Kaos i konkursboet efter MidtVest Bredbånd

Kurator Bo Holse havde forventet MidtVest Bredbånd-konkursboet afsluttet i midten af august, men uklarhed om moms og konflikt med en leverandør trækker sagen ud.

Artikel top billede

Det har vist sig mere kompliceret end først forventet at afslutte konkursboet efter fiberselskabet MidtVest Bredbånd. Foto: MidtVest Bredbånd

Ejerne af MidtVest Bredbånd erklærede i juli fiberselskabet for konkurs, men siden er intet nyt i sagen dukket op.

Det var ellers forventet, at de sidste detaljer skulle være på plads nu, men det viser sig, at det ikke er tilfældet.

"Ved konkursens indtræden havde jeg som kurator en forventning om, at der allerede i medio august kunne udbetales aconto dividende, og det er ikke muligt," fortæller kurator Bo Holse fra advokatfirmaet Gorrissen Federspiel Kierkegaard.

Ifølge kuratoren er der opstået to uklarheder, der gør, at arbejdet endnu ikke kan afsluttes.

"Det er dels ikke muligt, fordi der er opstået uklarhed omkring moms, og dels fordi der er opstået en konflikt med en leverandør," siger Bo Holse til Computerworld.

Han ønsker ikke at sætte navn på leverandøren.

Medejer trak sig ud

Fiberselskabet MidtVest Bredbånd røg i januar ind i en betalingsstandsning, da en af medejerne i form af Ringkøbing Amts Højspændingsforsyning (RAH) trak sig fra projektet.

Ifølge direktør Niels Kristensen fra RAH var interessen for fiberforbindelsen ikke stor nok til at retfærdiggøre investeringerne.

Derefter blev en proces omkring frasalg sat i gang, så kreditorerne fik inddrevet mest muligt inden en konkursbegæring.

Først blev privatkunderne solgt fra til norske Lyse, og siden hen lykkedes det også selskabet at sælge erhvervsdelen til Nianet.

I juli kom det så frem, at selskabet skulle erklæres konkurs, og det trækker tilsyneladende længere ud end først antaget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS