Carl Icahn trækker stikket til Yahoo

Den kontroversielle rigmand Carl Icahn siger farvel til den Yahoo-bestyrelse, som han ellers kæmpede en indædt kamp for at sidde i.

Artikel top billede

Den omstridteog kontroversielle rigmand og opkøbsstrateg Carl Icahn, der sidste år kørte kanonerne i stilling til et kup mod Yahoo-bestyrelsen, har med øjeblikkelig virkning trukket sig fra sin plads i samme bestyrelse.

Carl Icahn begrunder i et brev til Yahoo-bestyrelsen sin beslutning med, at han ikke længere ser det nødvendigt at have en aktivist som ham selv hængende ved bestyrelsesbordet.

Derudover fortæller han i brevet, at han er travlt optaget af og fokuseret på andre virksomheder, så Yahoo må klare sig selv.

Det skriver Times Online.

Kæmpede hårdt for bestyrelsesplads

Carl Icahn kæmpede ellers sidste sommer en benhård og kynisk kamp for at overtage Yahoo i kølvandet på Microsofts mange forgæves overtagelsesforsøg.

I en regulær studehandel fik Carl Icahn dog i sidste ende en plads i Yahoo-bestyrelsen, som dermed fik lukket munden på multimilliardæren Icahn.

Den 73-årige forretningsmand var dog ikke længe om at lægge sig ud med resten af bestyrelsen, da han en måned før sin egen indtrædelse foreslog Yahoo-slipsene at sælge hele butikken for en kvart billion kroner - 243 milliarder kroner. Yahoo-bestyrelsen afviste dengang vredt Carl Icahns forslag.

Siden har Yahoo og Microsoft indgået en 10 års aftale om slå pjalterne sammen på søgemarkedet, der blandt andet forpligter Yahoo til at benytte Microsoft-søgemaskinen Bing til brugernes forespørgsler.

Carl Icahn leder imidlertidig videre efter virksomheder, som han kan sætte kløerne i.

Den stenrige forretningsmand har nemlig skabt sin anseelige formue på omkring 70 milliarder kroner på at have indædt fokus på at gå på indkøb i skrantende børsnoterede virksomheder og fede dem op med henblik på salg.

Læs Computerworlds portræt af Carl Icahn: Ridderen af den rå profit.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS