Danske Telecom under konkursbehandling

Danske Telecom er taget under konkursbehandling efter fire år i træk med store millionunderskud. ELRO har allerede købt aktiverne ud af konkursboet.

Artikel top billede

Illustration: Ahmad Hamoudah / iStockphoto

Danske Telecom A/S, der har kørt med dundrende underskud de sidste år, er i Sø - og Handelsretten taget under konkursbehandling.

Advokat Ole Borch fra Bech-Bruun er udpeget som kurator.

Begæringen blev modtaget i slutningen af sidste måned, og retten har den 12. i denne måned taget selskabet under konkursbehandling.

Allerede nu har kurator indgået aftale med selskabet ELRO, der overtager aktiverne, de 10.000 kunder og medarbejderne i Danske Telecom.

Blodrøde tal

Danske Telecom, der også er kendt under navnet Clearwire, udruller trådløst bredbånd baseret på WiMAX. Selskabet har siden 2004 kæmpet med blodrøde tal.

Henholdsvis 38, 37, 50, 33 og 23 millioner kroner. Sådan lyder de konkrete underskudstal fra 2004 og frem til 2008 i selskabet.

Omsætningen har ligget på lidt over 40 millioner kroner de sidste par år.

Mens det samlede underskud siden 2004 beløber sig til 181 millioner kroner.

Faktisk tabte selskabet 4.500 kroner per kunde i 2006.

Dengang sagde den administrerende direktør Peter Jerry Sørensen i Danske Telecom:

"Det er aldrig tilfredsstillende at tabe penge. Men i telebranchen er det sådan, at det er dyrt at opbygge en infrastruktur, som der endnu ikke er kunder på."

Konklusionen hos ledelsen var dog, at resultatet i 2006 var "mindre tilfredsstillende".

Til gengæld stod der i regnskabet sidste år, at underskuddet på 38 millioner kroner var "tilfredsstillende".

Men nu er selskabet altså under konkursbehandling.

Danske Telecom A/S har ifølge 2008-regnskabet 47 ansatte.

Skyline overtager aktiviteter

Som nævnt bliver det ELRO, som står bag udrulningen af SkyLines trådløse bredbånd og telefoni i Danmark, der overtager aktiverne i Danske Telecom.

"Vi har købt aktiverne ud af konkursboet i sidste uge, hvor vi blandt andre gav et bud til kurator," siger administrerende direktør Henry Lei Jacobsen fra SkyLine.

I handlen indgår også 10.000 kunder og en erhvervsdel, oplyser direktøren.

Men kan I få en god forretning ud af det, når Danske Telecom har haft underskud siden 2004?

"Ja, det tror jeg, vi kan. Vi har ikke overtaget den gæld, som er oppearbejdet i selskabet," siger han.

Henry Lei Jacobsen oplyser, at de medarbejdere, der var ansat ved overtagelsen i sidste uge, følger med over i ELRO.

Prisen for aktiverne oplyses ikke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Konsulent til It-økonomistyring på udlændinge- og integrationsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S