Telenor og TDC går i krig på mobilt bredbånd

Norsk-ejede Telenor udskifter hele sit mobilnetværk med ny teknologi, mens TDC er ved at opgradere sit netværk.

Artikel top billede

Telenors danske topchef, Henrik Clausen, fortæller, at selskabet udskifter hele sit mobilnetværk. Foto: Lars Bech. (Foto: Lars Bech)

I starten af næste år får de danske mobiloperatører mulighed for at købe en såkaldt LTE-tilladelse på en auktion, som IT- og Telestyrelsen håndterer. Det vil sige, at teleoperatørerne med sådan en i hånden får mulighed for at levere endnu hurtigere mobilt bredbånd.

Telenor Danmark meddeler i dag, at selskabet udskifter hele sit mobilnetværk i Danmark. Det ny netværk, som er færdig til sommer, kommer til at understøtte den nye LTE-teknologi. Selv uden den vil netværket teoretisk set tilbyde hastigheder på 21 megabit i sekundet.

"Vi vil have et netværk, der er indrettet til det, der bliver vores fremtidige behov. Det er dels at have udstyr, der kan udnytte 3G HSPA-teknologien til det yderste - altså op til 21 megabit, og så vil vi have noget udstyr, der er forberedt, så vi kan komme i spil med LTE, når vi måtte ønske det, når auktionerne er overstået, og vi ser resultaterne af dem i første kvartal," siger administrerende direktør Henrik Clausen fra Telenor.

Dermed er selskabet allerede ved at ruste sig til den auktion, der finder sted næste år. Henrik Clausen ønsker dog ikke at fortælle, om LTE-teknologien bliver taget i brug i hele nettet på én gang.

"Hvordan vi kommer til at rulle LTE ud, det kommer vi til at tage stilling til senere. Det væsentlige er, at det her udstyr kan håndtere LTE-teknologien fremadrettet, og så bliver det afvejning af, hvordan vi vil designe vores net fremadrettet," siger Henrik Clausen.

TDC forbereder også LTE

Nokia Siemens Networks er udset til at bygge Telenors netværk her i Danmark, og dermed erobrer selskabet en stor ordre på det danske netværksmarked, hvor Ericsson er en af de andre store spillere.

Netop Ericsson håndterer TDC's netværk, og ifølge TDC's topchef, Henrik Poulsen, er teleselskabet allerede i gang med at opgradere sit netværk til LTE.

"Det er en proces, vi har været i gang med i et pænt stykke tid, og vi er som sådan nok dem, der er nået længst med at gøre det klar. Det er så det, som Telenor i dag meddeler, at de også har tænkt sig at gå i gang med," siger Henrik Poulsen.

I dag kører mobilt bredbånd via HSPA-teknologien, der populært kaldes Turbo 3G. Det er en hurtigere udgave af den tredje generation af mobilteknologi, 3G. Den infrastruktur opgraderer TDC fortsat, men LTE klargøres samtidig.

"Der er i virkeligheden tale om en parallel proces, hvor vi udbygger vores højhastigheds 3G-infrastruktur samtidig med, at vi parallelt gør vores infrastruktur klar til LTE," siger TDC's administrerende direktør.

Klar til kamp

De to selskaber kan derfor meget vel ende i et hastighedskapløb til næste år, hvor Telia og 3 meget vel også kan kaste sig ind i kampen.

"Vi er klar til at udnytte de teknologier, som forbrugerne efterspørger," siger TDC's Henrik Poulsen.

Det kommer dog ikke kun til at dreje sig om hastigheder, understreger Telenors Henrik Clausen.

"Målet er at have de tilfredse kunder, og det er det, vi vil have med det her. Vi har en ambition om, at de mange kunder, vi får nu, skal have en god oplevelse i dag, men de skal også have muligheden for at få fordelene af et rigtig, rigtig godt 3G-netværk også fremadrettet," siger han og tilføjer:

"Det er vi sikre på, at vi har sikret med det her. Vi er også sikre på, at vores kunder vil komme godt videre i forhold til at udnytte mulighederne i LTE på længere sigt."

Administrerende direktør Lars Tofft fra Ericsson, der leverer mobilnetværksudstyr til flere operatører i Danmark, har sagt, at LTE bliver en konkurrenceparameter hos operatørerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura