Kalendertip: Sådan møder du (måske) Steve Jobs

2. december: Hvordan kommer man tæt på en mand, der netop er kåret som årtiets største erhvervsleder - og i øvrigt er kendt for at sky pressen? Computerworld gjorde forsøget.

Artikel top billede

San Francisco, Californien: "Hvad laver du her," spurgte hun, og jeg sagde, jeg ville se, hvor Steve boede. "Jeg tror ikke, han er hjemme," svarede hun.

Det er ikke let. Det er slet ikke let. At finde Steve Jobs - et af dette årtis allerstørste it- og erhvervsikoner. Men for at gøre det så let som muligt for dem, kære læser, kommer der her fem lette trin til formålet.

1) Hvis vi antager, at du - som jeg - starter ud i San Francisco, skal du stikke i retning af baseball-stadionet AT&T Ball Park i South Beach-området. Her ligger nemlig noget, der for it-kendisjægeren er endnu vigtigere end USA's nationalsport: Caltrain-stationen.

Det er det nordlige Californiens tog-trafiknerve, der kører hele vejen fra San Francisco i nord til San Jose i syd.

2) Når du har fundet Caltrain-stationen på 700 4th Street, finder du i afgangshallen ruteplanen, der er et regulært menukort over Dalens it-kæmper, der ligger som gigantiske ramblokke langs togsporet.

Blot et udpluk af stoppene på den samme rute, der skærer sig ned gennem dalen:

• Redwood City: Oracle, Electronic Arts
• Menlo Park: Her bor Google-stifter Sergey Brin
• Palo Alto: Facebook, Hewlett-Packard, VMware, Xerox
• Mountain View: AOL, Google, LinkedIn, Mozilla, Opera, Red Hat, Symantec
• Santa Clara: Sun Microsystems
• San Jose: Adobe, Cisco, BEA, eBay

Hvis du har lidt tid på hånden, inden toget kører, kan du snuppe en udmærket cappuccino lige ved siden af stationen på 685 4th Street, hvor den lille kaffebar Creamery holder til.

3) Selvom det er fristende at fortsætte, skal du hoppe af i Palo Alto efter cirka tre kvarters kørsel og sige farvel til Silcon Valley-ekspressen Caltrains behagelige sæder.

Du bliver sat af direkte på University Avenue, der er en af hovedgaderne i Palo Alto. Meget passende er den eneste computerforretning, der ligger på hovedgaden, en Apple Store - en af de allerførste, der åbnede.

4) Helt så langt skal du imidlertid ikke bevæge dig ned ad University Avenue. Fortsæt blot, indtil du når Waverly Street på højre hånd, gaden, hvor Steve Jobs bor.

Fortsæt omtrent to en halv kilometer, til du når hjørnet ved Santa Rita Avenue.

5) Bingo! Du er kommet til Steve Jobs' hus i bydelen kendt som Professorville, fordi Stanford-professorerne tidligere slog sig ned her.

Hvis du er heldig, står Steves sølvfarvede AMG-tunede Mercedes SL55-sportsvogn foran huset. Den er let genkendelig, fordi den ingen nummerplader har på.

Dagen, hvor jeg var forbi, stod bilen der godt nok, men der var ingen Steve at se. En mistænksom nabo bekræftede dog, at det var der, han boede. "Hvad laver du her," spurgte hun og, jeg sagde, jeg ville se, hvor Steve boede. "Jeg tror ikke, han er hjemme," svarede hun kort.

Sådan kan det gå, men måske er du heldigere. Nu kan du i hvert fald finde hans hus.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics