EU dropper undersøgelse af chip-gigant

Ericsson og andre har trukket deres klager tilbage om chipdesignerens patentlicenser. Der er dog fortsat bekymringer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionen dropper sin undersøgelse af Qualcomms forretnings-metoder angående patentlicenser.

Det sker, efter Ericsson og andre har trukket deres klager tilbage, oplyser kommissionen.

Qualcomm er ellers blevet beskyldt for at kræve overpris af producenterne af mobilnetværksudstyr for brug af virksomhedens patenter på teknologi, der er essentiel for Europas 3G-mobilstandard samt den 4G-standard, der nu er under udvikling.

Kommissionens fire år lange undersøgelse kom aldrig så langt som til at bakke klagerne op.

"Alle klagere har nu trukket eller erklæret deres hensigt om at trække deres klager tilbage," meddeler EU-Kommissionen og tilføjer, at den "ikke anser det for hensigtsmæssigt at investere yderligere ressourcer i sagen."

Beskyldt for at presse priserne op

Sammen med Nokia, Broadcom, Panasonic, NEC og Texas Instruments klagede Ericsson i 2005 til EU-Kommissionen over, at Qualcomm angiveligt krænkede konkurrencelovgivningen og pressede priserne op for udstyrsproducenterne, hvilket i sidste ende resulterede i højere detailpriser for mobiltelefoni.

Ericsson trækker nu sin klage tilbage, efter det lykkedes at begrænse Qualcomms adfærd i samarbejde med myndighederne i Sydkorea i juli og i Japan i september, oplyser virksomheden tirsdag.

Korean Fair Trade Commission pålagde Qualcomm den største monopol-bøde, som den koreanske kommission nogensinde har givet, på 991 millioner kroner (200 mio. USD), mens de japanske myndigheder pålagde Qualcomm et fogedforbud.

Ericsson tilføjer, at virksomheden vil blive ved med at holde øje med Qualcomms licenspolitik "for at sikre et robust, retsgyldigt og rimeligt immaterialretssystem for standarder, særligt i forbindelse med standarder relateret til trådløse 3G- og 4G-teknologier."

En anden årsag til at trække monopol-klagen tilbage er, at det var blevet for dyrt at fortsætte sagen.

Kompleks sag

"Vi har besluttet at bruge vores ressourcer andetsteds," siger talskvinde for Ericsson Nina Macpherson i et telefoninterview.

"Det er en kompleks sag, og vi har besluttet at gå sammen med industrien om at diskutere disse problemer," siger hun.

Europa-Kommissionens Generaldirektorat for Erhvervspolitik er ved at kigge på praksisser angående patentlicenser i relation til teknologiske standarder. Macpherson siger, at Ericsson vil omdirigere sine midler fra monopol-klager til debat.

"Det udgør en ny mulighed for at diskutere disse problemer," siger hun.

Qualcomm er verdens største designer af chip brugt i mobiltelefoner. Virksomheden genererer omsætning fra royalties på sine patenter på CDMA, hvilket er en teknologi, der er meget udbredt i moderne håndsæt.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S