Søgerobotter sender nyt Folketings-site i sort

Det var tusindvis af besøg fra søgerobotter, som tvang Folketingets nye hjemmeside i knæ.

Artikel top billede

Premiere-nedbruddet på Folketingets nye hjemmeside viser sig nu at skyldes tusindvis af besøg fra robotter.

Det fortæller Liselotte Astrup, som er it-udviklingschef hos Folketinget.

"Det er søgerobotter, som går ind og crawler hele sitet. Så vi regner med, at det er begyndervanskeligheder. De holder vel op på et tidspunkt," siger Liselotte Astrup.

Hun fortæller, at Folketinget udmærket kan se, hvor de tusindvis af besøg stammer fra. Hun vil dog ikke fortælle hvorfra.

"Vi kan godt se det, men det vil vi helst ikke udtale os om, er vi blevet enige om," siger Liselotte Astrup.

Hun vil dog godt afsløre, at der er tale om robotter hjemmehørende i den internationale søgemaskinebranche.

"Det er en dårlig dag, de har valgt. Vi har rent faktisk belastningsprøvet sitet, men måske ikke ligefrem med søgerobotter," siger it-udviklingschefen.

Robotter smides ud

Planen er nu at overvåge den nye hjemmeside resten af dagen og gribe ind, hvis robotterne igen bliver for anmassende. Det er nemlig muligt at smide nogen af, så siden ikke igen går helt i knæ, fortæller hun.

"De kan vel smide nogle sessioner af og lukke af for nogle ip-adresser, så man ikke oplever, at man slet ikke kan komme ind på sitet. Det er i al fald det, vi har gjort for at få det op at køre igen," siger Liselotte Astrup.

It-udviklingschefen fortæller, at det tilsyneladende er et udbredt problem, at nye sider bestormes af søgerobotter fra internationale firmaer i søgebranchen.

"Når et site går i luften, skal alle ind og gøre et eller andet ved det," siger hun.

Folketinget har testet hjemmesiden til 500 samtidige brugere. Og det er ifølge Liselotte Astrup temmelig mange på ft.dk.

"Men det er klart, at hvis man lægger søgerobotter oveni, så kan det blive rigtig mange transaktioner," siger hun.

Hun fortæller, at de uvelkomne søgerobotter crawler hele sitet, og af ukendte grunde går tilbage til gamle data helt tilbage fra 1984.

"Det kan jeg ikke rigtigt forstå hvorfor de gør, men det er det, vi oplever," siger Liselotte Astrup.

Folketingets nye hjemmeside havde tirsdag premiere efter et par måneder i betatest samt et års forsinkelse.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job