ABBA og gratis kode er nøglen til succes

En af Danmarks største software-succeser er skabt ved et tilfælde. Medvinden er opnået ved at blande Microsofts .NET med frie licenser. Popbandet ABBA spiller desuden en væsentlig rolle i denne historie.

Artikel top billede

Niels Hartvig, stifter af Umbraco, havde en farfar, der var glad for ABBA. Det har betydet en hel del for familiens accept af sønnens arbejde.

75.000 aktive web-sider spredt over hele verden med en kundekreds, der tæller globale virksomheder som ketchup-fabrikanten Heinz, bilfabrikanten Peugot og medicinalfirmaet Nycomed.

Det er de kendsgerninger, der er med til at gøre indholdsstyringssystemet Umbraco til en af de største danske software-succeser.

Egentlig skulle Umbraco aldrig have set dagens lys. Stifteren havde nemlig besluttet sig for aldrig at ville skrive kode til et CMS.

"Jeg havde allerede været involveret i udviklingen af kode til to CMS'er, og besluttet mig for at gå nye veje," fortæller Niels Hartvig, som er stifter af Umbraco.

"Men hver gang jeg gik i gang med at arbejde på en ny idé, bevægede projektet sig i retning af et CMS."

Umbraco opstod i første omgang i 2001 som et personligt styringsværktøj til Niels Hartvig, men koden udviklede sig stille og roligt i hans lokale omgangskreds.

"Jeg sad på det tidspunkt i et kontorfællesskab sammen med flere andre, og de begyndte at bruge applikationen i deres arbejde. Hen ad vejen kom de i fællesskabet med forbedringsforslag og rettelser, og på den måde udviklede systemet sig stille og rolig," fortæller han.

I dag er der knyttet 15 faste udviklere på projektet.

Herudover er der godt 100 personer, der retter småfejl, samt et verdensomspændende community, hvor spørgsmål om Umbraco besvares inden for to timer i gennemsnit.

Microsoft og open source i samme pakke

Selv om Umbraco er bygget på Microsofts .NET, frigives koden under den åbne MIT-licens.

MIT-licensen er oprindeligt udsprunget fra Massachusetts Institute of Technology, og den giver ret til at afvikle, studere, ændre og videredistribuere kode, der er udgivet under licensen.

"Jeg er ikke hellig. Jeg tager det bedste fra forskellige miljøer og bruger det på den mest hensigtsmæssige måde," fortæller Niels Hartvig.

"Jeg har mødt mange udviklere på begge sider af hegnet, og her hersker der ikke krigsstemning mellem Microsoft og open source-folket. Det er fornuften og pragmatismen, der driver værket. Det er ikke min fornemmelse, at den religionskrig, som man ofte ser i medierne, foregår blandt dem, der udvikler," vurderer han.

"Samarbejde og åbenhed omkring udviklingen af kode er den eneste måde at få et godt resultat på. Det kunne mange proprietære udviklingshuse lære noget af. De tester bare deres beta-produkter blandt en håndfuld 'venner', hvilket ikke giver det optimale resultat."

Med den erfaring i baghovedet byggede Niels Hartvig sin egen forretningsmodel.

ABBA gjorde udslaget

"Filosofien bag Umbraco er, at når vi nu har udviklet koden, så kan vi lige så godt give den væk. En ekstra kopi af koden koster os ikke noget. Hvis man har udviklet et godt produkt, så skal det nok spredes som ringe i vandet," siger Niels Hartvig.

"Vi tjener pengene på at sælge serviceydelser og kurser i at bruge Umbraco. En simpel forretningsmodel, der i løbet af tre måneder gav en indtjening på produktet.

Derved tager vi hånd om en af de svagheder, der plager open source-miljøet. Her er filosofien ofte, at hvis applikationen ikke passer til dit behov, så kan du bare rette den til. Det er der mange, der ikke kan, og det hjælper vi dem så med," tilføjer han.

Familiens accept

Det var ikke med familiens accept, at Niels Hartvig ikke fik sig en uddannelse, og kodeudvikling var absolut ikke farfaderens kop te.

"For min farfar var der kun én rigtig uddannelse, og det var jura," fortæller Niels Hartvig.

"Han var mildes talt ikke glad for min begejstring for software-udvikling."

Der kom dog et vendepunkt, hvor Niels Hartvigs timer bag skærmen ændrede uvilje til accept.

"Da en webside om ABBA gik i luften baseret på Umbraco, vendte vindene. Mine farfar var stor ABBA-fan, og han fik ad den vej øjnene op for mit arbejde."

"Herefter var han overbevist," griner Niels Hartvig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job