Cisco i mål: Overtager Tandberg med hud og hår

Cisco køber efter en storm-ombrust proces norske Tandberg.

Artikel top billede

Efter en hård kamp, der har trukket ud i meget længere tid end Cisco havde forventet, ser det nu ud til, at Cisco har fået brudt den magiske grænse på opkøb af 90 procent af aktierne i Tandberg.

Efter en pris-forhøjelse og flere forlængelser af den frist, som Tandberg-aktionærerne har haft til at acceptere tilbuddet fra Cisco, meddeler det amerikanske selskab, at det nu har overtaget 91,1 procent af aktiekapitalen i Tandberg.

Det er med andre ord et godt stykke over den magiske græsne på 90 procent, der gør det muligt for selskabet at tvangsindløse de sidste procent og derved overtage selskabet med hud og hår.

Forlænget og hævet

Cisco har forlænget sit tilbud på Tandberg tre gange. I sidste måned hævede selskabet desuden sit tilbud med 10 procent i et forsøg på at få de skeptiske Tandberg-aktionærer til at falde til patten.

Det skete, efter mere end 90 procent af aktionærerne sagde nej til Ciscos første tilbud.

Opkøbet af Tandberg katapulterer Tandberg op blandt de allerstørste selskaber i verden inden for udstyr til videokonferencer.

Cisco har i de seneste 16 år købt omkring 140 selskaber, men ingen af dem har voldt de samme udfordringer som opkøbet af Tandberg.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest