Google vil satse på mobile annoncer

Søgegiganten vil købe en af de store spillere i markedet for mobilannoncering.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Computerworld News Service: Google har planer om at købe AdMob, der leverer reklameannoncer til mobiltelefoner, for 750 millioner dollars eller godt 3,7 milliarder kroner.

AdMob er en stor spiller i markedet for mobil-annoncering og leverer allerede annoncer til visse applikationer på Googles mobilstyresystem Android.

Google udtaler, at AdMob indtil videre har gjort "usædvanlige fremskridt" i markedet for mobile annoncer, som menes kun at være i sin vorden.

Denne handel udfylder et tomrum for Google, som hovedsagligt har fokuseret på mobile søgeannoncer, skriver virksomheden på nogle websider, der er sat op for at give yderligere detaljer om opkøbet. AdMob har fokus på display-annoncer og annoncer indlejret i applikationer.

Google og konkurrenter som Yahoo og Microsoft har forsøgt at få greb i det mobile marked, som virksomhederne anser for at have potentiale for at give betydelig omsætning. Der er allerede flere brugere af mobiltelefoner end af computere i verden, så derfor regner virksomhederne med at kunne opbygge en ny kilde til omsætning ved at levere annoncer til de mange mobilbrugere.

På Googles websider om opkøbet skriver virksomheden, at mobile annoncer kun udgør en meget lille andel af den samlede omsætning, "men der er store muligheder på dette område." Brugen af søgemaskiner blandt mobilbrugere er vokset til det femdobbelte i løbet af de sidste to år, fortæller Google.

Dette opkøb indikerer, hvor seriøs Google er på mobil-området og i forhold til display-annoncer, siger Greg Sterling fra Sterling Market Intelligence.

Det er også et stort opkøb for Google. "Dette er et af de 'større' opkøb, som koncernchef Eric Smith sagde, kun ville ske en gang om året," mener Sterling.

Han mener også, at handlen sandsynligvis vil påvirke det generelle marked for mobilannoncering. "Dette vil fremme hele billedet af mobile display-annoncer, da Google nu har lagt en stor indsats på dette segment," siger Sterling.

Herudover vil det muligvis føre til konsolidering i markedet. Når en stor virksomhed som Google foretager sig noget i et nyt marked, så vil andre som regel også handle. "Det er muligt, at vi vil se en hel masse virksomheder, der reagerer og foretager deres egne opkøb," siger Sterling. Men i lyset af den dårlige økonomi er det svært at forudsige, om det faktisk vil komme til at ske, understreger han.

Spørgsmål om persondata

Der er endnu ingen virksomhed, der klart fører i markedet for mobilannoncering, men dette opkøb kan tippe balancen i retning af Google, siger Sterling. Måske vil Google tiltrække pengene, da visse annoncører kan vise sig at migrere mod Googles kendte varemærke.

Selvom der ifølge Google ikke er nogen oplagte problemer med handlen i forhold til regulering, så gør Google på websiderne meget ud af at beskrive, at der er megen konkurrence i markedet for mobile annoncer samt hvorfor denne handel er en god nyhed for brugerne. De mobile kunder vil muligvis ende med flere gratis mobilapplikationer, da udviklerne vil kunne blive betalt for deres arbejde gennem annoncer, argumenterer Google.

Google fremhæver samtidigt, at virksomhedens konkurrenter inklusiv Yahoo, AOL og Microsoft også for nylig har foretaget opkøb af virksomheder, der leverer mobile annoncer.

Faktisk er dette et godt tidspunkt for Google at købe AdMob, da markedet for mobile annoncer er relativt småt, siger Tole Hart, som er analytiker hos Gartner. Det kan hjælpe Google til at undgå problemer med monopolisering, fremhæver han.

Google fortæller også, at virksomheden vil udvide sine mekanismer til beskyttelse af privatlivet til at omfatte sine mobile annoncerings-planer muligvis for at foregribe mulige privacy-bekymringer, som handlen kan afstedkomme.

Tidligere i år bad to privacy-organisationer den amerikanske handelskommission om at regulere, hvordan mobilselskaberne kan udnytte forbrugernes persondata. De henviste blandt andet til AdMob som en af de virksomheder, som de mener, indsamler information om mobilbrugere uden at gøre tilstrækkeligt opmærksom på det.

AdMobs konkurrenter forsøger at give opkøbet et positivt spind:

"Denne meddelelse er årsag til en forrygende begejstring, da den bekræfter det enorme potentiale, der er i mobilannoncering," siger Paran Johar, der er marketingdirektør for annonce-netværksleverandøren Jumptap.

"Branchens frontløber vil blive afgjort af, hvem der evner at levere den bedste målretning og dermed det bedste investeringsafkast for annoncører og udgivere."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S