HP og Microsoft følger spændt Tandberg-opkøb

To af Ciscos konkurrenter på unified communications-området følger spændt dramaet i Norge.

Artikel top billede

Telepresence kan komme til at opleve et boom, hvis der kommer en aftale på klimatopmødet i København til december.

Siger Tandbergs norske aktionærer ja eller nej til Ciscos tilbud?

Det er et spørgsmål, som ikke blot Cisco er interesseret i at vide.

Faktisk er Ciscos to store konkurrenter på unified communications, Microsoft og HP, næsten lige så spændte som Cisco selv.

"Det vil kræve en fornyet dialog med Tandberg, hvis Cisco køber dem," fortæller Jørgen Rahbek, unified communications-chef i Microsoft Danmark.

Brian Troelsen, unified communications-analytiker i IDC, mener, at Ciscos konkurrent, HP, godt kan have haft Tandberg i opkøbskikkerten.

Konkrete opkøbsplaner vil HP's danske ansvarlige for unified communications, Henriette Gilhøj, ikke udtale sig om. Men hun kan konstatere, at samarbejdet mellem HP og Tandberg godt kan blive svækket på sigt, hvis det lykkes for Cisco at købe Tandberg.

Der er andre end Tandberg

"HP har en global alliance med Tandberg inden for videoløsninger, men vi har også andre samarbejdspartnere end dem," fortæller Henriette Gilhøj.

Det giver heller ikke søvnløse nætter for Microsoft, hvis Cisco skulle få held med sit opkøb.

"Microsoft tænker videokonference mere demokratisk end store telepresence-løsninger. Det skal ud til alle medarbejdere, men vi erkender dog, at der er et behov for også store løsninger. Der har vi samarbejde med både Tandberg og konkurrenten Polycom," siger Jørgen Rahbek fra Microsoft.

Henriette Gilhøj fokuserer da også på, at der kan være andre løsninger end de store telepresence-løsninger, som man typisk forbinder Tandberg med.

"Der kommer i det hele taget også mere fokus på mindre løsninger på desktoppen, der integrerer al kommunikation i virksomheden. Og så er der også andre spillere på markedet end Tandberg," pointerer Henriette Gilhøj.

HP samarbejder med Cisco på netværk - eller ikke

Samtidig pointerer Henriette Gilhøj, at HP og Cisco skam samarbejder på visse områder, og at Cisco er afhængig af den store ordrebog, som HP giver adgang til.

Men samarbejdet mellem HP og Cisco kan efterhånden munde ud ingenting. For nyligt annoncerede HP, at selskabet vil købe netværksgiganten 3Com. Med opkøbet kommer HP til at være den næststørste leverandør af netværksudstyr kun overgået af netop Cisco.

Kampen om de norske Tandberg-aktionærers gunst kan altså være vigtig for fremtiden i den internationale it-branche og de store koncerners positionering over for hinanden på den arena. Og indtil videre virker det ikke som om, at Tandberg aktionærerne har tænkt sig at sælge sig selv for billigt.

Specielt ikke efter, at den amerikanske senator John Kerry annoncerede, at det amerikanske senat højst sandsynligt ville godkende en amerikansk klimaplan før klimatopmødet i København til december. Det betyder alt andet lige, at en sten på vejen til en aftale på klimatopmødet nu ser ud til at blive fjernet.

"Hvis der kommer en klimaaftale i København, vil det helt sikkert få en positiv for telepresence-branchen," siger Brian Troelsen fra IDC.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S