Cisco krydser fingre: Næsten i mål med Tandberg

Cisco er tæt på, men endnu ikke i mål med opkøbet af norske Tandberg. Om lidt falder den endelige afgørelse.

Artikel top billede

Cisco er meget tæt på at kunne overtage Tandberg, men er dog ikke i mål endnu.

Selskabet har efter de seneste udsættelser af fristen for et bindende svar fra norske Tandbergs aktionærer nu sat sig på 84 procent af aktiekapitalen i Tandberg.

Selskabet har brug for 90 procent for at kunne tvangsindløse de resterende 10 procent og dermed sluge Tandberg, hvilket vil gøre Cisco til et af verdens allerstørste selskaber inden for udstyr til video-konferencer.

Cisco tager den imidlertid med ro. Selskabet afviser blankt at forlænge tilbudddet endnu engang, ligesom Cisco heller ikke vil forhøje tilbuddet fra det nuværende bud på 170 norske kroner per aktie.

I stedet har selskabet tiltro til, at de seks procent af Tandberg-aktierne, der endnu mangler for at nå de eftertragtede 90 procent, også vil komme i hus, inden deadline.

Sker det ikke, fastholder Cisco, at selskabet vil overveje at lade hele handlen falde på gulvet.

Cisco har forlænget sit tilbud på Tandberg tre gang. I sidste måned hævede selskabet sit tilbud med 10 procent i et forsøg på at få de skeptiske Tandberg-aktionærer til at falde til patten.

Det skete, efter mere end 90 procent af aktionærerne sagde nej til Ciscos første tilbud.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S