Janus Friis køber sig tilbage i Skype

Nu skulle fremtiden for ip-telefoni-tjenesten Skype være sikker. Janus Friis og Niklas Zennstrom har indgået et forlig med eBay om fremtidens Skype.

Artikel top billede

Niklas Zennström (tv.) og Janus Friis er nu på vej tilbage til Skype.

Nu er der endelig kommet klarhed over ip-telefoni-tjenesten Skypes fremtid.

I fredags indgik eBay, der ejer Skype, et forlig med de to stiftere af ip-telefoni-tjenesten, Janus Friis og Niklas Zennström.

Forliget betyder, at de to stiftere af Skype får 14 procent af aktierne i det nye selskab, der skal drive ip-telefoni-tjenesten videre.

Samtidig kommer Janus Friis og Niklas Zennström også til at sidde i bestyrelsen for det nye selskab, hvor eBay kommer til at eje 30 procent af aktierne mod de planlagte 35 procent.

De resterende 56 procent af af selskabet kommer til at tilhøre firmaet Andreessen Horowitz, der drives af Marc Andreessen, en af stifterne af Netscape, samt investeringsfirmaet Silver Lake og investeringsfonden i Canada Pension Plan.

Strid endelig bilagt

"Vi er meget tilfredse med at have løst søgsmålene. Vi fastholder vores tiillid til, at Skype har en fremtid og ser frem til at arbejde sammen med Niklas, Janus og de andre investorere såvel som partnere til at realisere Skypes fulde potentiale," sagde Silver Lakes administrerende direktør, Egon Durban, i en pressemeddelelse.

Tidligere i år sagsøgte Janus Friis' selskab Joltid eBay, da internetfirmaet fremlagde planer om at sætte Skype til salg. Søgsmålet kom efter, at eBay havde sagsøgt Joltid måneder forinden.

Dermed var der lagt op til den helt store strid om Skypes fremtid. EBay købte i 2005 Skype for 2.6 milliarder dollar (13 milliarder kroner). Selv om eBay siden har fortrudt købet, er ip-telefoni-tjenesten vokset og vokset. I dag skønnes det, at der er over 50 millioner registrerede bruger af tjenesten.

Nu sælger eBay altså 70 procent af Skype for angiveligt knap to milliarder dollar (10 milliarder kroner). Det svarer til, at Skype i dag vurderes til 2,75 milliarder dollar (13,75 milliarder kroner.)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S