Danske Bank nyt offer i phishing-storm

Phishere bruger nu også Danske Bank-navnet i forsøget på at fiske oplysninger ud af danske kreditkortindehavere.

Artikel top billede

Bagmændene bag weekendens phishing-mail med PBS som falsk afsender prøver nu tilsyneladende lykken igen.

Denne gang går det ud over Danske Bank, som tirsdag optræder som falsk afsender i en mail, som har samme indhold som PBS-mailen.

Hos Danske Bank oplyser koncern-sikkerhedschef Poul Otto Schousboe, at banken er på trapperne med advarsler til kunderne både på hjemmeside og netbank.

Han fortæller, at banken er blevet kontaktet af kunder, som ringer angående den nye phishing-mail, som trods Danske Bank-navnet i mailen altså er fup.

Sikkerhedschefen opfordrer modtagere af phishing-mailen til at slette den.

"Og hvis de har udfyldt formularen og trykket på noget, så beder vi dem også om at ringe til os," siger Poul Otto Schousboe.

Sikkerhedschefen fortæller, at mailen umiddelbart i opbygning ligner gårsdagens phishing-mail, som udnyttede PBS i jagten på kreditkortholdernes koder.

Sikkerhedschefen fortæller, at han på nuværende tidspunkt ikke har noget billede af, hvor mange danskere der har modtaget den falske mail fra Danske Bank.

Se indholdet af dagens phishing-mail her:

Sikker nethandel

Nu er det nemmere at handle i forretninger, der er tilmeldt
MasterCard SecureCode og Verified by Visa. Verified by Visa og
MasterCard SecureCode er indført som sikkerhedsstandard af de to
internationale kortorganisationer i fællesskab. Det betyder, at
betalingen sker på samme måde, uanset om du bruger dit Visa kort
eller MasterCard.

Øget sikkerhed i flere og flere forretninger
Antallet af internetforretninger, der har indført den nye
sikkerhedsstandard, stiger hele tiden verden over. Handler du tit
i udenlandske internetforretninger, vil du jævnligt blive bedt om
at anvende én af disse to sikre betalingsformer.

Opret din kode nu - eller næste gang du handler
Før du kan handle i internetforretninger, der benytter Verified
by Visa og SecureCode, skal du enten oprette din kode her , eller
næste gang du handler i en internetforretning, som anvender
sikkerhedsstandarden.

Download og færdiggøre "Opret din kode til Verified by Visa eller
MasterCard® SecureCode" formular (.HTM).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S