Philips i kikkerten for kartel-virksomhed

Hollandske Philips er kommet i EU's søgelys for kartelvirksomhed på et område, der er næsten uddødt i Europa.

Computerworld News Service: EU-Kommissionen beskylder producenter af billedrørsskærme for kartelvirksomhed på tv- og monitor-markedet.

Kommissionen nægter at sætte navne på de involverede virksomheder, men den hollandske elektronik-fabrikant Phillips oplyser til Euronext-børsen, at selskabet har modtaget en henvendelse fra kommissionen.

Anklagerne kommer efter en toårig undersøgelse, der blev igangsat på grund af kundeklager i 2007. Klagerne mente, at Phillips sammen med fem andre fabrikanter havde indgået aftaler, der skulle sikre, at prisen på billedrørsskærme ikke faldt sammen med efterspørgslen.

Billedrørsskærme (eller CRT-skærme, 'cathode-ray tubes') findes i to kategorier: 'color display tubes', der bruges i computermonitorer, og 'color picture tubes', der bruges i farvefjernsyn.

Sælges til udviklingslande

Begge teknologier er i det store hele blevet overhalet af LCD- og plasmaskærme, der bruges til fladskærme og tv, men billedrørsskærme bliver stadig produceret til salg i udviklingslande.

De andre virksomheder, kunderne dengang klagede over, var LG Electronics, Chunghwa Picture Tubes (en del af den Taiwan-baserede virksomhed Tatung), Matsushita, Samsung og Toshiba

Indsigelsen mod billedrørs-fabrikanterne kommer fire måneder efter lignende anklager blev fremført mod LCD-producenterne.

Dengang blev undersøgelserne koordineret med anti-monopol-myndighederne i USA, Canada og Japan. Undersøgelserne af LCD-kartellerne blev offentligt kendte i 2006, da Phillips, Samsung og Sharp alle bekræftede, at de var blevet kontaktet af myndighederne.

Den nye undersøgelse bliver også koordineret med myndighederne i andre lande, heriblandt Japan, fortæller talsmand Jonathan Todd.

Selv om markedet for billedrørsskærme er blevet meget mindre, så bliver skærmene "stadig i vid udstrækning benyttet i Syd- og Østeuropa, specielt til tv," lyder det fra Jonathan Todd.

Talsmand for Phillips Joon Knapen fortæller, at billedrørsskærme "stadig bliver producerede til enkelte udviklingslande, men volumen er meget lille."

Han siger desuden, at kartel-undersøgelserne for de to typer skærme ikke har noget med hinanden at gøre.

Phillips vil se nærmere på detaljerne i den nye indsigelse, siger virksomheden i dens udtalelse til børsen.

Vil overholde alle love

Selskabet tilføjer, at virksomhedens politik er, at "gennemføre forretninger i fuld overensstemmelse med alle konkurrence-love. Phillips tager undersøgelsen af de mulige lovbrud meget alvorligt."

Karteller er ikke strafferetligt ulovlige på samme måde i Europa, som de er i USA og andre steder. De bliver dog anset for at være en af de værste former for monopol-misbrug i Europa, og kommissionen kan under civil lov idømme virksomhederne en bøde på op til 10 procent af det årlige, globale salg.

Kommissionen må skride til handling og straffe virksomheder, som er involveret i kartel-misbrug, så man kan "undgå fremtidig kartelvirksomhed," fastslår Jonathan Todd.

De anklagede virksomheder har to måneder til at frembringe et skriftligt svar til kommissionens indsigelse. De er desuden berettigede til en mundtlig høring under kommissionens anti-monopol-division.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S