøre det muligt for forbrugerne at sammenligne udbydernes priser," sagde forbrugerombudsmand Henrik Øe om politianmeldelsen.

De otte bredbåndsselskaber blev også anmeldt efter paragraf 3 og 13 i markedsføringsloven.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS