Sander ville udsætte standard-beslutning til 2011

I et oplæg til it-ordførerne forsøgte Helge Sander at opnå en udsættelse af beslutningen om de åbne standarder til 2011.

Artikel top billede

Helge Sander (V) forsøgte at få udsat afgørelsen om de åbne standarder helt frem til 2011.

Det fremgår af Videnskabsministerens udspil i et konklusionspapir fra mødet med it-ordførerne den 25. november. Forslaget blev dog afvist af oppositionen.

Indholdet af papiret var ellers ministerens oplæg til fredsmægling i standardkrigen.

I konklusionspapiret skriver ministeren blandt andet, at han i 2010 ville afholde en international konference om åbne standarder med deltagelse af en bred kreds af internationale interessenter på området.

Konferencen havde til formål at skabe et samlet billede af erfaringer med anvendelse og implementering af åbne standarder og at dele disse erfaringer, lyder det.

En konference som Socialdemokratiet har efterspurgt længe.

Sparker bolden ud af stadion

Herudover sulle Microsofts kommende Office-pakke ses efter i sømmene i form af en hurtig evaluering af Microsofts implementering af OOXML-standarden i Office 2010.

Med hensyn til selve afgørelsen sparker Sander ikke blot beslutningen til hjørne. Han sparker bolden helt ud af stadion.

Videnskabsministerens forslag gik nemlig på, at han først ville genindkalde ekspertudvalget om åbne standarder i 2011, hvor de så kunne afgive deres vurdering af formaternes modenhed.

Den vurdering skulle efterfølgende indgå i regeringens it- og telepolitiske redegørelse, der forelægges Folketinget i foråret 2011.

Få overblikket over de seneste dages intense forløb.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks