Cisco krydser fingre: Næsten i mål med Tandberg

Cisco er tæt på, men endnu ikke i mål med opkøbet af norske Tandberg. Om lidt falder den endelige afgørelse.

Artikel top billede

Cisco er meget tæt på at kunne overtage Tandberg, men er dog ikke i mål endnu.

Selskabet har efter de seneste udsættelser af fristen for et bindende svar fra norske Tandbergs aktionærer nu sat sig på 84 procent af aktiekapitalen i Tandberg.

Selskabet har brug for 90 procent for at kunne tvangsindløse de resterende 10 procent og dermed sluge Tandberg, hvilket vil gøre Cisco til et af verdens allerstørste selskaber inden for udstyr til video-konferencer.

Cisco tager den imidlertid med ro. Selskabet afviser blankt at forlænge tilbudddet endnu engang, ligesom Cisco heller ikke vil forhøje tilbuddet fra det nuværende bud på 170 norske kroner per aktie.

I stedet har selskabet tiltro til, at de seks procent af Tandberg-aktierne, der endnu mangler for at nå de eftertragtede 90 procent, også vil komme i hus, inden deadline.

Sker det ikke, fastholder Cisco, at selskabet vil overveje at lade hele handlen falde på gulvet.

Cisco har forlænget sit tilbud på Tandberg tre gang. I sidste måned hævede selskabet sit tilbud med 10 procent i et forsøg på at få de skeptiske Tandberg-aktionærer til at falde til patten.

Det skete, efter mere end 90 procent af aktionærerne sagde nej til Ciscos første tilbud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S