MidtVest Bredbånd-konkurs ender i juridisk slagsmål

Kreditorerne ønsker at lukke det konkursramte fiberselskab MidtVest Bredbånd, men en tidligere indholdsleverandør vil forhindre det med et fogedforbud.

Artikel top billede

Fiberselskabet MidtVest Bredbånd får ikke lov til at gå konkurs, hvis det står til indholdsleverandøren Smile Content. Foto: MidtVest Bredbånd.

Gravøllet er efterhånden blevet godt lunkent i det vestjyske.

I august skulle fiberselskabet MidtVest Bredbånd være begravet. Kreditorerne var klar til at bære kisten det sidste stykke, inden den skulle sænkes i graven.

Men indholdsleverandøren Smile Content stillede sig i vejen. Der var en "kontraktlig uenighed" mellem MidtVest Bredbånd og Smile Content, lød det fra indholdsleverandørens direktør, Kim Wehrs.

Det er nu over en måned siden, at Smile Content stillede sig i vejen, og sagen har nu taget yderligere en drejning, oplyser kurator Bo Holse, der varetager kreditorernes interesse. I dette tilfælde er det de seks elselskaber, der finansierede MidtVest Bredbånd.

"Jeg kan bekræfte, at der er en verserende fogedforbudssag," siger Bo Holse til Computerworld.

MidtVest Bredbånd gik i betalingsstandsning i januar, og siden hen har selskabet solgt både sine privat- og erhvervskunder fra.
Nu håbede kreditorerne endelig, at de kunne lægge MidtVest Bredbånd i graven. Men det trækker ud.

"Vi har i tre kvarte år haft drift af en virksomhed, som har været i betalingsstandsning eller under konkurs. Jeg forsøger at få det lukket, og når nogle forsøger at nedlægge et fogedforbud, så er det for at forhindre, at det bliver lukket," siger Bo Holse.

Dårlig forretning at holde liv i firmaet

MidtVest Bredbånd er i dag et selskab under afvikling, og det er typisk selskaber, der kører med en negativ bundlinje. Derfor er det i alt andet end i kreditorernes interesse, at der bliver holdt liv i firmaet, da kreditorerne samtidig er medejere.

Bo Holse bekræfter, at det stadig er indholdet af en kontrakt, som parterne strides om.

"Kernen er, hvilke rettigheder Smile Content har i henhold til de kontrakter, de har haft med MidtVest Bredbånd," siger han.

Direktør Kim Wehrs fra Smile Content bekræfter ligeledes over for Computerworld, at det er en "kontraktlig uenighed", som sagen drejer sig om. Men ellers har han ingen yderligere kommentarer i sagen.

Kurator Bo Holse vil på nuværende tidspunkt heller ikke uddybe, hvad sagen nærmere drejer sig om. Der er endnu ikke fastsat en dato for, hvornår fogedforbudssagen skal finde sted.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect