Antallet af identitets-tyverier stiger voldsomt

Briterne mister årligt 10 milliarder kroner på grund af identitetstyveri.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af ofre for identitetstyveri i Storbritannien er indtil videre steget med en tredjedel i 2009 i forhold til sidste år, lyder det fra sikkerheds-organisationen CIFAS.

Identitetstyveri koster Storbritannien 1,2 milliarder pund eller næsten 10 milliarder kroner årligt, viser en undersøgelse, der er udført af Storbritanniens Fraud Prevention Service i forbindelse med National Identity Fraud Prevention Week, der bliver afholdt i denne uge.

CIFAS oplyser, at den mest almindelige form for identitetstyveri er indbrud i bankkonti, hvor cyberkriminelle tager kontrol over ofrenes konti og stjæler alle deres penge.

Mange bank-indbrud

Indbrud i bankkonti står ifølge forsikringsselskabet CPP for 40 procent af den samlede identitetstyveri i Storbritannien.

"Disse tal er bekymrende og viser, at identitetstyveri af alle slags fortsat er en alvorlig trussel," siger Michael Lynch fra CPP.

"Det er afgørende, at folk er opmærksomme og regelmæssigt kontrollerer deres kontoudskrifter for mistænkelige poster. Det faktum, at flere og flere svindlere går målrettet efter eksisterende konti, er en konsekvens af vanskeligere låneforhold. Derfor fokuserer de deres kriminelle aktiviteter mod eksisterende kontoholdere, hvor pengene allerede er til stede."

Undersøgelsen afslører også, at næsten to tredjedele af forbrugerne og en tredjedele af Storbritanniens ansatte smider dokumenter med personfølsomme oplysninger direkte i skraldespanden uden først at makulere dem.

Næsten 75 procent af Storbritanniens ansatte mener, at deres virksomhed kan gøre mere for at beskytte kundernes data, mens 36 procent tilstår, at de er usikre på, om deres virksomhed overhovedet har regler for beskyttelse af personfølsomme data.

Hvor blev posten af?

Kun en ud af fem forbrugere svarer, at de regelmæssigt kontrollerer deres kontoudskrifter for mistænkelige poster, mens under halvdelen af briterne undersøger, hvad der blev af forventet post, der aldrig blev modtaget.

"Folk må være naive, eller de fortsætter i hvert fald med at ignorere råd, der kan sørge for, at deres identitet, deres omdømme deres penge er sikre," siger Tyron Hill, som er talsmand for National Identity Fraud Prevention Week.

"Selv enkle trin som en grundig makulering af dokumenter med dit navn og din adresse på kan nedsætte din risiko."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse