Kommune får nej til at gennemføre digitale valg

Indenrigsminister Karen Ellemann (V) afviser et ønske fra Frederiksberg Kommune om at gennemføre digitale valg. Beslutningen undrer borgmesteren.

Artikel top billede

Borgmester Jørgen Glenthøj (K) fra Frederiksberg undrer sig over, at tiden ikke er moden til at holde digitale valg i 2009.

Digitale valg på Frederiksberg bliver ved drømmen. Det må kommunens borgmester, Jørgen Glenthøj (K), sande. Indenrigsminister Karen Ellemann (V) har nemlig afvist kommunens ansøgning om at afholde digitale valg.

Det skuffer borgmesteren i hovedstadskommunen.

"Jeg undrer mig meget over ministerens afslag på vores forslag om at bringe valghandlingen i Danmark ind i det nye årtusinde. Vort ønske udspringer i bund og grund i, at vi gerne vil gøre valghandlingen hurtigere, mere tilgængelig og sikrere," siger Jørgen Glenthøj i en pressemeddelelse fra kommunen.

Frederiksberg Kommune havde ansøgt om tilladelse sammen med seks andre kommuner. Konceptet lød på, at borgeren stemmer ved at trykke på en skærm i stemmeboksen. Herefter udskriver en computer en kvittering, der skal afleveres, så der samtidig kan føres fysisk optælling som kontrol.

I pressemeddelelsen fra Frederiksberg Kommune henviser kommunen til, at modellen er testet i flere andre europæiske lande.

"Det kan godt undre mig, at staten hele tiden opfordrer kommunerne til at pege på effektiviseringsmuligheder og unødvendig statslig lovgivning. Men når vi så udfordrer staten, bliver vi mødt med et nej," uddyber Jørgen Glenthøj.

Ellemann: Tiden er ikke moden
Jørgen Glenthøj sendte 28. maj i år et brev til indenrigsminister Karen Ellemann, hvor han bad om tilladelse til digitale valg på Frederiksberg. Borgmesteren henviser i brevet til de udenlandske erfaringer.

Men de er "langt fra entydigt positive," lyder det fra indenrigsministeren.

Karen Ellemann fremhæver blandt andet eksempler fra Holland og USA, ligesom hun også fremhæver, at elektroniske valgmaskiner indtil videre er blevet kendt forfatningsstridige i Tyskland.

"Regeringen var derfor efter en afvejning af de fordele, der knytter sig til elektronisk stemmeafgivning, over for de nævnte - afgørende - ulemper af den opfattelse, at tiden for øjeblikket ikke er moden til at iværksætte et sådant forsøg, samt at man fandt det vigtigt først at afvente yderligere internationale erfaringer," skriver Karen Ellemann i sit svar til Frederiksberg-borgmesteren.

Hun henviser desuden til, at det kun er et år siden, at regeringen sidst afviste at gennemføre e-valg.

Karen Jespersen afviste e-valg

Dengang var det Karen Jespersen (V), der som velfærdsminister afviste et ønske fra otte kommuner, der blandt andre talte Frederiksberg. De otte kommuner forsøgte at tale med én stemme i sagen.

Den tidligere Frederiksberg-borgmester Mads Lebech (K) forsøgte sidste år sammen med Kommunernes Landsforening at lægge pres på regeringen for at få e-valg. Det blev dog afvist.

Karen Jespersen fremhævede ligesom Karen Ellemann, at der var uheldige erfaringer fra udlandet.

"Vi har også eksempler fra udlandet, hvor man har oplevet store problemer med sikkerheden - blandt andet i Nederlandene og USA," lød det fra velfærdsminister Karen Jespersen i juni sidste år.

Hun henviste desuden til, at et digitalt valg ville bryde med de traditioner, der er i Danmark.

Sidste år blev videnskabsminister Helge Sander (V) også beskyldt for at sylte en redegørelse om digitale valg, hvilket medførte kritik fra oppositionen.

Ved det kommende kommunal- og regionsvalg holder Frederiksberg Kommune alligevel et digitalt valg, men det er for 16- til 17-årige, og der er dermed kun tale om et prøvevalg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S