EU: Oracles kritik er letkøbt og overfladisk

I en usædvanligt kontant tilbagevisning affejer EU-Kommissionen kritikken af beslutningen om formelle indsigelser mod Oracles planlagte opkøb af Sun Microsystems som "letkøbt og overfladisk".

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen sendte i sidste uge Oracle og Sun en formel redegørelse af sine indsigelser, da Kommissionen mener, at fusionen vil resultere i, at Oracle kommer til at dominere markedet for database-software til skade for konkurrenter som IBM og Microsoft.

Opkøbet af Sun vil give Oracle Suns open source-database, MySQL, som er i gang med at snuppe markedsandele fra både Oracle, IBM og Microsoft.

"På trods af at MySQL er open source, så ville Oracle eksklusivt stå med ophavsret på MySQL-koden, hvilket ville gøre det svært for konkurrenterne at frit gøre, hvad de ønsker med denne kode," siger Jonathan Todd, som er talsmand for den europæiske kommissær for konkurrence.

Selvom Oracle er den førende leverandør af proprietære databaser, så er MySQL den førende open source-database "og er en særdeles vigtig magtfaktor i markedet lige nu," tilføjer han.

Som en reaktion på den formelle indsigelse har Oracle insisteret, at opkøbet "ikke truer med at skade konkurrencen det mindste, heller ikke i database-markedet."

"Alle, der ved noget om open source-software, ved, at da MySQL er open source, så kan ingen kontrollere den. Det er hele pointen med open source," påpeger Oracle.

Vil tage fløjshandskerne af

Oracle hævder, at MySQL ikke konkurrerer i den dyre ende af server-markedet, der er udgjort af banker og lignende organisationer, der har brug for superhurtig og sikker database-adgang, men at den i stedet bruges af websites og mindre kritiske klienter.

"I lyset af manglen på nogen som helst troværdig teori eller beviser på konkurrenceforvridning har vi tillid til, at vi i sidste ende vil opnå ubetinget godkendelse af opkøbet," meddeler Oracle.

Det var disse kommentarer, der fremprovokerede Todds udbrud. Normalt giver EU-Kommissionen ingen kommentarer overhovedet, når den fremsætter formelle indvendinger i forbindelse med en undersøgelse af en fusion.

I forrige uge advarede en kilde med tætte forbindelser til Oracle, at hvis EU fremsatte formelle indvendinger, så ville virksomheden "tage fløjlshandskerne af".

"Så ser det jo ud til, at vi nu befinder os i et hårdt slagsmål over inklusionen af MySQL i opkøbet," siger en person, der står tæt på kommissionen, og som følger undersøgelsen af fusionen nøje.

Læs mere: EU siger nej til Oracles køb af Sun

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job