Cisco i mål: Overtager Tandberg med hud og hår

Cisco køber efter en storm-ombrust proces norske Tandberg.

Artikel top billede

Efter en hård kamp, der har trukket ud i meget længere tid end Cisco havde forventet, ser det nu ud til, at Cisco har fået brudt den magiske grænse på opkøb af 90 procent af aktierne i Tandberg.

Efter en pris-forhøjelse og flere forlængelser af den frist, som Tandberg-aktionærerne har haft til at acceptere tilbuddet fra Cisco, meddeler det amerikanske selskab, at det nu har overtaget 91,1 procent af aktiekapitalen i Tandberg.

Det er med andre ord et godt stykke over den magiske græsne på 90 procent, der gør det muligt for selskabet at tvangsindløse de sidste procent og derved overtage selskabet med hud og hår.

Forlænget og hævet

Cisco har forlænget sit tilbud på Tandberg tre gange. I sidste måned hævede selskabet desuden sit tilbud med 10 procent i et forsøg på at få de skeptiske Tandberg-aktionærer til at falde til patten.

Det skete, efter mere end 90 procent af aktionærerne sagde nej til Ciscos første tilbud.

Opkøbet af Tandberg katapulterer Tandberg op blandt de allerstørste selskaber i verden inden for udstyr til videokonferencer.

Cisco har i de seneste 16 år købt omkring 140 selskaber, men ingen af dem har voldt de samme udfordringer som opkøbet af Tandberg.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job