Sander afkræves forklaring på NemID-bøvl

Helge Sander skylder en forklaring på forsinkelsen af NemID.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander (V) skylder resten af den offentlige sektor en god forklaring på, at den digitale signaturs afløser, NemID, ikke bliver taget i brug før næste år.

Sådan lyder det nu fra oppositionen i Folketinget, hvor Socialdemokraternes nyudpegede it-ordfører Yildiz Akdogan vil stille en række spørgsmål til ministeren.

Yildiz Akdogan, som overtager ordførerposten efter Ole Hækkerup, mener, at der er så store konsekvenser af NemID-forsinkelsen, at det er nødvendigt, at ministeren forklarer sig.

"Det er en strategi, der har været lagt i lang tid. Det kommer lidt bag på mig, at det så ikke følger planen," siger Yildiz Akdogan.

"Jeg kan godt forstå, at man vil være helt sikker på, at det virker. Men jeg kan ikke forstå, at man ikke har taget højde for det i planen. Et halvt års forsinkelse er alligevel meget," lyder det fra Yildiz Akdogan.

Hun vil have ministeren til at redegøre for, hvorfor NemID er forsinket igen, hvad han vil gøre for at undgå flere forsinkelser, hvilke økonomiske konsekvenser forsinkelsen får for leverandøren, og hvordan ministeren vil sikre, at også grupper med dårlige it-færdigheder kan bruge den nye NemID.

Ringe i vandet

Forsinkelserne rammer bredt i den offentlige sektor. Blandt andet har mange kommuner ventet på den nye signatur.

Yildiz Akdogan har forståelse for, at der er en vis irritation i den offentlige sektor over forsinkelsen.

"Den her forsinkelse kommer omkring en måned, før vi skulle tage den i brug," siger Yildiz Akdogan, som anerkender, at det er en stor opgave at udarbejde en afløser for den digitale signatur.

"Det er et kæmpesystem, men ministeren arbejder jo sammen med nogle specialister," siger hun med henvisning til leverandøren DanID, der har de danske netbankerbanker i ryggen.

Frygter nye forsineklser

Det er det PBS-ejede selskab DanID, som skal levere NemID, som afløser både den digitale signatur og netbankernes nuværende log-in system.

DanID forsikrede i sidste uge om, at NemID, trods forsinkelsen, vil være udbredt til alle netbankbrugere fra juli 2010 til udgangen af 2010. En øvelse som kræver at DanID kan flytte omkring 600.000 netbankbrugere over på den nye løsning om måneden.

Alligevel vil Yildiz Akdogan gerne have at vide, hvordan videnskabsministeren vil sikre, at den nye tidsplan holder.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S