Wikileaks i sort - måske på grund af katastrofe-smser

Whistleblower-siden Wikileaks gik i dag i sort, selvom et væld af mirror-sider burde hindre det.

Artikel top billede

Den omdiskuterede whistleblower side Wikileaks, som blandt andet har lækket originalmanuskriptet til den omstridte Jæger-bog og indholdet af det danske børnepornofilter, gik i en periode i sort kort efter middag.

Torsdag eftermiddag var det ikke muligt at finde Wikileaks.org på den primære IP-adresse.

Siden, der er sikret tilstedeværelse på nettet ved hjælp af et væld af mirror-sider, var en overgang kun mulig at finde ved hjælp af internetsiden wikileaks.info, der linker til mirror-siderne.

Her var det kun muligt at komme igennem til en server i Schweiz, men denne version af siden indeholdt ikke det lækkede dokument med 11. september-sms'erne.

Serveren indeholder tilsyneladende en version, som er et
par dage gammel, og hvor søgefunktionen er ude af drift.

Overloadet

Midt på eftermiddagen kom følgende besked dog frem, når man besøgte wikileaks. org.

"WikiLeaks is currently overloaded by readers. This is a regular difficulty that can only be resolved by deploying additional resources."

At Wikileaks går i sort er overraskende, fordi siden er kendt for en, ifølge internetmediet Wired, nærmest "fantom-agtig tilstedeværelse på nettet," netop i kraft af de mange mirror-servere, blandt andet opstillet i Sverige.

Grundlæggeren af Wikileaks, Julian Assange, gæstede tirsdag Danmark i forbindelse med konferencen New Media Days, hvor han i et foredrag ifølge projektchef Rebecca Pruzan uddelte 20 usb-nøgler, indeholdende filer med de omtalte sms'er fra terrorangrebet den 11. september.

Ville offentliggøre katastrofe SMS'er

For to dage siden fortalte internetsidens talsmand og med-grundlægger, den tidligere hacker Julian Assange, på et møde i København, at internetstedet onsdag ville lække indholdet af flere hundrede tusinde sms'er, sendt i timerne omkring angrebet på World Trade Center i New York den 11. september 2001.

Det har ikke været muligt at fastslå, om den annoncerede offentliggørelse af de 573.000 sms'er fandt sted som planlagt onsdag, men noget tyder på, at det ikke skete.

Tilsyneladende er pengemangel årsagen til den manglende offentliggørelse af de 573.000 sms'er. Wikileaks skrev nemlig klokken 14:10 på twitter.com/wikileaks :

"the 573k 9/11 message intercepts will be delayed until we can budget for the traffic. Help us out: http://bit.ly/3bpSnc."

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Wikileaks.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S