V og K enige om masse-aflytning af danske telefoner

Venstre og Konservative siger god for masseaflytning af danskernes mobiltelefoner. Der er dog visse klausuler, som skal efterleves, lyder det.

Artikel top billede

Regeringspartiernes retspolitiske ordførere fra henholdsvis Konservativt Folkeparti og Venstre, er parate til tillade kontroversiel masseaflytning af mobiltelefoner i hele kvarterer, ved hjælp af såkaldt telefonscanning.

Scanningen kan dog kun blive en realitet, hvis en række krav bliver opfyldt, fortæller retsordførerne fra de to partier til Computerworld.

Dansk Folkepartis retspolitiske ordfører, Peter Skaarup, har over for Computerworld tilkendegivet, at der er behov for telefonscanning i kampen mod terrorister.

Rammer også uskyldige

Telefonscanning er kontroversiel, fordi masseaflytningen også rammer helt uskyldige, og dermed udfordrer grundlæggende retsprincipper.

Således droppede tidligere justitsminister Lene Espersen (K) ideen i 2006 efter kraftig kritik fra Strafferetsplejeudvalget.

Men efter afsløringen af konkrete terrortrusler mod blandt andet Morgenavisen Jyllands-Posten har Dansk Folkeparti trukket den droppede aflytningsform op af papirkurven, og regeringspartierne er langtfra afvisende over for forslaget.

Kun hvis PET beder om det

Hos Konservativt Folkeparti fortæller retspolitisk ordfører Tom Behnke, at partiet er positivt stemt overfor telefonscanning, hvis myndighederne efterspørger teknologien.

"Det forudsætter, at Politiets Efterretningstjeneste fortæller os, at det her er teknologisk muligt, og at det virkeligt ville hjælpe dem i deres arbejde," siger Tom Behnke.

Indtil dette sker, er der ifølge Tom Behnke ingen grund til at indføre telefonscanning, der hverken teknisk kan lade sig gøre, eller der ikke er behov for.

"Vi er positive, hvis det er noget, som kan bruges i praksis, og det giver mening at bruge. Men at Peter Skaarup har sagt, at han vil have det, er jo ikke ensbetydende med, at det kan bruges i praksis, eller at det er ønskværdigt," siger Tom Behnke.

"Inden vi tager stilling, efterlyser vi, at myndighederne siger: Det her er simpelthen afgørende nødvendigt for vores efterforskning," siger Tom Behnke om indførelsen af den kontroversielle masseaflytningsmetode.

Meget vidtgående af aflytte alle telefoner

Hos regeringspartneren Venstre fortæller retspolitisk ordfører Kim Andersen, at telefonscanning er et ubehageligt dilemma.

"At aflytte eksempelvis alle telefoner ved Rundetårn eller Christiansborg er meget vidtgående. Og jeg forstår rigtig godt, at man ud fra et principielt retspolitisk synspunkt advarer mod de bagvedliggende principper i et sådant tiltag. Det forstår jeg helt klart," siger han.

Ifølge Kim Andersen er vi imidlertid i en situation, hvor vi ikke bare kan afvise teknologien, men er nødt til at undersøge den grundigt, og drøfte den i lyset af truslen fra terror.

"Der er jo ikke nogen, som ønsker det her. Men der er heller ingen som ønsker, at en gruppe ekstremister skal have held til at lave et attentat mod kvarteret omkring Rundetårn eller Københavns Hovedbanegård. Så det er jo rent ud sagt et frygteligt vanskeligt dilemma," siger Kim Andersen.

Ifølge Kim Andersen står vi overfor en terrortrussel, som vi har svært ved at se omfanget og konsekvenserne af.

"Jeg melder mig helt klart på den side, som siger, at det her er principielt, og set ud fra en liberal ideologisk synsvinkel ikke rart og ikke godt. Men jeg er også nødt til at sige, at vi står overfor en trussel, som er et mangehovedet udyr, og som vi har svært ved at se omfanget og konsekvenserne af," siger Kim Andersen.

"Derfor er vi nødt til at matche det uhyre, som terrorismen er, vi er nødt til at se på, hvad andre lande gør og har af regelsæt og diskutere ud fra dette," fortsætter han.

Kræver kontrol

Ifølge Kim Andersen er retssikkerhed, kontrol med ordningen og en grundig demokratisk diskussion forud for en eventuel etablering af telefonscanning en forudsætning for at indføre muligheden.

"Men jeg indrømmer gerne, at jeg synes, det er svært og et forfærdeligt dilemma," gentager han.

"Det er klart, at der skal være adgang til at benytte sådan en regel, som er omgærdet med stor retssikkerhed og med flere instanser inde over beslutningstagningen, også i parlamentarisk henseende.

Han fortæller, at en mulig måde at afbøde utrygheden ved telefonscanning kunne være at indføre en regel om, at myndighederne efter en aflytning skal oplyse, hvad der er foregået. Altså aflægge en form for statusrapport om aflytningen.

"Det kunne måske være med til at afmystificere reglen. Og så vil jeg sige, at hvis det her bliver indført, så må man jo antage og håbe, at det er noget, der vil være brug for at anvende yderst, yderst sjældent," siger Kim Andersen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub