3 raser over politianmeldelse: En overreaktion

Mobilselskabet 3 får politianmeldes for mangelfuld og vildledende markedsføring. 3 mener, at Forbrugerombudsmanden skyder gråspurve med kanoner.

Artikel top billede

I sommer annoncerede mobilselskabet 3 på Facebook, at virksomheden tilbød en HTC Magic-mobiltelefon til 799 kroner. Der var imidlertid det problem, at kunden samtidig skulle forpligte sig til et abonnement i seks måneder, så minimumsprisen i virkeligheden var 3.992 kroner.

Sådan udlægger Forbrugerombudsmanden en sag, som nu fører til politianmeldelse.

"Det er efter Forbrugerombudsmandens opfattelse i strid med både markedsføringslovens § 3 om vildledning og § 13 om pligten til at oplyse mindsteudgiften forbundet med at købe varen," skriver Forbrugerombudsmanden.

Derfor valgte Forbrugerombudsmanden i dag at melde mobilselskabet 3 til politiet for mangelfuld og vildledende markedsføring.

Ifølge 3 henvendte Forbrugerombudsmanden sig til mobilselskabet i juli, hvor instansen gjorde opmærksom på fejlen. Herefter rettede 3 selv fejlen, lyder det fra virksomheden.

"Det er en klar overreaktion fra Forbrugerombudsmandens side - som at skyde gråspurve med kanoner. Vi indrykker mange tusinde bannerannoncer hvert år. Vi har begået en fejl i en af dem, som vi beklager og retter efter henvendelse fra Forbrugerombudsmanden," siger pressechef Stine Green Paulsen fra 3.

Otte bredbåndsfirmaer anmeldt

Det er ikke mere end tre måneder siden, at Forbrugerombudsmanden sidst havde godt fat i telebranchen. Dengang drejede det sig om otte bredbåndsselskaber, der havde overskredet markedsføringsloven.

I den forbindelse var problemet også, at mindsteprisen ved køb af en bredbåndsopkobling ikke blev oplyst.

"Formålet med at oplyse om mindsteprisen er at sikre gennemsigtighed på markedet og derved gøre det muligt for forbrugerne at sammenligne udbydernes priser," sagde forbrugerombudsmand Henrik Øe om politianmeldelsen.

De otte bredbåndsselskaber blev også anmeldt efter paragraf 3 og 13 i markedsføringsloven.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job