MidtVest Bredbånd-konkurs ender i juridisk slagsmål

Kreditorerne ønsker at lukke det konkursramte fiberselskab MidtVest Bredbånd, men en tidligere indholdsleverandør vil forhindre det med et fogedforbud.

Artikel top billede

Fiberselskabet MidtVest Bredbånd får ikke lov til at gå konkurs, hvis det står til indholdsleverandøren Smile Content. Foto: MidtVest Bredbånd.

Gravøllet er efterhånden blevet godt lunkent i det vestjyske.

I august skulle fiberselskabet MidtVest Bredbånd være begravet. Kreditorerne var klar til at bære kisten det sidste stykke, inden den skulle sænkes i graven.

Men indholdsleverandøren Smile Content stillede sig i vejen. Der var en "kontraktlig uenighed" mellem MidtVest Bredbånd og Smile Content, lød det fra indholdsleverandørens direktør, Kim Wehrs.

Det er nu over en måned siden, at Smile Content stillede sig i vejen, og sagen har nu taget yderligere en drejning, oplyser kurator Bo Holse, der varetager kreditorernes interesse. I dette tilfælde er det de seks elselskaber, der finansierede MidtVest Bredbånd.

"Jeg kan bekræfte, at der er en verserende fogedforbudssag," siger Bo Holse til Computerworld.

MidtVest Bredbånd gik i betalingsstandsning i januar, og siden hen har selskabet solgt både sine privat- og erhvervskunder fra.
Nu håbede kreditorerne endelig, at de kunne lægge MidtVest Bredbånd i graven. Men det trækker ud.

"Vi har i tre kvarte år haft drift af en virksomhed, som har været i betalingsstandsning eller under konkurs. Jeg forsøger at få det lukket, og når nogle forsøger at nedlægge et fogedforbud, så er det for at forhindre, at det bliver lukket," siger Bo Holse.

Dårlig forretning at holde liv i firmaet

MidtVest Bredbånd er i dag et selskab under afvikling, og det er typisk selskaber, der kører med en negativ bundlinje. Derfor er det i alt andet end i kreditorernes interesse, at der bliver holdt liv i firmaet, da kreditorerne samtidig er medejere.

Bo Holse bekræfter, at det stadig er indholdet af en kontrakt, som parterne strides om.

"Kernen er, hvilke rettigheder Smile Content har i henhold til de kontrakter, de har haft med MidtVest Bredbånd," siger han.

Direktør Kim Wehrs fra Smile Content bekræfter ligeledes over for Computerworld, at det er en "kontraktlig uenighed", som sagen drejer sig om. Men ellers har han ingen yderligere kommentarer i sagen.

Kurator Bo Holse vil på nuværende tidspunkt heller ikke uddybe, hvad sagen nærmere drejer sig om. Der er endnu ikke fastsat en dato for, hvornår fogedforbudssagen skal finde sted.

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse