Investeringsfirmaer: Cisco undervurderer Tandberg

To investeringskonsulentfirmaer gør indsigelser mod Ciscos tilbud på 14,9 milliarder kroner for den norske videokonference-leverandør Tandberg. Fristen for handlen udløber i dag.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Cisco og Tandberg offentliggjorde 1. oktober aftalen, der stadig ikke er godkendt af Tandbergs aktionærer. For at handlen skal gå igennem, skal ejerne af 90 procent af virksomhedens aktier godkende opkøbet senest i dag, 9. november. Men ejerne af 24 procent af Tandbergs aktier vil ifølge forlydender ikke godkende aftalen.

Cisco antydede sidste mandag, at virksomheden nærmere ville droppe tilbudet end at hæve den pris, virksomheden er villig til at give.

Opkøbet af Tandberg, som er en af de større leverandører af udstyr til videokonference, vil udvide Ciscos allerede stærke position inden for teknologi til at holde virtuelle møder. Cisco leverer highdefinition-videokonference-systemer med produktlinjen TelePresence og kollaborationssystemer til desktoppen med produktlinjen WebEx.

Ciscos bestyrelsesformand og koncernchef, John Chambers, har udtalt, at video i de kommende år bliver støbeske for kommunikation og netværksinfrastruktur.

Administrerende direktør for Panta Capital, Peter Germonpre, siger i et interview til Wall Street Journal, at Cisco vil være nødt til at tilbyde mindst 150 kroner per aktie, hvilket er omkring 11 procent mere end det aktuelle bud på 135,50 kroner. Germonpre fortæller, at Panta Capital og investeringskonsulenten Scott & Associates ejer under en procent af Tandberg, men at begge har hørt, at andre aktionærer er af samme mening.

Tanberg overgår konkurrenten

I et åbent brev på vegne af Tandbergs aktionærer adresseret til Chambers og Ciscos strategidirektør, Ned Hooper, skriver Germonpre og Dan Scott fra Scott & Associates, at Ciscos tilbud er for lavt.

Blandt andet fremhæver de to konsulenter, at Tandbergs regnskab for tredje kvartal overgik konsensus-vurderingerne på omsætning og overskud. Herudover fremhæver de, at vurderingerne af virksomhedens årsresultater for 2009 kun er faldet med omkring ni procent, hvilket er bedre end vurderingerne for it-sektoren generelt og for Tandbergs konkurrent Polycom, som er faldet mellem 30 og 45 procent.

Deres anke er, at Cisco vurderer Tandberg på linje med Polycom, selvom den norske virksomhed faktisk overgår sin konkurrent.

Da aftalen blev offentliggjort, sagde Cisco, at tilbudet repræsenterede en overkurs på 38,3 procent i forhold til Tandbergs aktiekurs 15. juli, hvilket ifølge Cisco var det tidspunkt, hvor Tandbergs aktie begyndte at stige på grund af spekulationer om det forestående opkøb. Det argument køber Germonpre og Scott dog ikke, men siger, at Tandberg før er blevet anset for at være et mål for opkøb.

Cisco står dog fast på sin position.

"Vi mener, at vi betaler en rimelig pris for et kvalitets-aktiv, og vores tilbud kommer med en anbefaling fra Tandbergs bestyrelse,"siger Cisco. "Herudover er Ciscos generelle tilgang til fusioner og opkøbsaktiviteter at ikke forfølge eller gennemføre et opkøb, hvis det går imod de overordnede principper om forsigtighed og økonomisk rimelighed."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S