Tinglysningssystem sender 700 sager ud i den blå luft

Endnu en fejl betød, at 700 tinglysningsdokumenter forsvandt ud i det blå, mens 18.000 blev reddet i sidste sekund. Systemet er så fyldt med fejl, at vi har mistet tilliden, siger Danske Advokater.

Artikel top billede

Foto: Domstol.dk (Foto: Domstol.dk)

Det har været en hård start for det system, der skal tage hånd om de digitale tinglysninger i Danmark.

Nu er systemet igen blevet ramt af uheld.

En opdateringsfejl i det helt nye system, der skal håndterer den digitale sagsbehandling i forbindelse med tinglysning, var skyld i, at 700 kladder til tinglysning, som var udarbejdet af advokater i hele Danmark, forsvandt ud i det blå. Det skriver epn.dk

Andre 18.000 kladder til tinglysninger var ligeledes på vej i samme retning, men blev reddet i sidst øjeblik.

Dokumenterne forsvandt, ifølge Domstolsstyrelsen, da firmaet CSC, der står bag løsningen, ville opdatere systemet med 350 fejlrettelser.

CSC oplyser, at de arbejder på at finde ud af hvad, der er sket.

It-løsningen, som blandt andet bruges til at tinglyse ejendomshandler og ægtepagter, blev sendt i luften 8. september efter langt over et års forsinkelse.

Det var eller meningen, at skiftet fra papirdokumenter til digital sagsbehandling skulle gøre tinglysningsarbejdet nemmere. Den drøm ser dog ud til at være et godt stykke fra at gå i opfyldelse.

Advokater: Vi har mistet tilliden
De forsvundne kladder får nu brancheorganisationen Danske Advokater op af stolen. Her er man ved at miste tålmodigheden.

Det er blandt andet advokaterne, der skal rapportere til systemet, der administreres af Domstolsstyrelsen.

"Antallet af fejl ved det nye system har nu været så utallige, at vi ikke mere tror på forsikringerne om, at den digitale tinglysning vil fungere upåklageligt fra årsskiftet," siger Allan Ohms, der er medlem af bestyrelsen for Danske Advokater, til epn.dk.

Og han fortsætter:

"Vi konstaterer stadig flere fejl, og kronen på værket var, da i hundredvis af vores kladder forsvandt. Dermed forsvandt også de sidste rester af vores tillid. De mange kladder repræsenterer mange timers arbejde med et uprøvet system."

Ud over fejl, har de Danske Advokater klaget over brugerfladen i systemet, der ifølge brancheorganisationen er meget besværlig at håndtere.

Det bliver bedre

Domstolsstyrelsen er opmærksom på, at introduktionen af it-systemet ikke er forløbet helt efter bogen.

Styrelsen erkender, at de 350 fejlrettelser har været problematiske, men at det bliver bedre.

"Jeg forstår godt, at folk bliver frustrerede over det skete. Men når det er sagt, har vi i samme omgang løst en lang række problemer i systemet, der nu vil gøre hverdagen lettere for de mange brugere," fortæller direktør i Domstolsstyrelsen, Adam Wolf, til epn.dk.

Adam Wolf beretter desuden, at arbejdet med at genskabe de 700 forsvundne kladder, er i fuld gang.

På trods af optimismen har utilfredsheden med systemet også været stor hos Domstolsstyrelsen, der blandt andet har tilbageholdt betalinger til CSC.

Den digitale tinglysning har kostet skatteyderne mere end en halv milliard kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S