Philips i kikkerten for kartel-virksomhed

Hollandske Philips er kommet i EU's søgelys for kartelvirksomhed på et område, der er næsten uddødt i Europa.

Computerworld News Service: EU-Kommissionen beskylder producenter af billedrørsskærme for kartelvirksomhed på tv- og monitor-markedet.

Kommissionen nægter at sætte navne på de involverede virksomheder, men den hollandske elektronik-fabrikant Phillips oplyser til Euronext-børsen, at selskabet har modtaget en henvendelse fra kommissionen.

Anklagerne kommer efter en toårig undersøgelse, der blev igangsat på grund af kundeklager i 2007. Klagerne mente, at Phillips sammen med fem andre fabrikanter havde indgået aftaler, der skulle sikre, at prisen på billedrørsskærme ikke faldt sammen med efterspørgslen.

Billedrørsskærme (eller CRT-skærme, 'cathode-ray tubes') findes i to kategorier: 'color display tubes', der bruges i computermonitorer, og 'color picture tubes', der bruges i farvefjernsyn.

Sælges til udviklingslande

Begge teknologier er i det store hele blevet overhalet af LCD- og plasmaskærme, der bruges til fladskærme og tv, men billedrørsskærme bliver stadig produceret til salg i udviklingslande.

De andre virksomheder, kunderne dengang klagede over, var LG Electronics, Chunghwa Picture Tubes (en del af den Taiwan-baserede virksomhed Tatung), Matsushita, Samsung og Toshiba

Indsigelsen mod billedrørs-fabrikanterne kommer fire måneder efter lignende anklager blev fremført mod LCD-producenterne.

Dengang blev undersøgelserne koordineret med anti-monopol-myndighederne i USA, Canada og Japan. Undersøgelserne af LCD-kartellerne blev offentligt kendte i 2006, da Phillips, Samsung og Sharp alle bekræftede, at de var blevet kontaktet af myndighederne.

Den nye undersøgelse bliver også koordineret med myndighederne i andre lande, heriblandt Japan, fortæller talsmand Jonathan Todd.

Selv om markedet for billedrørsskærme er blevet meget mindre, så bliver skærmene "stadig i vid udstrækning benyttet i Syd- og Østeuropa, specielt til tv," lyder det fra Jonathan Todd.

Talsmand for Phillips Joon Knapen fortæller, at billedrørsskærme "stadig bliver producerede til enkelte udviklingslande, men volumen er meget lille."

Han siger desuden, at kartel-undersøgelserne for de to typer skærme ikke har noget med hinanden at gøre.

Phillips vil se nærmere på detaljerne i den nye indsigelse, siger virksomheden i dens udtalelse til børsen.

Vil overholde alle love

Selskabet tilføjer, at virksomhedens politik er, at "gennemføre forretninger i fuld overensstemmelse med alle konkurrence-love. Phillips tager undersøgelsen af de mulige lovbrud meget alvorligt."

Karteller er ikke strafferetligt ulovlige på samme måde i Europa, som de er i USA og andre steder. De bliver dog anset for at være en af de værste former for monopol-misbrug i Europa, og kommissionen kan under civil lov idømme virksomhederne en bøde på op til 10 procent af det årlige, globale salg.

Kommissionen må skride til handling og straffe virksomheder, som er involveret i kartel-misbrug, så man kan "undgå fremtidig kartelvirksomhed," fastslår Jonathan Todd.

De anklagede virksomheder har to måneder til at frembringe et skriftligt svar til kommissionens indsigelse. De er desuden berettigede til en mundtlig høring under kommissionens anti-monopol-division.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S