Antallet af identitets-tyverier stiger voldsomt

Briterne mister årligt 10 milliarder kroner på grund af identitetstyveri.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af ofre for identitetstyveri i Storbritannien er indtil videre steget med en tredjedel i 2009 i forhold til sidste år, lyder det fra sikkerheds-organisationen CIFAS.

Identitetstyveri koster Storbritannien 1,2 milliarder pund eller næsten 10 milliarder kroner årligt, viser en undersøgelse, der er udført af Storbritanniens Fraud Prevention Service i forbindelse med National Identity Fraud Prevention Week, der bliver afholdt i denne uge.

CIFAS oplyser, at den mest almindelige form for identitetstyveri er indbrud i bankkonti, hvor cyberkriminelle tager kontrol over ofrenes konti og stjæler alle deres penge.

Mange bank-indbrud

Indbrud i bankkonti står ifølge forsikringsselskabet CPP for 40 procent af den samlede identitetstyveri i Storbritannien.

"Disse tal er bekymrende og viser, at identitetstyveri af alle slags fortsat er en alvorlig trussel," siger Michael Lynch fra CPP.

"Det er afgørende, at folk er opmærksomme og regelmæssigt kontrollerer deres kontoudskrifter for mistænkelige poster. Det faktum, at flere og flere svindlere går målrettet efter eksisterende konti, er en konsekvens af vanskeligere låneforhold. Derfor fokuserer de deres kriminelle aktiviteter mod eksisterende kontoholdere, hvor pengene allerede er til stede."

Undersøgelsen afslører også, at næsten to tredjedele af forbrugerne og en tredjedele af Storbritanniens ansatte smider dokumenter med personfølsomme oplysninger direkte i skraldespanden uden først at makulere dem.

Næsten 75 procent af Storbritanniens ansatte mener, at deres virksomhed kan gøre mere for at beskytte kundernes data, mens 36 procent tilstår, at de er usikre på, om deres virksomhed overhovedet har regler for beskyttelse af personfølsomme data.

Hvor blev posten af?

Kun en ud af fem forbrugere svarer, at de regelmæssigt kontrollerer deres kontoudskrifter for mistænkelige poster, mens under halvdelen af briterne undersøger, hvad der blev af forventet post, der aldrig blev modtaget.

"Folk må være naive, eller de fortsætter i hvert fald med at ignorere råd, der kan sørge for, at deres identitet, deres omdømme deres penge er sikre," siger Tyron Hill, som er talsmand for National Identity Fraud Prevention Week.

"Selv enkle trin som en grundig makulering af dokumenter med dit navn og din adresse på kan nedsætte din risiko."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse