Tinglysningssystem sender 700 sager ud i den blå luft

Endnu en fejl betød, at 700 tinglysningsdokumenter forsvandt ud i det blå, mens 18.000 blev reddet i sidste sekund. Systemet er så fyldt med fejl, at vi har mistet tilliden, siger Danske Advokater.

Artikel top billede

Foto: Domstol.dk (Foto: Domstol.dk)

Det har været en hård start for det system, der skal tage hånd om de digitale tinglysninger i Danmark.

Nu er systemet igen blevet ramt af uheld.

En opdateringsfejl i det helt nye system, der skal håndterer den digitale sagsbehandling i forbindelse med tinglysning, var skyld i, at 700 kladder til tinglysning, som var udarbejdet af advokater i hele Danmark, forsvandt ud i det blå. Det skriver epn.dk

Andre 18.000 kladder til tinglysninger var ligeledes på vej i samme retning, men blev reddet i sidst øjeblik.

Dokumenterne forsvandt, ifølge Domstolsstyrelsen, da firmaet CSC, der står bag løsningen, ville opdatere systemet med 350 fejlrettelser.

CSC oplyser, at de arbejder på at finde ud af hvad, der er sket.

It-løsningen, som blandt andet bruges til at tinglyse ejendomshandler og ægtepagter, blev sendt i luften 8. september efter langt over et års forsinkelse.

Det var eller meningen, at skiftet fra papirdokumenter til digital sagsbehandling skulle gøre tinglysningsarbejdet nemmere. Den drøm ser dog ud til at være et godt stykke fra at gå i opfyldelse.

Advokater: Vi har mistet tilliden
De forsvundne kladder får nu brancheorganisationen Danske Advokater op af stolen. Her er man ved at miste tålmodigheden.

Det er blandt andet advokaterne, der skal rapportere til systemet, der administreres af Domstolsstyrelsen.

"Antallet af fejl ved det nye system har nu været så utallige, at vi ikke mere tror på forsikringerne om, at den digitale tinglysning vil fungere upåklageligt fra årsskiftet," siger Allan Ohms, der er medlem af bestyrelsen for Danske Advokater, til epn.dk.

Og han fortsætter:

"Vi konstaterer stadig flere fejl, og kronen på værket var, da i hundredvis af vores kladder forsvandt. Dermed forsvandt også de sidste rester af vores tillid. De mange kladder repræsenterer mange timers arbejde med et uprøvet system."

Ud over fejl, har de Danske Advokater klaget over brugerfladen i systemet, der ifølge brancheorganisationen er meget besværlig at håndtere.

Det bliver bedre

Domstolsstyrelsen er opmærksom på, at introduktionen af it-systemet ikke er forløbet helt efter bogen.

Styrelsen erkender, at de 350 fejlrettelser har været problematiske, men at det bliver bedre.

"Jeg forstår godt, at folk bliver frustrerede over det skete. Men når det er sagt, har vi i samme omgang løst en lang række problemer i systemet, der nu vil gøre hverdagen lettere for de mange brugere," fortæller direktør i Domstolsstyrelsen, Adam Wolf, til epn.dk.

Adam Wolf beretter desuden, at arbejdet med at genskabe de 700 forsvundne kladder, er i fuld gang.

På trods af optimismen har utilfredsheden med systemet også været stor hos Domstolsstyrelsen, der blandt andet har tilbageholdt betalinger til CSC.

Den digitale tinglysning har kostet skatteyderne mere end en halv milliard kroner.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job