Sander ville udsætte standard-beslutning til 2011

I et oplæg til it-ordførerne forsøgte Helge Sander at opnå en udsættelse af beslutningen om de åbne standarder til 2011.

Artikel top billede

Helge Sander (V) forsøgte at få udsat afgørelsen om de åbne standarder helt frem til 2011.

Det fremgår af Videnskabsministerens udspil i et konklusionspapir fra mødet med it-ordførerne den 25. november. Forslaget blev dog afvist af oppositionen.

Indholdet af papiret var ellers ministerens oplæg til fredsmægling i standardkrigen.

I konklusionspapiret skriver ministeren blandt andet, at han i 2010 ville afholde en international konference om åbne standarder med deltagelse af en bred kreds af internationale interessenter på området.

Konferencen havde til formål at skabe et samlet billede af erfaringer med anvendelse og implementering af åbne standarder og at dele disse erfaringer, lyder det.

En konference som Socialdemokratiet har efterspurgt længe.

Sparker bolden ud af stadion

Herudover sulle Microsofts kommende Office-pakke ses efter i sømmene i form af en hurtig evaluering af Microsofts implementering af OOXML-standarden i Office 2010.

Med hensyn til selve afgørelsen sparker Sander ikke blot beslutningen til hjørne. Han sparker bolden helt ud af stadion.

Videnskabsministerens forslag gik nemlig på, at han først ville genindkalde ekspertudvalget om åbne standarder i 2011, hvor de så kunne afgive deres vurdering af formaternes modenhed.

Den vurdering skulle efterfølgende indgå i regeringens it- og telepolitiske redegørelse, der forelægges Folketinget i foråret 2011.

Få overblikket over de seneste dages intense forløb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland