Danske Bank nyt offer i phishing-storm

Phishere bruger nu også Danske Bank-navnet i forsøget på at fiske oplysninger ud af danske kreditkortindehavere.

Artikel top billede

Bagmændene bag weekendens phishing-mail med PBS som falsk afsender prøver nu tilsyneladende lykken igen.

Denne gang går det ud over Danske Bank, som tirsdag optræder som falsk afsender i en mail, som har samme indhold som PBS-mailen.

Hos Danske Bank oplyser koncern-sikkerhedschef Poul Otto Schousboe, at banken er på trapperne med advarsler til kunderne både på hjemmeside og netbank.

Han fortæller, at banken er blevet kontaktet af kunder, som ringer angående den nye phishing-mail, som trods Danske Bank-navnet i mailen altså er fup.

Sikkerhedschefen opfordrer modtagere af phishing-mailen til at slette den.

"Og hvis de har udfyldt formularen og trykket på noget, så beder vi dem også om at ringe til os," siger Poul Otto Schousboe.

Sikkerhedschefen fortæller, at mailen umiddelbart i opbygning ligner gårsdagens phishing-mail, som udnyttede PBS i jagten på kreditkortholdernes koder.

Sikkerhedschefen fortæller, at han på nuværende tidspunkt ikke har noget billede af, hvor mange danskere der har modtaget den falske mail fra Danske Bank.

Se indholdet af dagens phishing-mail her:

Sikker nethandel

Nu er det nemmere at handle i forretninger, der er tilmeldt
MasterCard SecureCode og Verified by Visa. Verified by Visa og
MasterCard SecureCode er indført som sikkerhedsstandard af de to
internationale kortorganisationer i fællesskab. Det betyder, at
betalingen sker på samme måde, uanset om du bruger dit Visa kort
eller MasterCard.

Øget sikkerhed i flere og flere forretninger
Antallet af internetforretninger, der har indført den nye
sikkerhedsstandard, stiger hele tiden verden over. Handler du tit
i udenlandske internetforretninger, vil du jævnligt blive bedt om
at anvende én af disse to sikre betalingsformer.

Opret din kode nu - eller næste gang du handler
Før du kan handle i internetforretninger, der benytter Verified
by Visa og SecureCode, skal du enten oprette din kode her , eller
næste gang du handler i en internetforretning, som anvender
sikkerhedsstandarden.

Download og færdiggøre "Opret din kode til Verified by Visa eller
MasterCard® SecureCode" formular (.HTM).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job