Dansker får international sikkerheds-kasket

Siden etableringen af it-sikkerhedsfirmaet F-Secure Danmark i 2007 er virksomheden vokset markant, hvilket er blevet bemærket i F-Secures hovedkvarter i Helsinki.

Derfor har F-Secure nu udnævnt den danske landechef, Michael Dahl, til Director of Regional Operations. F-Secure regional operations omfatter Danmark, Norge, Sverige, Polen, Italien, Østeuropa, Rusland, Mellemøsten, Afrika samt Central- og Sydamerika. Michael Dahl forsætter samtidig som landechef for F-Secure Danmark.

"Mit mål er at få F-Secure til at vokse og nå sit potentiale i de omfattede markeder, og jeg vil især have fokus på at udnytte de åbenlyse synergieffekter i Skandinavien," udtaler Michael Dahl i en pressemeddelelse.

F-Secures ansætter samtidig en ny Channel Sales Manager, der skal forstærke virksomhedens position i Danmark og give Michael Dahl råderum til at fokusere på sit nye ansvarsområde. I juli overtog F-Secure det franske backup- og storageselskab Steek og selskabet er nu integreret i F-Secure i Storage and Digital Content Divisionen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere