HP styrer i markedet for licensstyring

HP fylder suverænt mest i markedet for software til licensstyring, viser IDC-undersøgelse.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær (Foto: Lene Sekjær)

Det kan godt være, at Microsoft er verdens største softwarevirksomhed - og det er den.

Men når det gælder markedet for licensstyring af it-produkter, slår verdens største it-virksomhed, Hewlett-Packard (HP), sin med-amerikanske konkurrent med flere længder.

HP ligger suverænt i spidsen med en global markedsandel på 21,4 procent.

Microsoft på andenpladsen har en markedsandel på 15,6 procent, efterfulgt af BMC og IBM med hver 12,5 procent.

Analysehuset IDC har kigget det globale licensstyringsmarked grundigt efter i sømmene, og undersøgelsen ser på markedet i perioden 2005 til 2012.

Licensstyringsmarkedets udgør en samlet værdi af 1,3 milliarder dollars.

Halvdelen af markedet ligger på det amerikanske kontinent, mens EMEA-landene (Europa, Mellemøsten og Afrika) står for 30 procent. Størrelsen af det asiatiske marked for licensstyring er således cirka 20 procent.

Unix og Windows

IDC forventer en vækst på cirka 7,5 procent frem til 2012.

Væksten vil ifølge IDC især ligge inden for Windows 32 og 64-teknologi og inden for Unix.

IDC forventer, at de store forhandlere kan drage fordel af aggressiv markedsføring samt kryds- og mersalg inden for deres eksisterende kundegrupper.

IDC anbefaler at fokusere på de kunder, som forhandlerne allerede har. Ikke mindst fordi det i disse finanskrisetider er nødvendigt at spare på omkostningerne og gå efter projekter med den bedste ROI (return on investment).

Computerworld sætter i den kommende måned fokus på licenser og licensstyring.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS