Cisco krydser fingre: Næsten i mål med Tandberg

Cisco er tæt på, men endnu ikke i mål med opkøbet af norske Tandberg. Om lidt falder den endelige afgørelse.

Artikel top billede

Cisco er meget tæt på at kunne overtage Tandberg, men er dog ikke i mål endnu.

Selskabet har efter de seneste udsættelser af fristen for et bindende svar fra norske Tandbergs aktionærer nu sat sig på 84 procent af aktiekapitalen i Tandberg.

Selskabet har brug for 90 procent for at kunne tvangsindløse de resterende 10 procent og dermed sluge Tandberg, hvilket vil gøre Cisco til et af verdens allerstørste selskaber inden for udstyr til video-konferencer.

Cisco tager den imidlertid med ro. Selskabet afviser blankt at forlænge tilbudddet endnu engang, ligesom Cisco heller ikke vil forhøje tilbuddet fra det nuværende bud på 170 norske kroner per aktie.

I stedet har selskabet tiltro til, at de seks procent af Tandberg-aktierne, der endnu mangler for at nå de eftertragtede 90 procent, også vil komme i hus, inden deadline.

Sker det ikke, fastholder Cisco, at selskabet vil overveje at lade hele handlen falde på gulvet.

Cisco har forlænget sit tilbud på Tandberg tre gang. I sidste måned hævede selskabet sit tilbud med 10 procent i et forsøg på at få de skeptiske Tandberg-aktionærer til at falde til patten.

Det skete, efter mere end 90 procent af aktionærerne sagde nej til Ciscos første tilbud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job