Cisco krydser fingre: Næsten i mål med Tandberg

Cisco er tæt på, men endnu ikke i mål med opkøbet af norske Tandberg. Om lidt falder den endelige afgørelse.

Artikel top billede

Cisco er meget tæt på at kunne overtage Tandberg, men er dog ikke i mål endnu.

Selskabet har efter de seneste udsættelser af fristen for et bindende svar fra norske Tandbergs aktionærer nu sat sig på 84 procent af aktiekapitalen i Tandberg.

Selskabet har brug for 90 procent for at kunne tvangsindløse de resterende 10 procent og dermed sluge Tandberg, hvilket vil gøre Cisco til et af verdens allerstørste selskaber inden for udstyr til video-konferencer.

Cisco tager den imidlertid med ro. Selskabet afviser blankt at forlænge tilbudddet endnu engang, ligesom Cisco heller ikke vil forhøje tilbuddet fra det nuværende bud på 170 norske kroner per aktie.

I stedet har selskabet tiltro til, at de seks procent af Tandberg-aktierne, der endnu mangler for at nå de eftertragtede 90 procent, også vil komme i hus, inden deadline.

Sker det ikke, fastholder Cisco, at selskabet vil overveje at lade hele handlen falde på gulvet.

Cisco har forlænget sit tilbud på Tandberg tre gang. I sidste måned hævede selskabet sit tilbud med 10 procent i et forsøg på at få de skeptiske Tandberg-aktionærer til at falde til patten.

Det skete, efter mere end 90 procent af aktionærerne sagde nej til Ciscos første tilbud.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS