Cisco i mål: Overtager Tandberg med hud og hår

Cisco køber efter en storm-ombrust proces norske Tandberg.

Artikel top billede

Efter en hård kamp, der har trukket ud i meget længere tid end Cisco havde forventet, ser det nu ud til, at Cisco har fået brudt den magiske grænse på opkøb af 90 procent af aktierne i Tandberg.

Efter en pris-forhøjelse og flere forlængelser af den frist, som Tandberg-aktionærerne har haft til at acceptere tilbuddet fra Cisco, meddeler det amerikanske selskab, at det nu har overtaget 91,1 procent af aktiekapitalen i Tandberg.

Det er med andre ord et godt stykke over den magiske græsne på 90 procent, der gør det muligt for selskabet at tvangsindløse de sidste procent og derved overtage selskabet med hud og hår.

Forlænget og hævet

Cisco har forlænget sit tilbud på Tandberg tre gange. I sidste måned hævede selskabet desuden sit tilbud med 10 procent i et forsøg på at få de skeptiske Tandberg-aktionærer til at falde til patten.

Det skete, efter mere end 90 procent af aktionærerne sagde nej til Ciscos første tilbud.

Opkøbet af Tandberg katapulterer Tandberg op blandt de allerstørste selskaber i verden inden for udstyr til videokonferencer.

Cisco har i de seneste 16 år købt omkring 140 selskaber, men ingen af dem har voldt de samme udfordringer som opkøbet af Tandberg.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics