Søgerobotter sender nyt Folketings-site i sort

Det var tusindvis af besøg fra søgerobotter, som tvang Folketingets nye hjemmeside i knæ.

Artikel top billede

Premiere-nedbruddet på Folketingets nye hjemmeside viser sig nu at skyldes tusindvis af besøg fra robotter.

Det fortæller Liselotte Astrup, som er it-udviklingschef hos Folketinget.

"Det er søgerobotter, som går ind og crawler hele sitet. Så vi regner med, at det er begyndervanskeligheder. De holder vel op på et tidspunkt," siger Liselotte Astrup.

Hun fortæller, at Folketinget udmærket kan se, hvor de tusindvis af besøg stammer fra. Hun vil dog ikke fortælle hvorfra.

"Vi kan godt se det, men det vil vi helst ikke udtale os om, er vi blevet enige om," siger Liselotte Astrup.

Hun vil dog godt afsløre, at der er tale om robotter hjemmehørende i den internationale søgemaskinebranche.

"Det er en dårlig dag, de har valgt. Vi har rent faktisk belastningsprøvet sitet, men måske ikke ligefrem med søgerobotter," siger it-udviklingschefen.

Robotter smides ud

Planen er nu at overvåge den nye hjemmeside resten af dagen og gribe ind, hvis robotterne igen bliver for anmassende. Det er nemlig muligt at smide nogen af, så siden ikke igen går helt i knæ, fortæller hun.

"De kan vel smide nogle sessioner af og lukke af for nogle ip-adresser, så man ikke oplever, at man slet ikke kan komme ind på sitet. Det er i al fald det, vi har gjort for at få det op at køre igen," siger Liselotte Astrup.

It-udviklingschefen fortæller, at det tilsyneladende er et udbredt problem, at nye sider bestormes af søgerobotter fra internationale firmaer i søgebranchen.

"Når et site går i luften, skal alle ind og gøre et eller andet ved det," siger hun.

Folketinget har testet hjemmesiden til 500 samtidige brugere. Og det er ifølge Liselotte Astrup temmelig mange på ft.dk.

"Men det er klart, at hvis man lægger søgerobotter oveni, så kan det blive rigtig mange transaktioner," siger hun.

Hun fortæller, at de uvelkomne søgerobotter crawler hele sitet, og af ukendte grunde går tilbage til gamle data helt tilbage fra 1984.

"Det kan jeg ikke rigtigt forstå hvorfor de gør, men det er det, vi oplever," siger Liselotte Astrup.

Folketingets nye hjemmeside havde tirsdag premiere efter et par måneder i betatest samt et års forsinkelse.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS