Antallet af identitets-tyverier stiger voldsomt

Briterne mister årligt 10 milliarder kroner på grund af identitetstyveri.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af ofre for identitetstyveri i Storbritannien er indtil videre steget med en tredjedel i 2009 i forhold til sidste år, lyder det fra sikkerheds-organisationen CIFAS.

Identitetstyveri koster Storbritannien 1,2 milliarder pund eller næsten 10 milliarder kroner årligt, viser en undersøgelse, der er udført af Storbritanniens Fraud Prevention Service i forbindelse med National Identity Fraud Prevention Week, der bliver afholdt i denne uge.

CIFAS oplyser, at den mest almindelige form for identitetstyveri er indbrud i bankkonti, hvor cyberkriminelle tager kontrol over ofrenes konti og stjæler alle deres penge.

Mange bank-indbrud

Indbrud i bankkonti står ifølge forsikringsselskabet CPP for 40 procent af den samlede identitetstyveri i Storbritannien.

"Disse tal er bekymrende og viser, at identitetstyveri af alle slags fortsat er en alvorlig trussel," siger Michael Lynch fra CPP.

"Det er afgørende, at folk er opmærksomme og regelmæssigt kontrollerer deres kontoudskrifter for mistænkelige poster. Det faktum, at flere og flere svindlere går målrettet efter eksisterende konti, er en konsekvens af vanskeligere låneforhold. Derfor fokuserer de deres kriminelle aktiviteter mod eksisterende kontoholdere, hvor pengene allerede er til stede."

Undersøgelsen afslører også, at næsten to tredjedele af forbrugerne og en tredjedele af Storbritanniens ansatte smider dokumenter med personfølsomme oplysninger direkte i skraldespanden uden først at makulere dem.

Næsten 75 procent af Storbritanniens ansatte mener, at deres virksomhed kan gøre mere for at beskytte kundernes data, mens 36 procent tilstår, at de er usikre på, om deres virksomhed overhovedet har regler for beskyttelse af personfølsomme data.

Hvor blev posten af?

Kun en ud af fem forbrugere svarer, at de regelmæssigt kontrollerer deres kontoudskrifter for mistænkelige poster, mens under halvdelen af briterne undersøger, hvad der blev af forventet post, der aldrig blev modtaget.

"Folk må være naive, eller de fortsætter i hvert fald med at ignorere råd, der kan sørge for, at deres identitet, deres omdømme deres penge er sikre," siger Tyron Hill, som er talsmand for National Identity Fraud Prevention Week.

"Selv enkle trin som en grundig makulering af dokumenter med dit navn og din adresse på kan nedsætte din risiko."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S