Sander ville udsætte standard-beslutning til 2011

I et oplæg til it-ordførerne forsøgte Helge Sander at opnå en udsættelse af beslutningen om de åbne standarder til 2011.

Artikel top billede

Helge Sander (V) forsøgte at få udsat afgørelsen om de åbne standarder helt frem til 2011.

Det fremgår af Videnskabsministerens udspil i et konklusionspapir fra mødet med it-ordførerne den 25. november. Forslaget blev dog afvist af oppositionen.

Indholdet af papiret var ellers ministerens oplæg til fredsmægling i standardkrigen.

I konklusionspapiret skriver ministeren blandt andet, at han i 2010 ville afholde en international konference om åbne standarder med deltagelse af en bred kreds af internationale interessenter på området.

Konferencen havde til formål at skabe et samlet billede af erfaringer med anvendelse og implementering af åbne standarder og at dele disse erfaringer, lyder det.

En konference som Socialdemokratiet har efterspurgt længe.

Sparker bolden ud af stadion

Herudover sulle Microsofts kommende Office-pakke ses efter i sømmene i form af en hurtig evaluering af Microsofts implementering af OOXML-standarden i Office 2010.

Med hensyn til selve afgørelsen sparker Sander ikke blot beslutningen til hjørne. Han sparker bolden helt ud af stadion.

Videnskabsministerens forslag gik nemlig på, at han først ville genindkalde ekspertudvalget om åbne standarder i 2011, hvor de så kunne afgive deres vurdering af formaternes modenhed.

Den vurdering skulle efterfølgende indgå i regeringens it- og telepolitiske redegørelse, der forelægges Folketinget i foråret 2011.

Få overblikket over de seneste dages intense forløb.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job