HP og Microsoft følger spændt Tandberg-opkøb

To af Ciscos konkurrenter på unified communications-området følger spændt dramaet i Norge.

Artikel top billede

Telepresence kan komme til at opleve et boom, hvis der kommer en aftale på klimatopmødet i København til december.

Siger Tandbergs norske aktionærer ja eller nej til Ciscos tilbud?

Det er et spørgsmål, som ikke blot Cisco er interesseret i at vide.

Faktisk er Ciscos to store konkurrenter på unified communications, Microsoft og HP, næsten lige så spændte som Cisco selv.

"Det vil kræve en fornyet dialog med Tandberg, hvis Cisco køber dem," fortæller Jørgen Rahbek, unified communications-chef i Microsoft Danmark.

Brian Troelsen, unified communications-analytiker i IDC, mener, at Ciscos konkurrent, HP, godt kan have haft Tandberg i opkøbskikkerten.

Konkrete opkøbsplaner vil HP's danske ansvarlige for unified communications, Henriette Gilhøj, ikke udtale sig om. Men hun kan konstatere, at samarbejdet mellem HP og Tandberg godt kan blive svækket på sigt, hvis det lykkes for Cisco at købe Tandberg.

Der er andre end Tandberg

"HP har en global alliance med Tandberg inden for videoløsninger, men vi har også andre samarbejdspartnere end dem," fortæller Henriette Gilhøj.

Det giver heller ikke søvnløse nætter for Microsoft, hvis Cisco skulle få held med sit opkøb.

"Microsoft tænker videokonference mere demokratisk end store telepresence-løsninger. Det skal ud til alle medarbejdere, men vi erkender dog, at der er et behov for også store løsninger. Der har vi samarbejde med både Tandberg og konkurrenten Polycom," siger Jørgen Rahbek fra Microsoft.

Henriette Gilhøj fokuserer da også på, at der kan være andre løsninger end de store telepresence-løsninger, som man typisk forbinder Tandberg med.

"Der kommer i det hele taget også mere fokus på mindre løsninger på desktoppen, der integrerer al kommunikation i virksomheden. Og så er der også andre spillere på markedet end Tandberg," pointerer Henriette Gilhøj.

HP samarbejder med Cisco på netværk - eller ikke

Samtidig pointerer Henriette Gilhøj, at HP og Cisco skam samarbejder på visse områder, og at Cisco er afhængig af den store ordrebog, som HP giver adgang til.

Men samarbejdet mellem HP og Cisco kan efterhånden munde ud ingenting. For nyligt annoncerede HP, at selskabet vil købe netværksgiganten 3Com. Med opkøbet kommer HP til at være den næststørste leverandør af netværksudstyr kun overgået af netop Cisco.

Kampen om de norske Tandberg-aktionærers gunst kan altså være vigtig for fremtiden i den internationale it-branche og de store koncerners positionering over for hinanden på den arena. Og indtil videre virker det ikke som om, at Tandberg aktionærerne har tænkt sig at sælge sig selv for billigt.

Specielt ikke efter, at den amerikanske senator John Kerry annoncerede, at det amerikanske senat højst sandsynligt ville godkende en amerikansk klimaplan før klimatopmødet i København til december. Det betyder alt andet lige, at en sten på vejen til en aftale på klimatopmødet nu ser ud til at blive fjernet.

"Hvis der kommer en klimaaftale i København, vil det helt sikkert få en positiv for telepresence-branchen," siger Brian Troelsen fra IDC.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS