Janus Friis køber sig tilbage i Skype

Nu skulle fremtiden for ip-telefoni-tjenesten Skype være sikker. Janus Friis og Niklas Zennstrom har indgået et forlig med eBay om fremtidens Skype.

Artikel top billede

Niklas Zennström (tv.) og Janus Friis er nu på vej tilbage til Skype.

Nu er der endelig kommet klarhed over ip-telefoni-tjenesten Skypes fremtid.

I fredags indgik eBay, der ejer Skype, et forlig med de to stiftere af ip-telefoni-tjenesten, Janus Friis og Niklas Zennström.

Forliget betyder, at de to stiftere af Skype får 14 procent af aktierne i det nye selskab, der skal drive ip-telefoni-tjenesten videre.

Samtidig kommer Janus Friis og Niklas Zennström også til at sidde i bestyrelsen for det nye selskab, hvor eBay kommer til at eje 30 procent af aktierne mod de planlagte 35 procent.

De resterende 56 procent af af selskabet kommer til at tilhøre firmaet Andreessen Horowitz, der drives af Marc Andreessen, en af stifterne af Netscape, samt investeringsfirmaet Silver Lake og investeringsfonden i Canada Pension Plan.

Strid endelig bilagt

"Vi er meget tilfredse med at have løst søgsmålene. Vi fastholder vores tiillid til, at Skype har en fremtid og ser frem til at arbejde sammen med Niklas, Janus og de andre investorere såvel som partnere til at realisere Skypes fulde potentiale," sagde Silver Lakes administrerende direktør, Egon Durban, i en pressemeddelelse.

Tidligere i år sagsøgte Janus Friis' selskab Joltid eBay, da internetfirmaet fremlagde planer om at sætte Skype til salg. Søgsmålet kom efter, at eBay havde sagsøgt Joltid måneder forinden.

Dermed var der lagt op til den helt store strid om Skypes fremtid. EBay købte i 2005 Skype for 2.6 milliarder dollar (13 milliarder kroner). Selv om eBay siden har fortrudt købet, er ip-telefoni-tjenesten vokset og vokset. I dag skønnes det, at der er over 50 millioner registrerede bruger af tjenesten.

Nu sælger eBay altså 70 procent af Skype for angiveligt knap to milliarder dollar (10 milliarder kroner). Det svarer til, at Skype i dag vurderes til 2,75 milliarder dollar (13,75 milliarder kroner.)

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS