MidtVest Bredbånd-konkurs ender i juridisk slagsmål

Kreditorerne ønsker at lukke det konkursramte fiberselskab MidtVest Bredbånd, men en tidligere indholdsleverandør vil forhindre det med et fogedforbud.

Artikel top billede

Fiberselskabet MidtVest Bredbånd får ikke lov til at gå konkurs, hvis det står til indholdsleverandøren Smile Content. Foto: MidtVest Bredbånd.

Gravøllet er efterhånden blevet godt lunkent i det vestjyske.

I august skulle fiberselskabet MidtVest Bredbånd være begravet. Kreditorerne var klar til at bære kisten det sidste stykke, inden den skulle sænkes i graven.

Men indholdsleverandøren Smile Content stillede sig i vejen. Der var en "kontraktlig uenighed" mellem MidtVest Bredbånd og Smile Content, lød det fra indholdsleverandørens direktør, Kim Wehrs.

Det er nu over en måned siden, at Smile Content stillede sig i vejen, og sagen har nu taget yderligere en drejning, oplyser kurator Bo Holse, der varetager kreditorernes interesse. I dette tilfælde er det de seks elselskaber, der finansierede MidtVest Bredbånd.

"Jeg kan bekræfte, at der er en verserende fogedforbudssag," siger Bo Holse til Computerworld.

MidtVest Bredbånd gik i betalingsstandsning i januar, og siden hen har selskabet solgt både sine privat- og erhvervskunder fra.
Nu håbede kreditorerne endelig, at de kunne lægge MidtVest Bredbånd i graven. Men det trækker ud.

"Vi har i tre kvarte år haft drift af en virksomhed, som har været i betalingsstandsning eller under konkurs. Jeg forsøger at få det lukket, og når nogle forsøger at nedlægge et fogedforbud, så er det for at forhindre, at det bliver lukket," siger Bo Holse.

Dårlig forretning at holde liv i firmaet

MidtVest Bredbånd er i dag et selskab under afvikling, og det er typisk selskaber, der kører med en negativ bundlinje. Derfor er det i alt andet end i kreditorernes interesse, at der bliver holdt liv i firmaet, da kreditorerne samtidig er medejere.

Bo Holse bekræfter, at det stadig er indholdet af en kontrakt, som parterne strides om.

"Kernen er, hvilke rettigheder Smile Content har i henhold til de kontrakter, de har haft med MidtVest Bredbånd," siger han.

Direktør Kim Wehrs fra Smile Content bekræfter ligeledes over for Computerworld, at det er en "kontraktlig uenighed", som sagen drejer sig om. Men ellers har han ingen yderligere kommentarer i sagen.

Kurator Bo Holse vil på nuværende tidspunkt heller ikke uddybe, hvad sagen nærmere drejer sig om. Der er endnu ikke fastsat en dato for, hvornår fogedforbudssagen skal finde sted.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks